Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Filistin'de Yeşil Zafer
Pazartesi, 30 Ocak 2006 - (12:53)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Filistin'de yerel seçimlerde büyük başarı elde eden Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS), ABD ve siyonist işgal devletinin bütün engellemelerine, aleyhte çabalarına rağmen parlamento seçimlerindeki başarısını daha da artırarak zaferini ilan etti. Dün (25 Ocak 2006) akşamdan buyana devam eden oy sayımlarından çıkan sonuçlara göre 132 sandalyeli özerk yönetim parlamentosunda HAMAS'ın aldığı sandalye sayısının yetmişi geçtiği ve bu sayının seksene ulaşmasının da kuvvetle muhtemel olduğu bildirildi. Bu sonuçlara göre HAMAS parlamentoda tek başına Filistin özerk yönetimi hükümetini oluşturmaya yetecek çoğunluğu elde etmiş oldu. Seçim öncesindeki tüm kasıtlı yönlendirmelere, seçim sırasında oynanan oyunlara ve gerek ABD'nin gerekse AB'nin tehditçi açıklamalarına rağmen böyle bir zaferin gerçekleştirilmesi HAMAS'ın arkasındaki kitlesel gücü bir kez daha gözler önüne serdi. HAMAS'ın seçimlerde üstün zafer elde ettiğini el-Fetih mensupları da tasdik etti. Bazı el-Fetih liderleri HAMAS liderlerini arayarak kazanılan zaferden dolayı tebriklerini ilettiler. HAMAS özerk yönetim parlamentosu seçimlerine Değişim ve Islah listesi adını verdiği bir listeyle girmişti. Seçimlerde en çok öne çıkardığı slogan ise "Çözüm İslâm'dır" sloganıydı.

Dr. Zehhar: "HAMAS'ın Zaferi ABD ve İsrail'e Cevaptır"

HAMAS'ın Gazze'deki liderlerinden ve bu bölgedeki adaylarından Dr. Mahmud Zehhar, seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra yaptığı açıklamada hareketlerinin gerçekleştirdiği zaferin, Filistin halkının işgalci siyonist devlete ve ABD'ye verdiği cevap olduğunu vurguladı. Dr. Zehhar yaptığı açıklamada oy sayımlarıyla ilgili tüm bilgilerin HAMAS'ın büyük bir farkla zafer kazandığını ortaya koyduğunu hatırlatarak bu sonuçlara göre parlamentoda gelecek dönem hükümetini çok rahat bir şekilde oluşturmasının mümkün olabileceğini söyledi. Dr. Zehhar, bu sonuçlara göre Filistin'in geleceğinin her alanda bugünkünden daha iyi olacağını belirterek şöyle konuştu: "Hareketin aldığı bu sonuçlar mensuplarına tüm Filistin halkı için güzel örnekler ortaya koymaları imkânı verecektir. Özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik alanında, hükümet bünyesinde önemli görevler üstleneceklerdir. Bu alanlar geçmişte görevden mahrum bırakıldıkları alanlardı." Dr. Zehhar, HAMAS'ın seçimlerde gösterdiği üstün başarıya rağmen programını uygulama konusunda tüm Filistinli gruplarla işbirliğine açık olduklarını ifade etti.

Heniyye: "Bu, Filistin Halkının Zaferidir"

Filistin İslâmî Direniş Hareketi'nin Gazze'deki liderlerinden ve Şeyh Ahmed Yasin'in yardımcılığını yapmış olan İsmail Heniyye özerk yönetim bölgesinde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinden çıkan sonuçların Filistin halkının bir zaferi olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Gazze'de Değişim ve Islah listesinin baş sırasında yer alan İsmail Heniyye seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Bu, Batı Yaka'da da işgale karşı, direniş lehine, siyasi işbirliği esasına dayalı yeni bir siyasi düzen lehine oy vermiş olan Filistin halkının zaferidir." İsmail Heniyye yeni hükümetin oluşturulması ve siyasi işbirliği konusunda özerk yönetim başkanı Mahmud Abbas'la görüşme yapacağını söyledi. İsmail Heniyye aynı zamanda ABD'yi Filistin halkının tercihine saygı göstermeye çağırdı.

HAMAS'ın liderlerinden Sâmi Ebu Zuhrî de yaptığı açıklamada, işgale karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini, Filistin tarafında bir değişim ve ıslah gerçekleştirmek için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

Bu arada özerk yönetim hükümetinin başbakanı Ahmed Kuraya'ın görevinden istifa ettiği bildirildi. Kuraya' yeni hükümeti HAMAS'ın oluşturması gerektiğini vurgulayarak görevinden istifa ettiğini bildirdi.

İsrail'de Olağanüstü Durum

İşgalci siyonist devlet yürüttüğü bütün engelleme çabalarına rağmen HAMAS'ın büyük zaferiyle karşı karşıya gelince şaşkına döndü. Birkaç günden beridir işgalci siyonist devletin medya organlarını en çok meşgul eden konu HAMAS'ın özerk yönetim parlamentosunun seçimlerine girmesiydi. Seçimlerden HAMAS'ın zaferle çıkması durumunda İsrail'in nasıl bir politika izleyeceği hakkında çeşit çeşit yorumlar yayınladılar. Şimdi işte o arzulamadıkları ama muhtemel gördükleri durum karşılarına çıktı.

Verilen haberlere göre işgal devletinin geçici başbakanı Ehud Olmert çevresindeki yetkililere derhal acil durum planları geliştirmelerini emretti. İşgal devletinin güvenlik alanında da çeşitli tedbirler alma çalışmaları başlattığı ve olağanüstü dikkat gösterilmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.