Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hamas'a İftira Yıpratması
Pazartesi, 30 Ocak 2006 - (12:45)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

HAMAS'ın özerk yönetim parlamentosu seçimlerinde büyük bir başarı göstereceğinden endişelenen güç odakları içeriden ve dışarıdan yürüttükleri iftira ve fitne çabalarıyla bu hareketi yıpratmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Muhammed Dahlân hesabına çalıştıkları tespit edilen bazı kişilerin "Abdullah Azzam Kanadı" adında uyduruk bir grup adına bildiri dağıtarak HAMAS içinde bölünme olduğu imajı oluşturma oyunlarının erken müdahale ile bozulmasının ardından ünlü The Guardian gazetesi de bir iftira haberi yayınladı. Haberde HAMAS'ın Beir Zeit Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Bayan Neşet el-Aktaş ile işbirliği yaparak imaj düzeltme çabası içine girdiğini iddia etti. Haberde HAMAS'ın adı geçen bayana 180 bin dolar da para verdiği iddia ediliyordu. Oysa HAMAS propaganda ve imaj düzeltme çalışmalarında danışmanlık yapacak birine 180 bin dolar verecek kadar geniş kaynağa sahip olsaydı bu kaynağını her zaman işgalci siyonistlere karşı silahlı gücünü artırma ve teçhiz etmede kullanırdı.

HAMAS konuyla ilgili özel bir bildiri yayınlayarak haberin tamamen iftira olduğunu, hareket olarak Bayan Neşet el-Aktaş'la hiçbir bağlantılarının olmadığını, onun yaptığı tüm açıklamaların sadece kendi kişisel görüşleri olduğunu, hareketi temsil vasfının olmadığını bildirdi.

İç ve dış odakların fitne ve iftira yoluyla yıpratma çabaları bu kadarla kalmadı. Son olarak da Şadî es-Selâsînî ve Ahmed el-Medhûn adlı iki gencin HAMAS'ın adamları tarafından kurşunlandığı iddia edildi. Oysa HAMAS'ın mensupları şimdiye kadar özerk yönetimin polislerinin muhtelif saldırılarına maruz kaldığı halde bir dâhilî fitnenin alevlenmesine fırsat vermemek için bu saldırılara bile silahla karşılık vermedi, her zaman uzlaşmacı taraf olmayı tercih etti.

HAMAS söz konusu iftirayla ilgili olarak da açıklama yaptı ve şu hususları dile getirdi:

"1.Hareketin adı geçen iki gence saldırılması olayıyla kesinlikle bir ilgisi yoktur. Bu konuda halk arasında yayılan iddialar gece karanlığında icat edilmiş yalan ve iftiradan başka bir şey değildir. "Ağızlarından çıkan söz ne kadar büyüktür! Yalandan başka bir şey söylemiyorlar."

2.Bizim halkımızın aileleriyle olan ilişkimiz her zaman iyi ilişki olmuştur. Anılan el-Medhûn ve es-Selâsinî aileleri gibi kıymetli ailelerle veya onların çocuklarıyla bizim hiçbir problemimiz olmamıştır. Aksine biz onları fitne davetçilerinden ve teşvikçilerinden korumaya çalışıyoruz.

3.Bu gibi saldırılar düzenleyip sonra da onu hareketimizin üzerine atarak bu hareketle aileler arasına fitne sokmaya çalışan birtakım odakların olduğu kesindir. Söz konusu odaklar bu yolla, seçimi etkileme amacıyla hareketimize kötülükte bulunmayı ve aileleri bu hareket aleyhine tahrik etmeyi amaçlamaktadırlar.

4.Filistinli halkımız bu tür yalanlara itibar etmeyecektir. Bu iftiraların yaygınlaştırılması için yürütülen yoğun çabalardan zaten amacının ne olduğu görülmektedir. Bizim bu oyunlar karşısında susmayı tercih etmemizin de iyi niyetimizden, halkımızın bütünlük ve barış içinde yaşamasını arzulamamızdan kaynaklandığı anlaşılmaktadır."

Seçim gününün yaklaşmasına paralel olarak bu tür iftira ve yalan kampanyalarının yoğunlaşacağı zaten tahmin ediliyordu. Bu açıdan bu günlerdeki yıpratma çabaları karşısında son derece ihtiyatlı olunması ve HAMAS'ın temel ilkelerine ters bilgiler içeren haberlere ciddi şekilde şüpheyle yaklaşılması gerekir. HAMAS'ın işgalci siyonist devleti tanıyacağına ve onunla uzlaşmaya gideceğine dair haberlerin tümü de bu kategoriye giren yıpratma amaçlı iftira haberleridir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.