Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Krizden Kurtuluş Yolu: İman
Perşembe, 15 Aralık 2005 - (13:27)
Abdulaziz Tantik
İslam Dünyası

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İslami kimliğin krizi tanımlaması; krizin sadece İslami kimliğe ait olduğunu belirtmez. Varolan kimlikler ortak özelliklere sahiptir. Kimlikler, benzer özelliklerini kaybettikleri zaman, benzeri bir ortak kriz ortamına dahil olurlar. Kişiliğin doğası gereği tektipleşebilecek bir kimlik yoktur. Kimlikler, taşıdıkları öznellikleri itibarı ile farklılıklarını izhar ederler.

Kimlik farklılıklarını temel bir ayrımla iki temel duruş ile ifadelendirmek mümkündür. Birinci farklı kimlik: Dünyayı “aşan” aşkın bir “dünya görüşü” perspektifine bağlı “yaratılan bir evren” de yaşadığımız şuuruna sahip bir kimliktir. İkinci farklı kimlik: “varolan bir evren”de içkin bir “dünya görüşü”ne bağlı kimliktir. İki kimlik de kendi alt kimliklerine doğru bir seyir ile çoğul kimliklere dönüşür. Örneğin, kişiler siyasal ve sosyal statülerine uygun veya düşünsel farklılıklarına bağlı kimliklerini edinirler. Varolan bu kimliklerin üniform bir tanımı yapılmalıdır. Kimliğin oluşum süreci gözetilerek bir tanıma ulaşılmalıdır. İki kimliğin çıkış noktası farklıdır. Bu farkın biçimlendiği yer bilgiyi elde etme biçimidir. Bilgi; varolanın gözlemlenmesi ve düşünülmesi sonucu oluşan bir “algı” düzeyinin “anlam” dünyasını oluşturması sonucu oluşan bir “tasavvurun” bir “dünya görüşüne” ulaşmasıdır. Bu “dünya görüşü” kimliğe ana rengini veren bir “anlam bütünlüğü” sağlar. Bu “anlam bütünlüğü” farklı “benlikler” e tezahür edince insicamını, bütünlüğünü ve kuvvetini kaybederek çoğul kimliklere dönüşür.

“Yaratılan bir evren”de yaşama şuuruna sahip olanların bilgi edinme yolu farklı olmakla birlikte kimliğin oluşum şartları aynı sürece tekabül eder. İlki; “varolanı” gözetleme ve tecrübe etme sonucu oluşan “akli algı ve anlama” dan neşet eden bilgiyi elde ederken, ikincisi ise; kendisine “gönderilen bilgi” (vahiy) ile algı ve anlamını” oluşturup “varolanı” gözetleme ve müşahade sonucu oluşan bilgiyi aklederek kimliğini oluşturur. Bilgilenme sürecinden kaynaklanan bu fark tüm çoğul kimlikleri ve krizleri belirleyen bir farktır.

Kimliğin üniform tanımını yaparak islami kimliğin tanımına doğru bir seyir izleyelim. Kimlik: Varolan, insan ve Tanrı arasındaki ilginin “algı ve anlam” dünyasını oluşturması sonucu bir “tasavvurun” inşası ve bu “tasavvurun” bir “dünya görüşü”nü oluşturması sonucu oluşan” varolan, insan ve Tanrı” algısı ve anlamı sonucu bir bakış ve davranış olarak “kendini” ortaya koymasıdır. Bu tanım mevcut kimliklerin ortak özellikleri gözetilerek yapılmıştır. Farklılıklarla başlayan ayrılıklar kendi kimliklerinin özellikleri olarak doğarlar.

İslami kimliğin krizine geçmeden önce İslami kimliğin tanımını yapmak, krizi anlamak için gerekli bir adımdır.

İslami kimlik: Gönderilen vahyi bilginin evren, insan ve ALLAH(cc) “algısını ve anlamını” oluşturması sonucu oluşan İslami “tasavvur”un bir İslami “dünya görüşü”ne ve bu İslami “dünya görüşü”nün fert ve toplum bazında bir kişilik, şahsiyet, anlam ve davranış bütünlüğünü oluşturmasıdır.

(Özgün İrade)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Abdulaziz Tantik'in Son 10 Yazısı
   Varolma / yokolma aynasında İslam Dünyası
   İslamcılık ve Geleceğimiz Üzerine Düşünme
   Okumanın Düzeyi ve İnsan
   Tarih Üzerine Notlar
   Düşüncenin derinliğinde gündemi yorumlamak
   İslam Birliği Vaciptir
   Sığınak, Mekân ve Zaman İlişkisi
   Kayıp Zamanın Telafisi Mümkün mü?
   Mazeretim Var...!
   İslami Serüvenin Nihilist Yaklaşıma Yenik Düşmesi ve/veya Nihilist Yaklaşımın Damardan Girişi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.