Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Rusya STK'ları Neden Kapatıyor?
Pazartesi, 12 Aralık 2005 - (12:02)
Akif Emre
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, dün yaptığı açıklamada, Rusya parlamentosunda kabul edilen sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini kısıtlayan yasayı eleştirerek, STK'ların demokratik ortamın oluşmasındaki gerekliliğine vurgu yapmış. İlk oylaması yapılan yasayla özellikle yabancı STK'ların ülkede faaliyeti imkansız hale getiriliyor, dış bağlantılı olduğu kuşkusu ile bir örgütün faaliyetine son verilebiliyor.

Oysa bu (henüz yasalaşmasa da) Putin'in böylesi bir yasayı gerekçelendirdiği gelişmeler artık Türkiye'de unutulmuşluğa terk edilen bir insanlık ayıbı ile alakalıdır. Putin'in Sovyet dönemini hatırlatan devletçi (daha doğrusu Rusçu) uygulamalarına destek veren ABD'nin küresel terörle savaş stratejisinin yansımasından başka bir şey değil. Biraz daha açacak olursak, yasalaşma aşamasındaki tasarı, temelde Çeçenistan'ın işgali ve diğer Kafkas Cumhuriyetlerde ortaya çıkan olaylarla birebir ilişkilidir. Çeçenistan'da uygulanan etnik temizliğe, Müslümanların yaşadığı Cumhuriyetlerde dini hayatı sindirmeye, camiye giden sıradan Müslümanları bile gizli servis eliyle takibata alıp işkenceden geçirmeye, her geçen gün artan kayıplara terörle mücadele adına destek veren Batılı ülkelerin tepkisi hiç de inandırıcı olmayacaktır.

Kafkaslarda yaşananlar terörle mücadele parantezine alındığı için dünya medyasının gündeminde hiçbir şekilde yer almamaktadır. Geçtiğimiz Ekim ayında yaşanan Nalçık olayları devlet eliyle uygulanan sindirme kampanyasına yükselen tepkiyi göstermesi açısından bakılmalıydı. Tam tersine dini gelişmeler 'terörize edilerek' her türden dini dernek, eğitim kurumu ve ibadet yerleri kapatıldı. Cuma namazına gidenler bile sorgu ve işkenceden geçirilmeye başlandığını bölgeyi iyi takip edenlerce çok iyi bilinmektedir.

İnancının gereklerini yerine getirenler terörist etiketiyle baskı altına alınırken, aynı gerekçelerle uluslar arası insan hakları savunucu kuruluşlar ve medya Stalinist uygulamaları görmezden gelmekteler. İronik olan şu ki, bölgede uyuşturucu ve mafya etkinliğine karşı dini gelişmenin pozitif etkisine rağmen bu gelişmenin 'terorize edilmesi'ne destek veren Batılı STK'ların aynı nedenden dolayı faaliyetlerinin durdurulmasına zemin hazırlamış olmalarıdır. Kafkaslarda Stalinist uygulamalara ses çıkarmayan STK'ların, Moskova'da büroların kapatılmasına itiraz etmeleri misyonları açısından çok fazla anlamlı değil. Benzer çelişki Rice'in açıklamasında daha açık biçimde göz önüne seriliyor. Terörle mücadelenin Hindistan'dan Filistin'e kadar pek çok ülkede devlet terörüne dönüşmesine göz yuman ABD'nin Rusya'nın yine aynı gerekçe ile, STK'ların kapatılmasına karşı çıkmasında insani bir gerekçe bulmak mümkün değil.

Kafkaslarda gerçekten vahim insanlık suçu işlenmektedir. Dini eğitim merkezleri terör suçlamasıyla kapatılmakta, insanlar Stalin dönemini aratmayacak baskılara uğramaktadır. Bu baskılara karşı sadece bazı Rus aydın ve insan hakları savunucuları itiraz sesi yükseltebilmiştir. Demokrasi ve insan hakları takipçisi Batılı devletler, Human Rights Watch, Amnesty International gibi örgütler yaşananları görmezden geldiler. Bu saatten sonra sivil toplum muhabbeti yapmak için çok belki de çok geç ve samimi değil.

Putin, 'panayır devrimi'ne karşı panayırcıları kullandı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Akif Emre'in Son 10 Yazısı
   Annapolis'ten yeni bir savaş çıkabilir
   Derin kitle yahut derin millet
   Milli şairi sürgüne giden ülke…
   Papa'ya yazılan 40 yıllık mektup
   Toplumsal şizofreni
   Savaşlar olmasın ya da yaşasın zalimler
   Sadece İsrail mi suçlu?
   Toynbee'den Cansever'e ''vahşi batı''yorumu
   Seküler ahlak mümkün mü?
   İsrail'in ''daimi sınırları'' nereden geçer?
   Medyatik laiklik ya da toplumun sekülerleşmesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.