Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kürt Sorunu ve Kürtler'in Sorunu
Çarşamba, 22 Şubat 2006 - (16:50)
Yavuz Delal
www.beroj.com

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Kürt varlığı açısından, ''Kürt Sorunu'' adında Kürtler'in bir sorunu yoktur ve olamaz. ''Kürt Sorunu'' Kürtler'in mücadele gerekçelerini teşkil eden taleplerinin, bu mücadeleye karşı duran yapılar, anlayışlar ve aygıtlar üzerindeki etkileşim biçiminin ürettiği bir tanımlamadır.

Kürtler, yaratılışın doğasına aykırı olan kendi varlıklarının bir sorun olarak nitelendirilmesine rıza gösteremezler. Bilimsel olarak bu ifade Kürtler'in varoluşuyla ilgili durumu anlatır. Oysa Kürtler'in ontolojik bir sorunu yoktur. ''Kürt Sorunu'' egemen ve dayatmacı karşı güçlerin öğrettiği bir ifadedir. Kürtler ve hakikat üzere olanlar, bu tabiri kullanamazlar. Çünkü bu yaratılışla alakalı bir durumdur.

O halde meşhur ve kullanım kolaylığı olan ''Kürt Sorunu'' bileşeninin adı nedir, bunun bir adı olmalı değil midir, ''Kürt Sorunu'' dediğimiz şeyle asıl neyi kast etmekteyiz ?

''Kürt Sorunu'', Kürtler'in; dil, millet, vatan ve devlet sorununun manipüle edilmiş adıdır. Bu temel sorunlar ve bağlamında gelişen eğitim, sağlık, işsizlik, fakirlik, cehalet, göç, mültecilik, baskı-katliam,....gibi hayati sorunların konuşulmasına engel olunduğu zeminin adıdır. Bu yüzden hiçbir Kürt'ün ve hakikat üzere olanın, bu başlığın söz konusu edildiği tartışmaya yada platforuma katılması meşru değildir. Konuşulması gerekenler Kürtler'in dil, millet, vatan, devlet ve bunlar bağlamında ortaya çıkan sorunlarıdır.

Bilimsel açıdan ''Kürt'' ve ''Sorun'' kelimelerinin lugat manasından bağımsız olarak ''Kürt Sorunu''na anlam yükleyemeyiz.

''Kürt'' kelimesi, ''mezopotamyada yaşayan bir halk ve o halktan olan kimse''. ''Sorun'' kelimesi ise, ''araştırılıp öğrenilmesi, düşünülüp çözümlenmesi, bir sonuca bağlanması gereken durum, sıkıntı veren durum, dert'' manasındadır. Bu bağlamda ''Kürt Sorunu'' varoluş sıkıntısı yaşayan ''Beyaz Kürtler'' ile başlarına sıkıntı ve dert olan bölge devletlerinin sorunudur.

Bölge devletlerinin ''Kürt Sorunu'' vardır ve doğaldır. Çünkü gerçekten kendi gasıp egemenlikleri açısından Kürtler'in var olmalarından kaynaklanan bir takım sorunlar içerisindedirler.

Kürtler'in sorunlarına ''Kürt Sorunu''ndan, yani egemen gasıp güçlerin penceresinden bakanlar, bu duruşlarını düzeltene kadar Kürtler ( ve benzeri vakalar) ile barışık olamaz ve onları anlayamazlar. Çünkü bu bakış, farkettirmeden inandıkları veya kurgulayıp geliştirdikleri paradigmalarına da sinmiş durumdadır. Dolayısıyla serdettikleri konuyla ilgili söylemlerini, sıkıca sarıldıkları paradigmalarının ürünü sanma yanılgısından kurtulamazlar.

Bu manada ( mevcut durumundan dolayı ) Kürt dostlarına edilmesi gereken tavsiye ve onlardan beklenmesi gereken gayret ve çaba; Kürtler'e kurtuluş hareketleri yaratma ve çözüm paketleri konusunda tartışma zemini oluşturma değil, kendi sorunlu paradigmalarını islaha dönük genel bir tartışma ve çalışma içerisinde olmalarıdır.

Özellikle sosyalist-marksist-leninist Kürtler ve dostları paradigmalarını sil baştan ele almalıdırlar. Kürtler'in bu günlerde ortaya koydukları örgütsel tartışmalar bu gibi felsefelerin oluşturduğu birer sorundur aslında. Eğer Kürtler'in özgürlük mücadele geleneğini oluşturan bin yıllık kültür modern zamanlarda da sürdürülmüş olsaydı bu ihanetler bu tartışmalardan doğmazdı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Yavuz Delal'in Diğer Yazıları
   Bu ne yaman çelişkidir Allah'ım
   Düşünmek risktir, Düşünmemek ise tacirliktir
   ''Kürt sorunu ve Müslümanlar'' forumuna dair
   Kuzey Irak / Güney Kürdistan
   Allah, Kürtlere bir peygamber gönderseydi!
   Türkiye İslamcılığının sözde çekinceleri
   Türkiye İslamcılığı ve Kürtler (1)
   Kürt Manifestosu - Gereklilik Denemesi
   Ümmet Söylemi ve Kürt’ler
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.