Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Demokrasi silahı, Amerika’ya mı çevrilecek?
Perşembe, 22 Aralık 2005 - (14:38)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Haritalar genelde, her ülkenin coğrafyadaki yeri merkeze alınarak hazırlanır.. Öyle olunca da, bizler, ülkemizi ve Ortadoğu’yu dünyanın merkezi zannederiz.. Halbuki, Avustralya’da, Güney Amerika veya Afrika’da yaşayanlar da kendi ülkelerini haritanın merkezinde gördükleri için, dünyanın da merkezi oldukları duygusuna kapılırlar.. Emperyalist ülkeler ise, sömürdükleri yerleri ‘arka bahçe’lerini de haritalarının bir tabiî uzantısı olarak gösterirler. (Amerikan emperyalizmi henüz yeni yeni palazlanmaya başladığı geçen yüzyılda, Güney Amerika’yı kendisinin ‘arka bahçe’si olarak niteliyordu.. Şimdi, bütün dünyayı kendi ‘arka bahçe’si ve kendisini de ‘dünya lideri’ olarak gösteriyor..)

Eski  ‘müstemleke’ (colonialism) anlayışları terk edildi; ‘yeni sömürgecilik’ (new colonialism) anlayışı gelişti.. Merkezden, ‘müstemleke genel valileri’ göndermek yerine, yerli halkın içinden, onların dilini konuşan, onların ırkından, onların örf, âdet ve kültürünü bilen, ama, kafa ve kalbleriyle emperyalist merkeze bağlı tiplerden istifade yolu geliştirildi. Ancak, buna karşı halkların tepkisi de, yeni direniş yolları aramak/bulmak şeklinde gelişiyor. Nitekim, Bush ve benzerleri, kendilerine karşı çıkan herkesi, ‘terörist’ ilan edip, onları ‘bulundukları yerlerde vurmak gerektiği’ nutukları atarken; karşı taraftakiler de, ‘devletleşmiş terör odakları’nı ve ‘devlet adamı’ kılığına bürünmüş ‘terörist’leri kendi yuvalarında vurmak için, onların başkentlerine yöneliyorlar.

Ve bazen de, itiraz ve direniş şekilleri, emperyalizmin demokratik silahından faydalanma şeklinde ortaya çıkıyor ve bu da Amerika’yı rahatsız ediyor.

Mesela, Afganistan’da, Venezuella’da, Bolivya ve Irak’ta seçimlerle ortaya çıkan tablo, ilginç sahneler gösteriyor..

Irak’da yapılan (Amerikan güdümlü) seçimlerde, kendisini şiî gösteren Îyad Allavî’nin beklenen sonucu elde edememesi ve öteki şiî grupların ‘taqıyye’ silahını kullanacağından korkulması üzerine, USA Başk. Yard. Dick Cheney, seçim sonrası Irak’a gitti, geçen hafta.. Cheney’in, (Saddam’ın eski) Baas Partisi liderleriyle ‘şiîlerin hükûmet’e gelmesinin nasıl önlenebileceği’ üzerinde müzakerelerde bulunduğu bildiriliyor, ciddî haber kaynaklarında..

Cheney, Bağdad’dan sonra, Afganistan’a gitti, ve geçen ay yapılan (yine Amerikan güdümlü) seçimlerle teşkil olunan Afganistan Meclisi’nin Kur’an okunarak yapılan açılışında hazır bulundu.. Afganistan’da, Hikmetyar dışındaki hemen bütün eski ‘cihad teşkilatları’nın lider kadroları’nın yeni Meclis’te yer alması, şimdi Amerika’yı derin derin düşündürüyor.

Latin Amerika’da da, ilginç gelişmeler oluyor.. Meksika’da  1910’larda gerçekleşen ‘Köylü İhtilali’nin okuma-yazması bile olmayan lideri Emiliano Zapata’nın hatırası, giderek güç kazanıyor. 20 sene öncelerde, Sandinist gerillalarının Daniel Ortega liderliğinde Nikaragua’da kurduğu hükûmet, birkaç yıl sonra yapılan bir seçimle al-aşağı edilmişken; şimdi demokrasi silahı,  Amerika’nın istemediği neticeler veriyor, geri tepiyor..

Venezuella Başkanı Hugo Chavez’in Amerikan emperyalizmiyle yıllardır sürdürdüğü çetin mücadele, geçen ay yapılan seçimde, Chavez’in Meclis’i bütünüyle eline geçirmesi gibi bir sonuç verdi.. Chavez, Bush’un bir ‘cinayetkar ve bir terörist olduğunu’ söylüyor..

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi olan Brezilya ise, fakir kesimlerin oylarıyla gelen ve ‘fakir bir insan’ olan Lula’nın yönetiminde, üç yıldır.. Her ne kadar etrafındaki yönetici kadroların ve askerlerin eski alışkanlıkları, rüşvet ve yolsuzluklar giderilememiş olsa bile, Lula hâlâ da koruyor gücünü..

Ve şimdi Bolivya’da, bir ‘eski çoban’ Evo Morales, demokratik olarak çıkıyor  sahneye.. 18 Aralık’ta yapılan C. Başkanlığı seçimlerini kazanan ‘eski lama çobanı ve coca üreticisiEvo Morales, ülkesinde nüfusun yarıdan fazlasını oluşturan yerli Aymara halkından.. Yerli halktan iktidara gelen ilk c. başkanı.. Morales, ilk açıklamasında ‘USA emperyalizminin, uyuşturucuyla mücadele adı altında, topraklarımıza askerî üsler yerleştirmesine râzı olamıyacaklarını;  Irak’a yapılan türden askerî müdahalelerin ‘devlet terörü’ olduğunu; Latin Amerika’da emperyalizme karşı devrimci grupların silahlı mücadeleden elçekmesine rağmen, iddia edilenin olmadığını ve emperyalizmin halklara karşı daha bir silaha sarıldığını, bu oyunun bozulması gerektiğini ve Bush’u, dünyadaki tek terörist olarak tanıdığını; seçilmesinin, Washington için bir kâbus ve kendisinin en eski rüyasının da, Küba halkının anti-emperyalist savaşına katılmak olduğunu’ söylüyor.. Yani, dünyada yeni direniş noktaları sivriliyor.. Amerikan emperyalizminin başı Bush’un, ilk kez başarısızlıkları itiraf etmeye başlaması ve halkına umut pompalamaya çalışması, boşuna değil..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.