Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Filistin'de Yine Fitne Oyunları
Cuma, 03 Şubat 2006 - (15:14)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Filistin'de İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS)'nin zaferini sindiremeyenlerin muhtelif fitne oyunlarına başvuracakları tahmin ediliyordu. Bunlardan biri dün (1 Şubat 2006 Çarşamba) ortaya çıktı. Gazze bölgesi Koruyucu Güvenlik Birimi şefi Tuğgeneral Süleyman Ebu Mutlak'ın evine bir bombalı saldırı düzenlendi. Saldırının Filistinlilerin istikrar ve güven içinde geleceğe doğru ilerlemesini istemeyen dış güçlerle çıkarları hesabına işbirliği yapan birtakım karanlık unsurlar ya da bazı iç muhalefetleri böyle eyleme dönüştüren belirsiz kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olması ihtimali vardı. HAMAS ise çok hassas dönemlerde olmadığı ve doğrudan şiddete maruz kaldığı sıralarda bile bu tür saldırılara asla başvurmamış, tam aksine Filistin'de iç barışı koruma yönünde sürekli fedakârlıkta bulunan taraf olmaktan çekinmemiştir. Şu an elde ettiği siyasi zaferden dolayı bütün emperyalist güçlerin hedefinde olması sebebiyle oldukça hassas bir dönemden geçiyor. Böyle bir dönemde Filistin'deki siyasi grupların ve direniş hareketlerinin yardım ve desteğine daha çok ihtiyacı var. Böyle bir dönemde onlarla arasına sorun girmesine yol açacak tutumlardan kaçınacağını, aksine işbirliğini geliştirmeye çalışacağını tahmin etmek zor değildir. Zaten HAMAS da hem açıklamalarıyla, hem de siyasi tavırlarıyla gayet net bir şekilde bunu ortaya koymuştur. Böyle olmasına rağmen Süleyman Ebu Mutlak'ın evine yönelik saldırıyla HAMAS'ın irtibatlandırılmasına çalışılması dış güçlerin fitne oyunlarına malzeme çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ne yazık ki bu oyuna en başta Süleyman Ebu Mutlak'ın kendisi aracılık etmiş ve HAMAS'ın Filistin tarafında anarşi çıkarmak amacıyla bu eylemi gerçekleştirdiği iddiasında bulunmuştur. Oysa HAMAS hiçbir zaman Filistin tarafında anarşi çıkarmayı amaç edinmemiş tam aksine anarşiyi önlemek için her türlü fedakârlığı kabullenmiştir.

HAMAS konuyla ilgili açıklamasında olayla hiçbir ilgisinin olmadığını ve böyle bir olayla irtibatlandırılmasının büyük bir iftira ve oyun olduğunu vurguladı. HAMAS liderlerinden Yunus el-Estal, bu olayla hareketlerinin asla bir ilgisinin olamayacağını, bu olayla ve arkasından gündeme getirilen iddialarla HAMAS'la özerk yönetim güvenlik teşkilatını karşı karşıya getirmenin ve Filistinliler arasında bir iç fitneye yol açmanın amaçlandığını dile getirdi.

Olayın gerçekleştiği Han Yunus kasabasındaki HAMAS sözcüsü Dr. Salah el-Berdevil ise yaptığı açıklamada bu olayın el-Fetih'in kendi içindeki ihtilaflarla irtibatlı olması ihtimalinin bulunduğunu dile getirerek bu sorunun bir el-Fetih - HAMAS arası soruna dönüştürülmeye çalışılmasını kınadığını ifade etti. el-Berdevil: "HAMAS, Filistinli kanı akıtmayı kendisine kesin bir şekilde yasaklamıştır ve bu tarz eylemleri de tamamen reddetmektedir" diyerek el-Fetih örgütünü de seçimlerin sonuçlarını gönül rahatlığı içinde kabullenmeye çağırdı.

Siyonist Terörün Ocak 2006 Bilânçosu

İşgalci saldırganlar 2006 yılına da şiddet ve terörle girdiler. Bu yüzden 2006 yılının ilk ayı da siyonist terörün iğrenç saldırılarının yol açtığı ağır bir bilânçoyla kapandı. Bu konuda işgal devleti kaynaklarında da yer alan bilgilerden çıkan neticelere göre 2006 yılının ilk ayı içinde siyonist işgalcilerin saldırıları neticesinde 17 Filistinli şehit edildi. Bunların büyük çoğunluğu Batı Yaka bölgesinde, önemli bir kısmı da işgalcilerin doğrudan hedef alma tarzındaki cinayet saldırılarında şehit edildi. İşgalcilerin 2005 yılındaki terör saldırılarında şehit edilen Filistinlilerin sayısı ise 240'ı bulmuştu. Ocak 2006'da gerçekleştirilen cinayetlerle birlikte Aksa İntifadası'nın başlangıcından buyana şehit edilen Filistinli sayısı ise 3877'ye ulaştı.

Siyonist işgalciler böyle iğrenç saldırılarını ve cinayetlerini sürdürürken emperyalist güçler saldıranları silahlandırmaya devam ediyor, savunma konumunda olanlara ise silahlarını bırakmaları için baskı yapıyorlar.

"Filistin Demokrasisini Cezalandırmayın"

Kısa adı Miftah olan Filistin'de Demokrasiyi ve Uluslar arası Diyalogu Kökleştirme Girişimi adlı hukuk kuruluşu Batı'ya halkın HAMAS'ı seçmesinden dolayı Filistin demokrasisini cezalandırmaması çağrısı yaptı. Kuruluş adına yapılan açıklamada tüm uluslar arası gözlemcilerin onayladığı bir seçim gerçekleştirilmesine rağmen Batı'nın çıkan sonuçtan memnun kalmadığı için seçilen kadroya kendisine verilen hakkı kullanabilmesi için ağır şartlar koymaya kalkıştığına dikkat çekti. Yapılan açıklamada bugün seçimden zaferle çıkan HAMAS'ın ve diğer direniş gruplarının önüne konan şartların siyonist işgalcilerin koyduğu şartların aynısı olduğuna, bu itibarla söz konusu şartlarda ısrarlı davranan dış güçlerin gerçekte siyonistlerin sözcülüğünü yaptığına dikkat çekildi.

Filistin Müteahhitler Birliği başkanı mühendis Alauddin el-A'rec de yaptığı açıklamada bazı AB ülkelerinin ve ABD'nin Filistin'in kurulacak hükümetinin önüne koyduğu şartların, genelde de özelde de kesinlikle kabul edilemez olduğunu dile getirdi. el-A'rec demokrasinin en basit ilkesinin sandıktan çıkan sonuca saygı göstermek olduğunu hatırlatarak, yapılan yardımların kesilmesinin Batı'ya da olumsuz etkisi olacağına dikkat çekti.

Gazzeliler ise kendilerinin HAMAS'ı, programından ve çizgisinden dolayı desteklediklerini dile getirerek Avrupa'nın yaptığı yardımları kesmesinin kendilerini etkilemeyeceğini ve tavırlarını değiştirmeyeceğini dile getirdiler.

Yine Saldırı, Baskın ve Tutuklama

İşgalci siyonistler insanlık dışı baskınlarını, tutuklamalarını ve terörist faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürüyorlar. Bu sabah (2 Şubat 2006 Perşembe) gerçekleştirdikleri baskınlarda Batı Yaka'nın muhtelif bölgelerinde 13 Filistinliyi tutukladılar. Son tutuklamaların da siyonist saldırganların son birkaç aydır yoğun bir şekilde sürdürdükleri tutuklamalarının bir devamı olduğu bildirildi. Son tutuklananların da HAMAS ve İslâmî Cihad Hareketi mensubu oldukları belirtildi.

Siyonistler bu sabah ayrıca Batı Yaka'nın Cenin şehrinde bulunan Cenin mülteci kampına kalabalık bir askeri birlikle saldırı düzenlediler. İşgalcilerin sabahın erken saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde ateş ederek kampa girdikleri ve evlere girerek geniş çaplı aramalar yaptıkları bildirildi. Saldırganlar arama esnasında evlerin eşyalarını da dağıtarak büyük ölçüde zarar verdiler.

Siyonistlerin bütün bu saldırıları ve insanlık dışı uygulamaları devam ederken çağdaş emperyalizmin Filistinlileri silah bırakmaya zorlaması, işgalci saldırganları ise yeni silahlarla ve askeri teçhizatla desteklemesi siyonistlerle çağdaş emperyalist güçlerin aynı safta durduklarını açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.