Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘İbrahîm.. İçimdeki putları devir; elindeki baltayla’ amma
Pazartesi, 16 Ocak 2006 - (14:25)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Evet, amma, ‘kırılan putların yerine, yenilerini diken kim?’

Orucun farziyetini bildiren Kur’an âyetlerinde, bu emrin bizden öncekilere de yazıldığı hatırlatmasının yapıldığını hatırlıyalım.. Diğer ibadetler de öyle..

Aynı durumu, Kurban’da da görüyoruz.. Hz. İbrahîm’in Kurban ‘qıssa’sı da, bugün elde mevcud olan Tevrat ve İncil’lerde de anlatılır, genel çerçevesi itibariyle.. (Merhûm) Muhammed Hamidullah, bize 1972’lerde verdiği derslerde, Brahmanlığın da benzer ‘qıssa’ları olduğunu anlatır; hattâ, ‘İbrahim’ isminin çeşitli dillerde aldığı Abraham, Brahim, İrbaham gibi şekillerden hareketle ‘Brahman’la İbrahim arasında da bir irtibat kurulabileceğini söylerdi.. O Brahman ‘qıssa’larında da, Seylan adasında, ‘bir incir ağacının altında, oğlunu kurban etmek üzere olan bir kral’a, ‘Tanrı’ tarafından bir kurbanlık gönderildiği’ anlatılırdı.. Hamidullah, Kur’an’da, ‘Tîn Sûresi’ndeki  ‘Ve-t’tîni vez’zeytuni ve Tûr-i Sîna..’ âyetinde, ‘Tûr-u Sînâ’ ile Hz. Mûsâ şeriatine işaret olunduğu gibi, ‘Zeytûn’ ile Hz. Îsâ ve ‘Tîn’ (incir) ile de Hz. İbrahim’in şeriatine işaret edilmiş olabileceğinin düşünülebileceğini söylerdi..

Kurban,kuşkusuz, ap-açık bir imtihan’dır; ‘geriden gelecek olanların zihninde kalacak bir imtihan..(Saffât, 100-109)

Allah’u Tealâ’nın, insanlığın yolunu aydınlatmak için gönderdiği yüce peygamberlerden, ‘putkıranların piri’ İbrahîm Khalîl-ur’Rahman’ın, en ihtiyar çağında, kendisine verilen oğluna olan sınırsız sevgi yüzünden, neredeyse Allah’a olan bağlılığı gölgelenecek gibi olur.. İşte o anda, ‘Oğlunu Allah için kurban etmesi’ imtihanına tâbi tutulur.. Allah’u Tealâ’nın, o imtihanla asıl bizlere ders vermek istediği, asla gözardı edilmemelidir.

Hayatımızda, ‘put’laşan, ‘mithos’laşan her şeyi, sevgilerimizi, bağlılıklarımızı ‘ilahî ölçülerin emrindeki bir akl’a göre düzenlemeye hazır değilsek, Kurban kesimi, ‘Hak için kurban ve, küp için kavurma..’ şeklindeki bir ‘hayvan boğazlama ve et yeme bayramı’ veya ‘güç gösterisi’ şekline dönüşüverir!.

Yûnus Emre,’nin, 750 yıl gerilerden, ’72 millet dahi, elin-yüzün yumaz değil..’ demesi de, aslolanın, ibadetin rûhunun kavranması olduğunu anlatmak için..

Var mıyız, bütün sevgilerimizi Allah’ın bize bildirdiği ölçüler içinde şekillendirmeye?.. ‘Evlad’u ıyâl, dost, mal, mülk, makam, soy-sop, sülale, aşiret, ırk, kavim, resmî ideoloji, vatan, bayrak’ vs. ile ilgili hertürlü duygu ve düşüncelerimizi, inancımız içinde süzgeçten geçirmeye, her an putlaşmaya varabilecek sevgi ve bağlılıklarımızı, ilahî ölçülere göre yeniden belirlemeye; o anlayışlar üzerine bir gece baskını yapmaya, evet, var mıyız?

Âsaf Hâlet Çelebi’nin mısraları ilginçtir: ‘İbrahîm,/ İçimdeki putları devir,/ Elindeki baltayla../ Kırılan putların yerine, / Yenilerini koyan kim?’ 

Bu mübarek (bereketli kılınmış) bayram vesilesiyle, bir de internet gelen bir mesajı aktarayım.. Bu insanlık trajedisini, bir ‘zevk maymunu’ halinde yaşayanlara değil, beyin ve yüreklerinde, başkaları için acı duyabilmek yüceliğine ulaşmış kimselere ulaştırmak istiyorum.. A. Samed Temel’in ‘…Millî Görüş Teşkilatı’ adına, Bangladeş’e giden Murad İleri’den gelen’  mesajdaki sancıyı, bu ‘kor parçası’nın yangısını bu bayram gününde olsun, yüreğinde duyabilecek olanlara aktarıyorum:

(Datum: Sun, 08 Jan 2006, Es-selamualeykum kardeşlerim..  
IGMG Kurban Kampanyası vesile ile bulunduğum Bangladesh’te gördüğüm ve  hayatım boyunca unutamıyacağım sahneleri size de aktarmak istiyorum.. 6 saatlik bozuk bir yolu göze alarak, Teknaf Mülteci Kampı’na güç-belâ ulaştık.. Yolların bozukluğundan dolayı arabamız, bir zıplama topu gibi sallandığından, vücudum ağrılar içinde kaldı. Ama, Teknaf Kampını görünce bütün ağrılarımı unuttum, çünkü gördüklerim inanılacak gibi değildi.. Sanki ‘zaman tüneli’nden başka bir gezegene uçmuş gibiydim. (…)Buraya ‘açık hava hapishanesi’ veya ‘telefhane’si de diyebiliriz. Üstsüz-başsız, yalınayak, perişan insanlar, bez ve ağaç dal ve kabuklarından kurulmuş çadırlarda -daha doğrusu, kümeslerde-, ıslak zemin üzerinde, 7-8  metrelik bölmelerde barınmaya çalışıyorlar, 8-10 kişilik gruplar halinde.. Hepsi hastalıklı, çaresiz, kimsesiz insanlar..  Gördüklerimi ifade etmekten âcizim. Bu insanlar, ellerini çökük karınlarına götürmüşler, yalvaran bakışlarla, sizden yiyecek bir şeyler istiyorlar.. Onlardaki o acz hali ve yüzlerindeki ifadeler bütün zihnimi alt-üst etti.. Tek tesellim, binlerce km.. ötedeki Müslümanların gönderdiği yardımları onlara ulaştırabilecek oluşumuz.. Dua ve selam ile.. Coxbazar- Bangladesh)
Evet, sıcak köşelerine kurulup, zevk, iştahlarını put edinerek kurban etlerini  midelerine indiren bizler, Kurban’ın mânâsını gerçekten de idrak edebildik mi? 
Hepimizin, İsmail’ini ilahî emre göre şekillendirmenin timsali Hz. İbrahîm’deki o şuûr, cehd ve berekete ulaşmamız dileğiyle; tebriklerimi sunuyorum, efendim..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.