Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hz. Îsâ (as) yine mazlûm ise de, onu sadece İsevîlere bırakamayız!
Salı, 27 Aralık 2005 - (13:12)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bugünler, Hz. İsâ Mesîh (Jesus Christ) aleyhisselâmın dünyayı teşrifinin yıldönüm günleri.. (Katolik ve Protestan hristiyanlar âleminde 24 Aralık; Ortodokslarda ise, 7 Ocak tarihi..) Bu münasebetle, kendisini Hz. Îsâ Rûhullah’ın takibcisi (Christian/ Îsevî) olarak tanıtan kitleler, toplumlar, hemen bütün dünyada dev kutlama merasimleri tertibliyorlar, evlerini, ibadetgahlarını/ kiliselerini ve şehirlerini ışıklandırıyorlar, âyinler yapıyorlar, böylece o büyük ‘kurtarıcı’yla kalbî bağlılıklarını tazeleyip güçlendirdiklerini düşünüyorlar..

Âdem Safîyullah’dan İbrâhîm Khalîlullah’a, Mûsâ Kelîmullah ve Îsâ Rûhullah’dan Muhammed Habibullah’a kadar, gelip geçtikleri bize Kur’an’da açık açık zikredilerek bildirilen bütün ‘enbiyâullah’ (ilahî peygamberler) Müslümanların da peygamberleridirler ve (Bakara Sûresi/ 285’nci âyetinin açık hükmüne göre)Allah’ın Peygamberleri arasında hiçbir fark gözetmeyiz, işittik ve iman ettik..’ derler..

Bütün ‘enbiyaullah’ (ilahî peygamberler) insanlığın ‘kurtarıcı’larıdır; her birisi, ‘insanlığın kurtarıcı nefhası’ olanvahy-i ilahî’ ni’metinin taşıyıcılarıdırlar. (19. miladî asrın ünlü rus romancısı Dostoyewsky’nin ‘Suç ve Ceza’sındaki ateist tip olan Raskolnikof’un, zindanda bir gün, İncil’den, Lazar’ın ölmesinden sonra, Hz. İsâ tarafından diriltilmesi mucizesini anlatan bölümü okurken, ağlamaya başlayışını ve etrafındaki mahkûmların, ateist /dinsiz bildikleri bir kişinin etkilenip, gözlerinden sel gibi yaşlar boşanarak ağlayışı karşısında şaşkınlığa kapılmalarını ve Raskolnikof’un da, ‘Tanrı’m, sana şükürler olsun.. Beni affet!. Düşünemedim.. Lazar’ı dirilten, Raskolnikof’u niçin diriltmesin? Mesîh’e de o gücü veren Sensin! Mesîh senin mucizendir!..’ deyişini hatırlayalım.)

Bu bakımdan, ‘Îsâ Mesîh (s)’in dünyayı teşrif edişi münasebetiyle, kalb ve kafasını ‘vahy-i ilahî’ye ayarlamış herkese, o büyük nimete muhatab oluşun bir merhalesini oluşturan bu yıldönümünde de tebriklerimizi sunuyoruz. Çünkü, Kur’an bize, ‘Allah’ın verdiği nimetleri zikretmemizi’ tavsiye etmektedir. Bütün ilâhî peygamberlerin gönderilişi de büyük ‘nimet-i ilahî’ olduğundan, bu tebrikleşmeyi kendi aramızda da yapabileceğimiz gibi, tebriklerimizi Hz. Îsâ’ya samimiyetle bağlılık göstermeye çalışan ‘hristiyan’lara da belirtebiliriz.

Dünyaya gelişi gibi, dünyamızdan ayrılışı da fevkalbeşer, insanüstü özellikler taşıyan ve dünya hayatı boyunca, kendisine inançla bağlı sadece 12 ‘havari’yle, yani dünyanın en küçük cemaatlerinden birini oluşturmasına rağmen, dünya tarihinin seyrini değiştirmiş Ul’ûl azm / şeriat’ sahibi peygamberlerden birisi olan  Hz. Îsâ Rûhullah’ın mücadelesinden ve insanlığa verdiği mesajlardan alacağımız pek çok şey vardır, elbette.. Kezâ, samimî Hz. Îsâ takibçilerinin, O’nun -muhtemel- doğumunu esas alan mîlâdî takvim düzenlemesindeki yılbaşlarında, dünyayı bir tımarhaneye çevirmeye kalkışanlarla bir ilgisinin olmadığı da açıktır. Bu saçmalıklara karşı, son çeyrek yüzyıla yakın zamandır, ‘alternatif kutlama’ adı altında, tarihî bir sâbite durumu olmadığı halde, ‘Niçin olmasın?’  mantığıyla, İslam tarihinden bazı muhtemel yıldönümleri için, ‘belki de o geceye rastladığı’ gibi iddialarla düzenlenen ‘alternatif kutlama’ların sağlıklı bir mantığa kavuşturulması ve Hz. Îsâ Mesîh’in veladet günü vesile yapılarak, ’enbiyaullahın ve getirdikleri mesajların anlaşılması için, özel anma toplantıları’na dönüştürülmesi umulur. Çünkü, Müslümanlar, bütün gerçek peygamberlerin, gerçek takibçileri olmak mükellefiyetindedirler.)

Lübnan’lı ve 1930’larda vefat eden arab hristiyan J. Khaleel Jibran’ın ‘Fırtınalar’ isimli eserinde anlattığı ‘Bir Bayram Akşamı’ isimli hikayesi bu bakımdan çok ilginç: Bir bayram gecesi, şehrin caddeleri, mâbedleri ışıklandırılmıştır, insanlar bir kutlamaya hazırlanırken; yazar, parkta yalnız başına bir garib kişiyle karşılaşır ve onun kim olduğunu öğrenmeye çalışır ve bu dünyada yapayalnız ve anlaşılamıyan, evi-barkı olmayan birisi olduğunu anlar.. O garib kişiyi evine davet eder. O, ‘ev değil, girecek kalb bulamadığından, büyük kitlelerin kendi adına kutlamalar yaptıklarından, ama, kendisinin düşmanı olduğu mâna ve sembollere sığındıkları’ndan yakınır.. O zaman, Jibran, ‘Ey Nasırâ’lı Îsâ!’ diye, onun eline-ayağına kapanmaya çalışır, ama, o gözlerden kayboluverir.

Hz. Îsâ, kendisine bağlılık adına hareket edenlerin kalblerinde yer bulamasa da, inancının idrakine ermiş bütün Müslümanların kalbleri onun da tahtıdır..

Bir ‘yüce ilahî peygamber’i sahiblenmiş gözüküyorlar diye, Hz. İsâ’yı, Bush ve benzerleri gibi, bir zann veya şeytanî plan uğruna, yüzbinlerce insanı gözünü kırpmadan katleden ‘uluslararası terörist’lere nasıl bırakabiliriz? Bu, Hz. Mûsâ’yı, Sharon’lara; Resul-ü Ekrem (S)’i de, Haccâc’lara, Şah ve Saddam’lara, bütün zamanların nice fir’avunlarına bırakmak gibi olmaz mı?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.