Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hayır!. Tayyîb Bey! Siz bu olmamalısınız!
Salı, 14 Şubat 2006 - (13:00)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Tayyîb Bey’in ağzından ‘LAN’ kelimesinin çıktığını haber bültenlerinden okuduğumda, aklıma hemen, ilk ihtimali getirmek istedim.. Bu sıralarda, Bill Gates’le filan fazlaca ilgilendi ya, onun için, internet bağlantılarında ‘LAN’ diye anılan bir sistemin onun diline pelesenk olmuş ve o sözü bu yüzden kullanmış olabileceğini; ya da, çok yurt dışı gezilere çıktığından, gittiği ülkelerdeki bir dilde geçmesi muhtemel ‘Lan’ diye bir kelimenin türkçedeki benzerliği zihnine takılıp, onu tekrarlamış olabilir, diye düşünmek istedim.. Hani, 27 Mayıs 1960 öncesindeki gösterilerde, Başbakan Menderes’in geçtiği her yerde, CHP tahrikleriyle tertiblenen ve ‘yuuuhh’ seslerinin yükseldiği günlerde ve hele ihtilal sonrasında anlatılan bir gırgır vardı, gerçek gibi.. 15 Mayıs 1960’da, ünlü Hind başbakanı Jawaharlal Pandit Nehru, Ankara’ya geldiğinde, Adnan Menderes’le birlikte caddelerden geçerken, göstericilerden yükselen ‘yuuuhh’un mânâsını sorar. Menderes de, zevahiri kurtarmak için, ‘Zindâbâd, çok yaşa!..’ diyorlar, der, güya.. Ve sonra, Nehru, şerefine verilen ziyafetteki nutkunu, ‘öğrendiği’ o türkçe kelimeyle tamamlar: ‘Yuuuhh!.’

Şimdi, geçmişte T. Çiller’e ve bazı bakanlara karşı da ‘gösteriler’ yaptığı ve psikolojik problemli olduğu anlaşılan bir kişi ile tartışırken, Tayyîb Bey’in, tepesi atıp, ona ‘lan’ diye hitab ettiği iddiası doğru ise, -ki, görüntüler onu doğrular mahiyette..- o zaman, bu sözü hangi dile göre, nasıl te’vil etmeli? Herhalde Başbakan, vatandaşa, bir internet terimi olan ‘LAN’ı izah ediyordu demek mümkün değil..

Rivayete göre, Mersin’de bir çiftçi, Başbakan’a, ‘Bizi perişan ettiniz lan!’ diye bağırmış.. Bunun üzerine polisler onu hemen tutup oradan uzaklaştırmak istemişler.. Tayyîb Bey, genelde yaptığı gibi, bu kez de o susturmaya mâni olmuş, ama, saldırgan beyanları karşısında kendine sinirlerine manî olamamış.. Getirmişler ve ‘bir başbakan’a böyle hitab edilir mi?’ diye sormuş.. Erbakan’a neler söylendiğini hatırlamadan.. O kişi de, ‘(lan)’ demediğini ifade etmiş.. Başbakan ise, Böyle bağırılmaz ki, terbiyesizlik yapma!’ demiş.. O kişi de, Terbiyesizlik yapmıyorum. Lûtfen bana hakaret etmeyin! Tarım Bakanı’nın anayasayı ihlal ettiğini biliyor musun?’ diye karşılık vermiş.. Tayyîb Bey de, ‘Lan terbiyesizlik yapma, anayayası senden mi öğreneceğim?’ demiş.. Polisler o kişiyi oradan uzaklaştırırken, o da feryadını sürdürmüş: ‘Adım, Mustafa Kemal Öncel.. Herkes de benim gibi yapsın!’ vs..

Evet ve keşke, her halukarda, öyle bir şey olmasaydı.. Çünkü, bu ‘lan’ deyimi, ‘ahh ulan ahh!’ veya Karadenizli’nin ağzında ‘ula-ulaaa..’ şeklindeki telaffuzlarda kendisini yine de hissettiren sevimlilikten fersah fersah uzak ve Kasımpaşa ağzına bile yakışmıyor; belki Tophane ağzı..

Başkaları bu ağzı kullanabilir.. Ama, Tayyîb Bey, kullanmamalıdır!. O bir Bush değil ki, ağzına geleni söylesin.. Asıl yiğitlik de, kendini kontrol edebilmektir..

Bu kadar ‘stress..’ altında, insanın bir ‘boşalma hali’nin olabileceği gibi gerekçeler anlaşılmaz değildir.. Söz, ağızdan çıkmadıkça, insanın esiridir.. Dudaklarından çıktığı andan itibaren ise, kişi, sözünün.. Ve, yaydan fırlayan ok gibidir.. Ok, yaydan bir kez fırladı mı, bir yerleri mutlaka zedeler.. Yapar mı bilmem, ama, Tayyîb Bey’e, yakışan, o kişinin, yine kameralar önünde, gönlünü almasıdır..

Tayyîb Bey’in kendisine yakışmayan o sözleri söylediği anlarda, Demirel de, kendisinin de mübtela olduğu şeker hastalığı ve onun insanın davranışlarında vesile olduğu durumlara dair, bir tv. kanalında konuşuyor ve, ‘siyasette bazen insan kendini tutamayıp, kızgın laflar söyler; sonra, keşke söylemeseydim der; ama, artık iş işten geçmiştir..’ diyordu. O zaman, kendisinin C. Başkanlığı döneminde, bir maşa kişinin, sırtında paşa üniformaları olduğu halde, zamanın başbakanı Erbakan’a en ağır kelimelerle ettiği hakaretleri, ‘boşalma hakkı’nı kullanmış, insanın zaman zaman boşalma ihtiyacı hisseder..’ şeklinde zırva te’villerle geçiştirişini hatırladım. (Sahi, o kişiye, TSK ne işlem yapmıştı?)

Daha dün, İst. Üni. eski rektörü Kemal Alemdâroğlu, Y. N. Öztürk’ün tek kişilik partisinin bir toplantısında, Eğitim. Bakanı Hüseyn Çelik hakkında, ‘aşiret mensubu bir köktendinci..’ diye sözedebilecek kadar ‘o biçim’ medenîleşirken; ya da, Danıştay’ın, İslamî örtü yasağını, hukuk adına bir ‘diktatörlük ve zorbalık süreci’ni sokağa bile taşırmayı ‘kurşun asker’ tipi, ‘homo-kemalismus’ (kemalizm insanı) yetiştirmeyi hedeflediği anlaşılan yeni çabaları karşısında, ‘Ahh ulan ahhh.. Hem de, birkaç dilde küfretmesini bileceksin..’ diyen şair gibi, içini boşaltmak isteyenler olmaz mı, ‘stress’ içinde?

Ama, unutmayalım, Hz. İsâ aleyhisselam, kendisine en ağır kelimelerle hakaret eden yahudilere en nezîh sözlerle karşılık vermiş ve ‘Niçin, öyle nazik karşılık verdiniz?’ diyenlere de, ‘Herkes kendi tıynetinin gereğince konuşur. Onlar kendi içlerindekine, ben de kendi değerlerime göre davrandım..’ der..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.