Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İki tarafa da saygı şart
Salı, 07 Şubat 2006 - (19:29)
Recep Tayyip Erdoğan

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Avrupa gazetelerinde yayımlanan ve Müslümanların ağır hakaret olarak gördüğü Hazreti Muhammed karikatürlerinin kışkırttığı rahatsız edici gerilimin yükselişini, giderek artan bir kaygıyla izliyoruz. Her iki taraf arasında sadece bir güvensizlik ve yanlış anlama izi bırakabilecek bu durumu derhal yatıştırmayı başaramazsak hepimiz kaybedeceğiz. Bu yüzden bir saygı ve soğukkanlılık çağrısı yapmak ve mantıklı seslerin duyulmasına imkân vermek gerekiyor.

Geçen yıl, Türkiye ve İspanya başbakan-larının öncülüğünde Medeniyetler İttifakı Projesi'ne başlandığında, bir inanca sıkı sıkıya sarılmıştık: Uluslararası barış ve güvenliğe tehdit teşkil eden nefret ve yanlış anlama sarmalına son vermek için inisiyatiflere ve araçlara ihtiyacımız var.

Şu an tanık olduğumuz talihsiz olaylar, olsa olsa teşhisimizi ve bu dava için daha da fazla destek arama kararlılığımızı yeniden teyit eder nitelikte.

İspanya ve Türkiye tarihsel olarak Doğu ile Batı arasında birer kavşak olmuştur. Bu yüzden farklı kültürler arasında yakın ilişkiler kurma tarzının muazzam derecede zenginleştirici olduğu kadar, yıkıcı kavgalara da yol açabileceğinin gayet iyi farkındayız.

Farklı medeniyetler arasındaki ilişkilerin ve alışverişlerin çeşitlenmeye devam ettiği, yanı sıra yerel bir olayın dünya çapında yansımaları olabildiği küreselleşmiş bir dünyada, saygı, hoşgörü ve barış içinde bir arada yaşamaya yönelik değerleri hayata geçirmemiz büyük önem taşıyor.

İfade özgürlüğü demokratik sistemlerimizin köşetaşlarından biri ve bundan asla vazgeçmeyiz. Fakat farklı hassasiyetlere karşı sorumsuzluk ve saygısızlık hakkı da yoktur.

Bu karikatürlerin yayımlanması son derece yasal olabilir, fakat kayıtsız kalınacak gibi değildir ve bu yüzden ahlaki ve siyasi bir duruş noktasından reddedilmelidir.

Neticede bütün bunlar, paylaştığımız ortak değerlerle gayet uyum içinde olan kültürel farklılıklara dair yanlış anlamalar ve yanlış yorumlara katkıda bulunmaktadır. Bu olguyu görmezden gelmek genellikle güvensizliğe, yabancılaşmaya ve öfkeye kapı açmaktadır, ki bütün bunlar, hepimizin kaçınmak için yoğun çaba harcamak zorunda olduğunuz arzu edilmeyen sonuçlara varabilmektedir.

Daha adil bir uluslararası sistem inşa etmemizin tek yolu, her iki tarafın inançlarına azami saygı göstermektir. Uluslarararası hukukun normlarını gözetmek ve bu hukuku temsil eden uluslararası örgütleri savunmak konusunda tam bir kararlılık içindeyiz. Fakat ne yasalar ne de kurumlar, dünyada barışı sağlamaya yeterli değil.

Barış içinde bir arada yaşamayı hayata geçirmemiz gerekiyor, ki bu ancak diğer tarafın bakış açısını anlama çabasıyla ve kutsal saydığı değerlere saygı göstermekle mümkündür. İspanya ve Türkiye'nin teşvik ettiği Medeniyetler İttifakı'nın temel öncülleri ve ana hedefleri bunlardır.


Kaynak: Herald Tribune - 6 Ocak 2006
Alıntı: Radikal Gazetesi - 7 Ocak 2006
RECEP TAYYİP ERDOĞAN - Türkiye Başbakanı
JOSE LUIS RODRİGUEZ ZAPATERO - İspanya Başbakanı

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Recep Tayyip Erdoğan'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.