Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Dahlan'dan el-Fetih de Rahatsız
Pazartesi, 30 Ocak 2006 - (12:50)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İşgalci siyonist devletle gizli ilişkilerinden ve daha önce Filistinlilerin birlik ve bütünlüğüne zarar veren uygulamalarından dolayı istenmeyen kişi ilan edilen Muhammed Dahlân'dan el-Fetih'in askerî kanadı da ciddi şekilde rahatsız. İşgalci devletin baskılarıyla özerk yönetimin emniyet teşkilatında önemli görevlere gelebilen ve bir dönem yine işgal devletiyle özerk yönetim arasında uzun süren pazarlık neticesinde kendisine bakanlık görevi verilen Muhammed Dahlân, Gazze'nin Han Yunus şehrinde el-Fetih'in listesinden aday gösterildi. Fakat el-Fetih'in askerî kanadı durumundaki el-Aksa Şehitleri Birlikleri onun aday gösterilmesinden rahatsız olduklarını seçim gününde bir kez daha ortaya koydu ve Han Yunus ahalisinden onu seçmemelerini istediler. el-Aksa Şehitleri Birlikleri seçim günü yayınladığı bildiride Dahlân hakkında: "Onun boynuna astığı atkı (el-Fetih'in propaganda atkısı) ve resmî kıyafeti onun gerçek kimliğini gizlemeye yetmeyecektir" denildi. Bildiride, Dahlân'ın bazı televizyon kanallarına tehdit yoluyla çıktığının ileri sürülmesi de oldukça dikkat çekiciydi. Bu konuyla ilgili iddiada Dahlân'ın bazı Arap kanallarının Gazze'deki muhabirlerini tehdit ettiği, bu kanalların da muhabirlerinin güven içinde çalışmalarını sağlamak amacıyla onu programlarına çıkarıp konuşturma ihtiyacı duydukları vurgulanıyordu. Bu iddianın ardından da şu ifadelere yer verildi: "Bu tarz bir tutumun el-Fetih'in uygar görünümüne yansıması mümkün değildir. Bu yüzden kahraman Han Yunus ahalisini Bush'un ve Mofaz'ın sofralarından beslenen bu adamı seçmemeye ve oylarını el-Fetih'in onurlu adamlarına vermeye çağırıyoruz."

Seçim Güvenliği İçin İşbirliği

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS), el-Fetih, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi parlamento seçimlerinin güven içinde gerçekleştirilmesi için aralarında işbirliği ve organizasyon kararı aldılar. Adı geçen hareketlerin temsilcileri seçim arefesinin gecesinde mevcut parlamento üyelerinden Dr. Ziyad Ebu Amr'ın bürosunda bir araya geldiler. Verilen haberlere göre seçimlerin tam bir güven ve huzur içinde gerçekleştirilmesi için düzenlenen toplantıya HAMAS'ı temsilen Said Sıyam, Ahmed el-Ca'beri ve Halil el-Hayye, el-Fetih'i temsilen Ahmed Hales ve Semir el-Mişheravî, FHKC'yi temsilen Cemil el-Micdelavi, FDKC'yi temsilen de Salih Zeydân katıldı. Toplantı sonrasında bir ortak bildiri yayınlanarak toplantının amaçları hakkında bilgi verildi. Bildiride, seçimlerde Filistin halkının uygar görünümüne zarar verecek herhangi bir gelişmenin önüne geçmek ve Filistinli seçmenin tercihine saygı amacıyla çıkacak sonuçlara bağlı kalmak için herkesin üzerine düşeni yapmasının kararlaştırıldığı vurgulandı. Direniş gruplarının askeri kanatlarının temsilcileri de 24 Ocak tarihinde benzer bir toplantı düzenleyerek seçim güvenliğinin sağlanması amacıyla gereken çalışmaların yapılması yönünde karar almışlardı.

Güvenlik Güçleri Güvenliğe Zarar Veriyor

Normalde Filistin'deki seçimlerin güven ve huzur içinde gerçekleştirilmesi için faaliyet yürütmesi gereken güvenlik güçlerinin seçim güvenliğine zarar verdikleri ve seçim gidişatını zor kullanarak etkilemeye çalıştıkları müşahede edildi. Özerk yönetime bağlı güvenlik mekanizmasında çalışanların 48 saat önceden ve polis merkezlerinde oy kullanmaya zorlanmaları, üstelik bu kişilerin oylarının el-Fetih'e kaydırılması yönünde talimatlar gönderilmesi Filistin'de ciddi tartışmalara sebep olmuş, bu uygulamanın emniyet ve istihbarat çalışanlarının özgür iradeyle oy kullanmalarının önlenmesi anlamına geldiği dile getirilmişti. Seçim gününde ise emniyet görevlilerinin seçim gidişatını etkileme amacıyla zor kullanmaları tepkilerin artmasına sebep oldu. Verilen bilgilere göre oy verme merkezlerinin güvenliğini sağlamakla görevli emniyet görevlileri oy vermeye gelenlerin siyasi çizgilerine göre tavır takınarak bazılarının giriş çıkışlarını kolaylaştırırken, bazılarına zorluk çıkardı hatta rahatsız edici uygulamalara başvurdular. Normalde seçim kanununa göre her seçmenin oy verme odasına tek başına girmesi gerekirken polisler tanıdıkları bazı kişilerin oy verme odalarına yakınlarıyla birlikte girmelerine izin verdiler. Buna karşılık yine siyasi çizgilerini bildikleri bazı kişiler karşısında da tam tersi bir uygulamaya başvurarak rahatsız edici tavır takındılar. Tabii bu şekilde rahatsız edici uygulamalara maruz kalanlar İslâmî duyarlılıklarıyla tanınan kişilerdi.

Seçime Büyük İlgi

Filistin özerk yönetim parlamentosunun seçimlerine HAMAS'ın da katılmasının havayı bayağı etkilediği müşahede ediliyor. Muhtemelen bu iştirak hem HAMAS taraftarlarının ilgisiyle hem de onunla yarış halinde olanların kitlesel tabanlarının ilgilerinin artmasıyla seçim havasına bayağı belirgin bir şekilde yansıdı. Sabahın erken saatlerinden itibaren özerk yönetim bölgelerindeki seçim sandıklarına insanların oy vermek için akın etmeye başladıkları gözlendi.

Seçimler Filistin'in Gazze, Batı Yaka ve Doğu Kudüs bölgelerinde gerçekleştiriliyor ve seçmenler özerk yönetim parlamentosuna girecek 132 kişiyi belirleyecekler. Seçimlerin gerçekleştirildiği bölgelerde yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi oy kullanma hakkına sahip durumda. 132 parlamenterin yarısı çoğunluk sistemine yani dar bölge seçim sistemine, diğer yarısı ise nisbî temsil sistemine göre belirlenecek. Seçimlerde gerek Arap ülkelerinden ve gerekse dünyanın diğer ülkelerinden 900 gözlemci bulunuyor. Bunun yanı sıra seçimlere katılan oluşumları temsil eden 25 bin yerel gözlemci görev yapıyor.

Seçimlerin favorisi özerk yönetimin başkanı Mahmud Abbas'ın da içinde bulunduğu el-Fetih ile işgalci siyonistlerin ve Amerikan emperyalizminin gözünü korkutan HAMAS.

Özerk yönetim parlamentosu için bundan önceki seçimler 1996 yılında yapılmıştı ve HAMAS o seçimlere katılmamıştı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.