Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İsrail-Hindistan ve ötesi
Perşembe, 09 Şubat 2006 - (13:57)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Küçük İsrail, dünyanın önde gelen silah ve savunma donanımı satıcılarından. Birkaç yıl önce bu sahada dünyanın 5. büyük ülkesi olan İsrail, yılda ortalama 3-4 milyar dolarlık bir satış gerçekleştiriyor.

Bu satışların birinci müşterisi de Asya’nın ikinci devi Hindistan. Bu ülke yıllardır İsrail’den her türlü silah, cephane, radar, insansız uçak ve başka savunma donanımları alıyor; ortak silah-donanım üretimi konusunda çeşitli anlaşmalar yapıyor ve birçoğu gizli tutulan bu alımlar, anlaşmalar her yıl hem artıyor hem de çeşitleniyor.

İsrail’in Hindistan ile geçen hafta imzaladığı söylenen yeni ve gizli bir anlaşma bu iki ülke arasında yıllardır gelişen askerî işbirliğine son örnek. Amerikan Defense News adlı önemli savunma dergisinde yer alan habere göre, İsrail ve Hindistan, Barak adlı bir füzesavar sisteminin ortak geliştirme ve üretimi konusunda 350 milyon dolarlık bir anlaşma imzalamış bulunuyorlar.

Söz konusu Barak, savaş gemilerine konulacak ve bu gemilere karşı havadan yapılacak uçak ve füze saldırılarını önlemeye matuf bir yeni ve çok gelişmiş bir savunma sistemi olacak. İsrail Havacılık Sanayii (IAI) ile Hindistan Savunma Araştırma-Geliştirme Laboratuvarı (IDRDL) arasında imzalanan bu anlaşmanın yarısını IAI, yarısını da IDRDL finanse edecek ve anlaşma 5 yıl içinde hayata geçmiş olacak.

Esasen Hindistan İsrail’den söz konusu Barak sistemlerinin ilk modelini 2001 yılında 270 milyon dolar ödeyerek satın almış ve bu modeli Viraat adlı uçak gemisine monte ederek faaliyete geçirmişti. Hem bu ilk model ve hem de son model Barakların deniz hedeflerine karşı kullanılan bütün mevcut füzelere karşı tam savunma sağladığı söyleniyor.

İsrailli yetkiler, Hindistan ile yapılan bu son anlaşma konusunda herhangi bir beyanda bulunmuyorlar; ama bu arada geçen hafta Yeni Delhi’de yapılan DEFEXPO adlı savunma sanayii fuarı sırasında bazı ülkelerle ‘büyük-ölçekli’ bazı önemli anlaşmalar yapıldığını inkâr etmiyorlar. İsrail bu fuarda İsrail Savunma Bakanlığı Dış Savunma Yardım ve İhracat Teşkilatı Daire Başkanı yedek Tümgeneral Yossi Ben-Hanan tarafından temsil edilmişti. Bunu da burada not etmiş olalım.

İsrail’in Hindistan ile ilişkileri sadece silah, savunma alanlarında değil pek çok başka alanda da geliştikçe gelişiyor. Stratejik işbirliği alanından terörle mücadeleye, ticarî alandan ileri teknoloji alanına kadar pek çok önemli kritik alanda coğrafî bakımdan biribirlerine çok uzak bu iki ülke adeta gıpta edilecek bir ilişki matriksi içindeler desek yanlış söylemiş olmayız.

Barak anlaşmasının yapıldığı günlerde İsrail Milli Güvenlik Danışmanı emekli Tümgeneral Giora Eilan’ın Yeni Delhi’ye yaptığı üç günlük ziyaret de söz konusu ilişkilerin bir başka önemli boyutu. Giora Eilan’ın başta muhatabı M.K. Narayan ile ve sonra da Hindistan Savunma Bakanı Pranap Muherji ve Dışişleri Bakanı Sihyam Saran ile yaptığı görüşmeler ilişkilerin hangi boyutta olduğunu göstermesi bakımından da manidar sayılır.

Hindistan Dışişleri sözcüsüne göre, bu görüşmelerde hem ikili ilişkiler bütün boyutlarıyla ve hem bölgesel-global güvenlik perspektifleri ve hem de Güney Asya, Batı Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki gelişmeler ele alınmış bulunuyor.

Ayrıca, bu genel konuların münferit konulara indirgendiğine, münferit ülke ve konuların da bu görüşmelerde enine boyuna alındığına da hiç şüphe yok, ki bunların arasında Pakistan’ın, Afganistan’ın, İran’ın ve özellikle de Hindistan-Amerika ilişkilerinin ayrıntılı olarak görüşüldüğü muhakkak bana göre.

İsrail-Hindistan ilişkileri hem Güney Asya ve hem de Ortadoğu coğrafyası bakımından çok önemli boyutlar ve yansımalara sahip olduğu için bence izlenmesi gereken çok önemli stratejik ilişkiler.

İsrail’in Pakistan’dan sonra Afganistan ile de diyaloğa girmiş olması sebebiyle Hindistan-İsrail ilişkilerinin bundan sonra başka boyutlar da kazanacağı, bütün bunların hem Güney Asya ve hem de Ortadoğu güçler dengesi bakımından son derece önemli olduğu bugünden aşikâr ve biz de bugünden buna işaret ediyoruz işte...

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Kosova'da son aşamaya girilirken...
   Skyshield 35
   Rafsancani'nin dönüşü...
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Kosova’da son gelişmeler...
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Afgan siyasetinde dengeler
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.