Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
''Kürt sorunu ve Müslümanlar'' forumuna dair
Perşembe, 26 Ocak 2006 - (16:04)
Yavuz Delal
www.beroj.com

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Tarih: 28 Ocak 2006
Konu: Kürt sorunu ve Müslümanlar !
Yer: Bayrampaşa Kültürmerkezi
Düzenleyen: Özgür- der
Katılımcılar: A.Dilipak, A.Aslan, S.Şeyhanzade, S.Kurşun, B.Kavuncu, S.Ünlü...

Olması gereken konu başlığı Kürt sorunu değil, ‘Kürdistan sorunu ve Müslümanlar’ veya ‘Müslümanların sorunu ve Müslümanlar’ dır.

Gayretkeş bir takım insanların düzenliyeceği bu foruma, dostane birkaç değinide bulunmak için, forumun başlığını ele almak yerinde olur diye düşünüyorum.

Bundan amacım ise şu kanaatimi izhar etmektir;

'' Özellikle Türkiye’de 20. y.yılın ikinci yarısından bu yana Müslümanlar, ( yalnızca ) Kürt hareketlerini hiç bir zaman, Müslüman Camianın bir hareketliliği olarak kabul etmediler. Bir dönem sahiplenmeye çalıştıkları Şeyh Said ve benzeri hareketleri de Kürt hareketi olarak değil, İslamcı bir hareket olarak değerlendirdiler. Ve Müslümanlar; Kürt sorunu dedikleri ‘ Kürt Hareketlerine’ hep alakasız ve muhalif bir yerden baktılar. Dolayısıyla, asla gerçekçi ve ikna edici olamadılar, ne İslami ne de insani bir perspektif sunamadılar ve eğer bu hal devam ederse sunmaları da mümkün gözükmüyor.''

Foruma seçilen başlık; Kürt sorunu ve Müslümanlar !

Eğer biz, ' İslam ve Müslümanlar ' tabirini kullanıyorsak; bundan anlayacağımız bir din ve onunla ayrı düşünülmeyen taraftarlarıdır. Müslüman toplumunu oluşturan İslam dinidir. Eğer İslam olmasaydı Müslümanlar da olmayacaktı. İslam’a inananların yegâne ismi olan 'Müslüman' toplumunun üyeleri de, her renkten ve ırktan insanlardır.

Şimdi, eğer Kürtler’i Müslüman olarak kabul ediyorsak, 'Müslümanlar ve Kürtler' tabirini hangi anlamda ve nasıl kullanıyoruz ? Çünkü bu tabir ‘Müslümanlar ve Müslümanlar’ demek olur ki bu ise makul ölçülerin dışında bir ifadedir. Örnek verecek olursak, Müslümanlar ve Hıristiyanlar yada Yahuddiler veyahut da İngilizler tabirlerini bir arada kullanabiliriz, Haçlılar Müslümanlara savaş açtı diyebiliriz, ama Haçlılar Müslümanlara ve Arap, Türk veya Kürtler’e savaş açtı diyebilir miyiz ? Çünkü Haçlılar Müslüman derken zaten bu toplumları kastetmektedir. Veya Müslümanlar, Kürtler’i öldürüyor diyebilir miyiz ? Kürtler de Müslümandır, o taktirde Kürtler Kürtler’i öldürüyor demiş oluruz ki bu da anlamsızdır.  Ama Müslüman Türkler, Araplar veya Farslar, Kürtleri öldürüyor diyebiliriz.

Bu bağlamda anlatmak istediğim; Kürtler’in sorunlarının otomatik olarak Müslümanların sorunu olduğudur. Ve  Dolayısıyla ‘Kürt sorunu ve Müslümanlar’ tabirini kullanmanın mantıksızlığıdır. Kullanılması gereken tabir ‘Kürdistan sorunu ve Müslümanlar’ olmalıdır.

Keşmir sorunu ve Müslümanlar, Filistin sorunu ve Müslümanlar, Çeçenistan sorunu ve Müslümanlar, Bosna sorunu ve Müslümanlar,  Somali sorunu ve Müslümanlar, Moro sorunu ve Müslümanlar gibi makul tabirler ‘Kürt sorunu ve Müslümanlar’ tabiriyle değil ‘Kürdistan sorunu ve Müslümanlar’ tabiriyle mukayese edilebilir. Çünkü ‘Kürdistan’ diğerleri gibi bir coğrafya-bölge ismidir, ‘Kürt’ ise bir kavim-halk ismidir.

Müslümanlar olarak lütfen söyleyelim ! Yeryüzünde bir Türk sorunu, bir Arap sorunu veya bir Fars sorunu varmıdır ki Kürdistan sorununa da Kürt sorunu densin.

Türkler'in, Araplar'ın ve diğerlerin bir Kürt sorunu olabilir, ve vardır. Ancak Müslümanların ( ve de Kürtler'in ) Kürt sorunu, paradigmaları gereği olamaz. Bu yanlıştan bir an önce kurtulunmalıdır. Özellikle foruma katılan Kürtler,  '' Kürt sorunu '' yanlışını '' Kürdistan sorununa '' rücu ettirmelidirler.

Konuyu - daha fazla uzatmadan - şunu belirtterek kapatmak yerinde olacaktır: Kürtler ile ilgili konuların hepsi kuramsal açıdan Müslümanlar için dosya çalışmaları niteliğindedir.

Forumda, varsayımsal sorunlar üzerinden yapılacak tesbitler, umarım yanıltıcı olmazlar.

Forumun başarılı geçmesini dilerim.

web site: www.beroj.com

e-mail: yavuzdelal@beroj.com / yavuzdelal@islamdunyasi.com

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yavuz Delal'in Diğer Yazıları
   Kürt Sorunu ve Kürtler'in Sorunu
   Bu ne yaman çelişkidir Allah'ım
   Düşünmek risktir, Düşünmemek ise tacirliktir
   Kuzey Irak / Güney Kürdistan
   Allah, Kürtlere bir peygamber gönderseydi!
   Türkiye İslamcılığının sözde çekinceleri
   Türkiye İslamcılığı ve Kürtler (1)
   Kürt Manifestosu - Gereklilik Denemesi
   Ümmet Söylemi ve Kürt’ler
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.