Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘Resmî ideoloji’den ve USA’dan ‘icâzet’siz olmaz mı?
Perşembe, 15 Aralık 2005 - (14:05)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Maliye Bak. Kemal Unakıtan’ı, 13 Aralık akşamı, NTV’nin ‘Eko-Dialog’ proğramında 1,5 saat kadar dinledim.. ‘Ekonomi prof.ları’ karşısında performansı karşısında, hattâ son zamanlarda, ‘ekonominin belirsizliğe doğru yol aldığı’na dair endişelerini belirten Prof. Âsaf Savaş Akat bile tatmin olmuş gibiydi. Unakıtan dün de Meclis’e yeni bütçeyi sunuyordu.

Ekonomik rakamlar, tablolar üzerinde tartışacak değilim.. Benim asıl değinmek istediğim konu, o konuşmanın birkaç yerinde, çabalarını‘Büyük Atatürk’ün çağdaş medeniyete ulaşma hedefi’ni gerçekleştirme yönünde sürdüreceklerini belirtiyordu. Geçen gün de Başbakan Erdoğan, Atatürk’ün ‘aşmak niyetinde olmadıklarını, onun gösterdiği hedeflere ulaşmaya çalıştıklarını’ söylüyordu.. Yani, ilerlemenin sonu veya bir tıkacı haline getirilen bir ’yüce önder’ profili..

Dün de, KKK. Gen. Büyükanıt’, Amerika’ya ‘icazet almaya gittiği’ne dair yazıların yayınlanması üzerine, ‘… Yok, icâzet almaya gelmişim. Türk askeri icâzetini ancak Atatürk'ten alır, yasalardan alır...’ deyiverdi..

Aklıma, hiç de ‘Gen. Kur. Başkanı’ olma şansı yok denilirken, Torumtay’ın  Şubat-90’larda Amerika’ya yaptığı bir gezide, ‘mükemmel ingilizcesi ve stratejik değerlendirmeleri’yle, Amerikan yetkililerine, ‘işte bu, bizim istediğimiz Gen. Kur. Bşk’ dedirttiğini ve bunun o zaman medyaya yansıdığını ve 8 ay kadar sonra da, Torumtay’ın ‘Gen. Kur. Bşk.’ oluverdiği geldi.. Keza, ‘türk askeri’nin kimlerden icâzet alıp almadıkları konusunda, Gen. Çevik Bir ve Güven Erkaya’nın 28 Şubat günlerindeki tavırlarını hatırlayalım.. Ki, Çevik Bir’in; o tavırları yüzünden, hatta, Amerikan yahudi kuruluşlarınca ‘Atatürk Ödülü’ ile taltif edilişini de..

Bunda şaşılacak bir durum da yok.. Çünkü, NATO, verdiği bir alarmla, ‘niçin ve nasıl?’ demek hakkı bile olmadan savaşa sürüklemek yetkisini haiz olduğu üye ülkeler gibi Türkiye’nin ordusunun komuta kademesini belirlemek hakkını da kendinde görecektir.  Elbette, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Robert Mueller ve Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Porter Goss ‘un iki gün ara ile Ankara’ya gelişlerinde bile, bu gibi konuların görüşülmüş olabileceği zihinlere takılmıştır..

Nitekim, İnternethaber’den Dilek Yaraş da dün, bu konuya dikkat çekiyor ve ‘…hepimiz Ankara’da cirit atan CIA ve FBI ajanlarına odaklanmışken, ’’Acaba gizli niyetleri ne ola ki?’’ diye sorgulaya kurcalaya düşünüp dururken, bir de bakıyoruz ki (...) Büyükanıt, ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Peter Schoomaker'ın davetlisi olarak resmi ziyaret için gittiği Washington'da düzenlenen askeri bir törenle üstün liyakat madalyası almış..
İlginç bir parallelik ve ilginç bir rastlantı değil mi sizce de? (…) her ne sebeple olursa olsun, böyle bir ülkenin Generalinin, benim ülkemin Generaline madalya takması onurlandırmıyor hiç beni.  Hem ne yalan söyleyeyim, bu madalyanın ne sebeple verildiğini de merak ettim.. (…)’

Bu arada, (CIA) Başkanı’nın Ankara temasları gizlilik içinde gerçekleştirilirken, medyanın tahmin ve yorumları ilginçti.. ‘Kuzey Irak'ın güvenliğinin Türkiye'ye emanet edildiği’nden, ‘ABD'den 'yarasa battaniyesi' adlı güvenlik teknolojisi istendiği’nden, 'Türkiye'nin, ‘El-Kaide'nin bir numaralı hedefi haline geldiğinin bildirildiği’nden, 'ABD'nin yeni hedefi olan İran için, nasıl bir işbirliğinin yapılabileceği’ne kadar..

Ancak, Akşam’dan Serdar Turgut, ‘Amerika’dan Yaşar Büyükanıt’a ‘Erdoğan gitmeli..’ mesajının verildiğini iddia ediyordu, dünkü yazısında ve şöyle diyordu, özetle: ‘(…) Büyükanıt’ın ziyaretinin tam başladığı gün, konuşma yapacağı enstitünün önde gelen yetkilisi Michael Rubin’in yayınladığı makalede ‘Tayyib Erdoğan’ın attığı adımların Türk-Amerikan ilişkilerini bozduğu’na dikkat çekiliyor..(…) Başka bir deyişle Türk-Amerikan ilişkilerinin düzelmesi, ‘Erdoğan’ın gitmesi’ne bağlanıyor bu yazıda. (…) Büyükanıt’ın ziyaretinde ana mesajların verilme yeri olarak, özellikle, Erdoğan’a karşı görüşleri ile bilinen ve aynı zamanda Beyaz Saray’a yakın olan bir kurumun seçilmesi çok manidârdır.’

Sahi, MİT’in gediklilerinden Mahir Kaynak da geçen hafta, ‘küresel sermayenin çıkarlarını korumak için, Bush’un, Erdoğan’ın iktidardan uzaklaştırılmasını isteyeceğini’ söylememiş miydi? Ve dün, Baykal’ın Meclis’teki hırçın konuşmasında da, ‘Erdoğan’a daha fazla tahammül edilmeyeceği’ne dair sözleri tesadüf müydü; yoksa, bir yerlerden esen rüzgarlardan mı esinlenmişti..

Evet, bu oyunlar oynanırken, yine resmî ideolojiye sığınmak mı çare görülecek veya emperyalizmin icâzetine sığınanlar mı hükümfermâ olacaktır?  

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.