Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Seçim Dürüstlüğüne ''Emniyet'' Lekesi
Pazartesi, 30 Ocak 2006 - (12:47)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Filistin özerk yönetim bölgesinin parlamento üyelerinin belirlenmesi için yapılacak genel seçimlerin dürüstlüğünün emniyetini sağlama görevini yerine getirmesi gereken emniyet teşkilatı tam aksine buna leke bulaştırdı. Özerk yönetimin emniyet ve istihbarat teşkilatlarında çalışanlara polis merkezlerinde kurulan seçim sandıklarında ve 48 saat önceden oy kullanmaları şartı getirilmesi bu konuda ciddi tereddütler ve sorunlar ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu konuda alınan kararlar doğrultusunda yapılan uygulamalar gereğince emniyet ve istihbarat teşkilatlarında çalışanların oy kullanma süreleri doldu. Konuyla ilgili olarak özerk yönetim emniyet teşkilatından verilen bilgilere göre polis merkezlerinde kurulan seçim sandıklarında oylarını kullanan emniyet ve istihbarat elemanlarının oranı % 81.2'yi buldu. Buna göre emniyet ve istihbarat çalışanlarından toplam 47.659 kişi oylarını polis merkezlerinde kurulan seçim sandıklarında kullandılar. Söz konusu kurumlardaki personel sayısının ise 58.705 olduğu belirtildi.

Emniyet ve istihbarat personeline 48 saat önceden ve polis merkezlerinde oy kullanmaları şartı getirilmesi Filistin'de ciddi tartışmalara sebep olmuştu. Çünkü buralardaki oy kullanma işlemlerinin gözlemlenmesi imkânı olmadığı gibi personel de kendini yakın takip altında göreceğinden özgür iradeyle oyunu kullanma imkânı olmayacaktı. Ayrıca emniyet teşkilatı yöneticilerinden polis merkezlerine, çalışanların oylarının el-Fetih'e kaydırılması yönünde talimatlar gönderildiğinin belgeleri basın yayın organlarına yansımıştı. Filistin özerk yönetim bölgesinde emniyet ve istihbarat teşkilatları personeli önemli bir oran oluşturduğundan onların oylarının topluca belli bir oluşuma veya partiye kaydırılması belirgin bir farkın ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Han Yunus'ta HAMAS'ın Büyük Gösterisi

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS)'ın dün öğleden sonra Gazze'nin Han Yunus kasabasında gerçekleştirdiği büyük mitinge yaklaşık otuz bin kişi katıldı. Buradaki mitingi renklendiren ise dört oğlunu HAMAS'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri'nin mücahitleri arasında şehit verdiği için Filistin'in Hansâ'sı olarak nitelendirilen Ummu Nidâl Meryem Ferahât oldu.

Buradaki mitingde konuşma yapan Değişim ve Islah listesi adaylarından Dr. Salih er-Rakab, HAMAS'ın "Çözüm İslâm'dır" sloganıyla ağırlığını koyarak tüm problemlerin üzerine kaynağını İslâm'dan alan çözüm formülleriyle gitmeyi hedeflediğini dile getirdi. er-Rakab: "Bizim üzerinde durduğumuz değişim Yüce İslâm çizgisi üzere olacak değişimdir. Öyle ki bütün bakanlıklar ve kurumlar "çözüm İslâm'dır" ilkesini kendi çalışma alanlarına tercüme edecekler" dedi. er-Rakab, HAMAS'ın zaferinden Filistin'de hiç kimsenin en ufak bir zarar görmeyeceğini vurgulayarak bazılarının bu hareketin kazanmasını neden istemediklerini anlamakta zorluk çektiklerini söyledi.

Mitingde konuşma yapan Değişim ve Islah listesi adaylarından Süleyman el-Ferâ da, güçlü bir toplum temeli üzerine kurulu yeni bir cihad merhalesine hazırlandıklarını vurguladı ve toplumu rahatsız eden bozulmaların dosyalarını açacaklarını, bu arada başkan Yasir Arafat'ın öldürülmesi olayının dosyasını açmakta da kararlı olduklarını ifade etti.

HAMAS'tan Kadınlara Özel Programlar

Yürüttüğü faaliyetlerle kadınların aktif siyasette yer almalarında öncü ve örnek rol oynayan HAMAS dün de hanımlara özel olarak iki ayrı büyük program gerçekleştirdi. HAMAS'ın Değişim ve Islah listesinin öncülüğünde düzenlenen programlara Filistinli hanımlar büyük ilgi gösterdiler. Programda konuşan Yahya Musa, hanımların hareketin programının dışında tutulmadığını hatırlattı. Musa, hanımların yerine göre mücahide olarak, yerine göre özveri sahibi olarak, yerine göre eğitimci olarak, yerine göre şehit olarak, yerine göre tutsak olarak, yerine göre şehit veya tutsak annesi olarak bu mücadelede yerine aldığını, bugün de parlamento seçimlerinde yarışmacı olarak aktif rol alma hakkını kullandığını dile getirdi.

İşgalcilerin Saldırı ve Tutuklamaları Sürüyor

İşgalci siyonistlerin Filistin'deki İslâmî hareketi yıldırma amaçlı saldırı ve tutuklamaları devam ediyor. Özellikle seçim öncesinde bir korku ve tehdit havası oluşturmak amacıyla Batı Yaka'daki muhtelif bölgeleri hedef alan baskınlarını yoğunlaştırdı. Verilen bilgilere göre son günlerde muhtelif noktalara yönelik baskınlar ve saldırılar düzenleyen işgalciler bu sabah (23 Ocak 2006) da Batı Yaka'nın Kalkiliya şehrine baskın düzenleyerek üç kişiyi HAMAS mensubu oldukları gerekçesiyle tutukladılar. İşgalciler sekiz askeri jeep ve bir askeri nakliye aracıyla Kalkiliya şehrine baskın düzenleyerek muhtelif evlerde aramalar yaptı, biri 50, ikincisi 40 üçüncüsü de 33 yaşında üç Filistinliyi tutuklayarak bilinmeyen bir yere götürdüler. Saldırganların, tutuklananların evlerinde aramalar yaparak eşyalarını iyice dağıtıp tahrip ettikleri belirtildi.

İşgalciler bu sabah bir başka baskını da Batı Yaka'nın Tulkerem şehrine ve bu şehirdeki Nuru'ş-Şems mülteci kampına düzenlediler. Buradaki baskında da üç gencin İslâmî Cihad Hareketi'ne mensup oldukları gerekçesiyle tutuklandıkları bildirildi.

Bir diğer baskını ise yine Batı Yaka'da bulunan Cenin'e gerçekleştirdiler. Buradaki baskında da dört gencin tutuklandığı bildirildi.

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.