Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kırmızı çizgi ve bölgeler yeniden şekillenirken
Çarşamba, 14 Aralık 2005 - (15:11)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Türkiye’de, dünyanın pek çok ülkesinde sigaraya karşı alınan tedbirleri hatırlatacak şekilde, alkole karşı da ‘kırmızı mahalleler’ oluşturulması  çalışmalar yapılırken, bizdeki “taife-í laicus” çevreleri, sarhoşluklarından ayıkmamış olarak, ‘ayyaş toplum’ hedeflerinin bir an önce gerçekleştirilmesi için feryadlar edip, ‘laiklik elden gidiyor!’ diye tehdidler savurur ve büyük kitleler bu ‘alkolseverler’in şirretliklerine vurdumduymazlık sergiler ve onları Hükûmet’e sığınmaya zorlayacak yüksek gerilimli tepkiler vermeyi akletmezken.. 

Ve de, TC’deki günlük sosyo-politik hayat, bu gürültüler etrafında şekillenirken, uluslararası diplomaside de yeni ‘kırmızı çizgiler ve bölgeler oluşturuluyor. Keza,  espiyonaj (casusluk) faaliyetlerinin en üst dereceli merkezlerinden birisi olan, FBI ve CIA’in başkanlarının birer gün arayla Ankara’ya gelmeleri ve mahiyeti bilinmeyen görüşmeler yapması da ayrı bir konu.. Ama, gündemde Irak`tan ayrı olarak, Suriye ve İran`ın da olduğu açık..

Bush’un, evvelki günkü konuşmasında, İran İslam Cumhuriyeti’ni, Irak’ın içişlerine müdahale edip, ‘şiî etkisini arttırmaya çalışmak’la suçlaması, bölgeyi yeniden daha bir ısındırıyor.. Esasen, İİC’nin yeni C. Başkanı Ahmedînejad’ın çok ‘düz mantık’ doğrularının emperyalist dünyada uyandıracağı hazımsızlığın sancıları da ayrı.. Tam da bu sırada, Rusya C. Başkanı Vladimir Putin’in, (Rus İtar-Tass ajansının 12 Aralık tarihli haberine göre..) ’Rusya’nın, İslam dünyasının çıkarlarının en sâdık, en güvenilir ve en tutarlı savunucusu olduğunu’ açıklaması da ilginç.. 144 milyonluk Rusya nüfusunun 23 milyonunun Müslüman olduğunu ve Rusya’nın artık, İKÖ çalışmalarına daimî gözlemci olarak katılacaklarını da açıklayan Putin, ‘terörist’ olarak nitelediği Çeçen savaşçıları, ‘Rusya'ya karşı savaş açarak, İslam dünyası için kilit önemdeki destek siperlerinden birine zarar vermek’le de suçlamış..

Evet, Ortadoğu üzerindeki uluslararası satrancın yeni hamleleri gelişiyor.

Amerikan emperyalizmi, siyonist İsrail rejiminden ayrı olarak, kukla rejimler ve Türkiye’nin de 80 yıldır bütün temel kurumlarıyla ve yarım asrı aşan zamandır NATO emrine verdiği ‘ordu’su aracılığıyla da, bölgede zâten fiilî bir üstünlüğe sahib idi.. Ama, özellikle Irak’ın işgaliyle konumunun üzerine bir de tüy dikti; her ne kadar, Irak’ta istediği düzenlemeyi tam gerçekleştirememiş ise de..

Amerika, Vietnam’daki gibi bir ‘çıkmaz’a saplanmadan bölgede nasıl hâkim olacağının hesablarını yaparken; özelikle de Irak’ın komşusu ülkeler de, Irak coğrafyasındaki her bir değişikliğin kendilerini etkileyeceğinin endişesini taşıyorlar. Çünkü, coğrafî sınırlarını koruyamıyan rejimlerin ayakta durması daima, temel sosyal problemlerin fitilini de ateşler..

Bu geleceği belirsizlik yükle gelişmeler içinde, gizli istihbarat birimlerinin cirit oynadığı bir zaman ve mekanda, Türkiye'nin tamamen inisiyatifsiz kalmamak için, sınırlı ve kendi çapında da olsa, bazı yeni teşebbüsler gerçekleştirmeye ve katı kalıpların dışına çıkmaya çalıştığı da görülmüyor değil; ancaak, bu, bölgede oynanan oyunları bozmaya yeter mi?

Nitekim, MİT Müsteşarı Emre Taner ile Barzanî arasında, (muhtemelen, 20 -24 Ekim arasında) gerçekleşen 'gizli görüşme’, bunun son örneklerinden.. Bu görüşmedeki fiilî mutabakata göre, Türkiye’nin, ‘kendi sınırlarına taşmamak’ kaydıyla, Kuzey Irak'taki yeni ‘oluşum’a artık aykırı bakmıyacağı anlaşılıyor. Bu görüşmenin, Barzanî’nin Washington’a gidip, Bush tarafından, ‘Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı’ sıfatıyla ve ’Bir diktatöre karşı ayağa kalkan cesur bir adam’ diye karşılanışı öncesinde gerçekleşmesi ise, daha bir ilginç..
TEMPO dergisinin son sayısında yazdığına göre, MİT Müsteşarı, Barzanî’yle görüşmesi sırasında, Barzanî beklentilerini açıkça dile getirmiş ve TC tarafı da bunları, 'hayır' demeden dinleyip, en azından müzakere kapısını aralamış..

Buna göre, 1)TC’nin, Kuzey Irak'taki Kürd oluşumunu fiilen tanıması, 2) Sınırın iki yakasındakilerin akrabalık bağını dikkate alarak, ‘çifte vatandaşlık’ sağlanması, 3) Eğitim, sağlık ve ekonomi alanında işbirliği yapılması, 4) Askerî eğitimde işbirliği.. konularını dile getirmiş, Barzanî.. TC’nin mukabil talebi ise, Kuzey Irak'taki Kürd otoritesinin, PKK'yı yok etmek üzere Türkiye ile işbirliği içinde harekete geçeceğini uluslararası topluma taahhüd etmesi imiş..

Bölgemizde son derece karmaşık entrikalar dönerken, Amerika’nın bölgede ‘hâkim güç’ olduğunu resmen kabullenmeyenler bile, onu şimdi bölgenin görmezlikten gelinemiyecek yeni gücü’ olarak görüp, hesablarını ona göre yaparken; meseleyi sadece Kuzey Irak-Türkiye penceresinden görenler birkaç hamle sonrasını hesab edemeyip şapa oturabilirler..

Umulur ki, böyle bir dar görüşlülük sergilenmez..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.