Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Venezuela'dan HAMAS'a Davet
Salı, 21 Şubat 2006 - (17:47)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Venezuela yönetimi Filistin seçimlerini büyük bir başarıyla kazanan ve yeni hükümeti oluşturmaya hazırlanan HAMAS liderlerini ülkesine davet edeceğini açıkladı. Venezuela'nın bu açıklaması bir ABD ve bir İsrail gazetesinin, HAMAS'ın başarısız kalması için yoğun çaba sarf edileceği, bu arada el-Fetih'in bir iç düzenlemeye gitmesinin ve bir sonraki seçimleri kazanmasının sağlanacağı yönünde haberler yayınlamasından sonraya denk geldi. Gazetecilerin Venezuela cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in yardımcısı Jose Vicente Rangel'e, HAMAS'tan herhangi bir heyet davet edip etmeyeceklerini sormaları üzerine: "Gelirlerse bu bizim için mutluluk vesilesi olacaktır" dedi. Rangel konuyla ilgili açıklamasında böyle bir davette hiçbir sorun görmediklerini dile getirerek şöyle konuştu: "Rusya, Brezilya ve Arjantin onları davet etmeyecek mi? Bunun ötesinde onlar Filistin halkının büyük çoğunluğunun desteğini elde etmiş durumdalar."

HAMAS ise Venezuela'dan gelecek herhangi bir daveti gönülden kabul edeceğini bildirerek, böyle bir ziyaretin önemli bir ülkeye yönelik ziyaret olacağını vurguladı. HAMAS'ın ileri gelenlerinden Halil Ebu Leylâ yaptığı açıklamada: "HAMAS Venezuela başkanının değerlendirmelerini önemsemektedir. Biz Venezuela'yı ve halkımızın haklarını destekleyen tüm diğer özgür ülkeleri ziyaret etmeyi planlıyoruz" dedi.

HAMAS: "Parlamentonun Son Düzenlemesi Geçersizdir"

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS), özerk yönetimin eski parlamentosunun bundan sonraki dönemde yapılacak yasal düzenlemelerin önüne prosedür duvarı koymak amacıyla gerçekleştirdiği son düzenlemelerin geçersiz olduğunu bildirdi. Normalde yasama merhalesini tamamlayan eski parlamento HAMAS'ın çoğunluğa sahip olduğu yeni dönemde gerçekleştirilecek yasal düzenlemelerin önüne set çekmek amacıyla "istisnaî dönem" diye yeni bir dönem uydurarak yaptığı toplantıda değişiklikler gerçekleştirildi. 13 Şubat 2006 Pazartesi günü gerçekleştirilen istisnaî dönem toplantısında yapılan düzenlemeler özerk yönetim başkanının yetkilerini bayağı genişletirken parlamentonun çıkardığı yasaları denetleme amacıyla bir Anayasa Yüksek Mahkemesi kurulmasını öngörüyor. Bu mahkemeye, parlamentodan çıkarılan yasaları Anayasa'ya uygunluğu açısından denetleme ve gerek gördüğünde iptal etme hakkı tanınıyor.

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS) konuyla ilgili açıklamasında eski parlamentonun giderayak yaptığı düzenlemenin hiçbir geçerliliğinin olmadığını bildirdi. HAMAS'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Biz HAMAS hareketi olarak öncelikle, parlamentonun gerçekleştirdiği istisnaî toplantıyı tamamen yasadışı ve geçersiz sayıyoruz. Çünkü Filistin Anayasası ve parlamento iç tüzüğü metinleri istisnaî dönem diye bir şey icat edilmesine hak tanımamaktadır. Burada başkana verilen tek hak yetkisini kullanarak olağan veya olağandışı toplantı çağrısı yapmaktır. Ona mahiyeti ne olursa olsun yeni bir dönem oluşturma hakkı tanınmamaktadır. Dolayısıyla bu iddiayla yapılan toplantıda alınan tüm kararlar geçersizdir ve tanınmayacaktır. Geçersiz olan bir şey üzerine dayandırılan düzenlemeler de geçersizdir.

Zikredilen oturumda gerçekleştirilen değişikliğe binaen Anayasa Yüksek Mahkemesi kurulması hükmü geçersiz sayılacaktır."

İzzettin Kassam Birlikleri: "Silahlar Toplanmıyor"

HAMAS'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri tarafından yapılan açıklamada son günlerde, bu hareketin mücahitlerinin silahlarının toplanacağına dair söylentiler yayıldığına dikkat çekilerek böyle bir şeyin olmadığı bildirildi. Açıklamada bu tür söylentilerin HAMAS'ın yıpratılması amacına yönelik olduğu vurgularak mücahitlerin silahlarının toplanmasının kesinlikle söz konusu olmadığı belirtildi.

İzzettin Kassam Birlikleri tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Filistin halkının HAMAS'a ve el-Kassam Birlikleri'ne bağlılığını ilan ettiği, HAMAS'ın yücelttiği, savunduğu ve uğrunda canlar, komutanlar feda ettiği cihad ve direniş çizgisi lehine oy verdiği sırada şüpheli bazı çevreler tarafından ilginç ve kasıtlı birtakım söylentiler yayılmaktadır. İzzettin Kassam Birlikleri'nin Gazze'de mücahitlerinin elindeki silahları toplamaya hazırlandığı iddiası ağza alınmaya bile değmeyecek türden bir iddiadır. Biz inanıyoruz ki bu tür iddialar HAMAS'ın ve onun askeri kanadı İzzettin Kassam Birlikleri'nin temiz ve beyaz imajını kirletme amaçlı ama sonuç getirmeyecek türden çabalardır."

Öte yandan HAMAS Siyasi Birimi'nin başkanı Halid Meş'al de yaptığı açıklamalarında ilkelerinden veya Filistin'in bütünlüğü davalarından vazgeçmelerinin söz konusu olmadığını bir kez daha vurguladı. Meş'al bu konudaki açıklamasında: "Ölürüz yine ilkelerimizden vazgeçmeyiz. Ölürüz yine toprağımızdan vazgeçmeyiz" dedi.

İşgalci Devletin Tutuklamaları Sürüyor

İşgalci siyonist devletin Filistinlilere yönelik vahşi saldırıları ve tutuklamaları devam ediyor. Son baskınlarda muhtelif direniş hareketlerine mensup 19 Filistinlinin tutuklandığı bildirildi. Bu konudaki haberlere göre Batı Yaka'nın Nablus, Kalkiliya, Beytlaham ve el-Halil şehirlerinde gerçekleştirilen son baskınlarda tutuklanan 19 kişi HAMAS, İslâmî Cihad ve el-Fetih mensuplarından oluşuyor.

Bu arada siyonist saldırgan güçlerin insanlık dışı, vahşi saldırıları da devam ediyor. İşgalci askerlerin bu sabah (14 Şubat 2006 Salı) el-Arub mülteci kampında bir Filistinli çocuğun yüzüne ateş etmesi üzerine çocuk yüzünden yaralandı. Siyonist işgalci güçlerin, Batı Yaka'nın el-Halil şehrinin kuzeyinde bulunan el-Arub mülteci kampında 17 yaşındaki Alâ Muhammed Ahmed el-Câbiri'ye servis aracında okula gitmekte olduğu sırada ateş ettikleri ve yüzünden yaraladıkları, çocuğun durumunun orta derecede olduğu bildirildi.

Saldırgan siyonistler bir başka saldırıyı da Gazze'ye yönelik olarak gerçekleştirdiler. Bu sabah Gazze'nin meskûn bölgelerine top saldırısı gerçekleştirildi ve yirmi adet top mermisi atıldığı bildirildi. Çok erken saatlerde başlayan saldırının aralıklı olarak öğle vaktine kadar sürdürüldüğü haber verildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.