Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘Adâlet’i, maslahata fedâ ettirecek misiniz, Tayyîb Bey?
Pazar, 12 Mart 2006 - (15:59)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İnsanoğlu, toplum düzenini kurarken, iki temel prensibi gözönünde bulundurmak zorundadır: ‘Maslahat’ ve ‘kanunîlik’ prensibi..

Bu prensiplerin de ‘ideal hukuk’a ulaşmayı hedef alması gerekir.. Toplumun maslahatında esas olan da, kamu vicdanındaki adâlet ölçülerinin hâkimiyetidir..

Ancak, ‘toplumun maslahatını kim belirler?’ sualinin cevabını vermekte problem yaşanır, genelde.. Maslahatı belirleyen irade, rejimlerin ismine göre şekillenir. Gerçek ‘cumhûriyet’ rejimlerinde, bu güç, halkın iradesidir. Ancak, ‘cumhûriyet’ adını taşıdığı halde, ‘saltanat’ rejimlerinden hiç de farkı olmayan bir ‘kurumlar oligarşisi diktatörlüğü’ne dönüşen sistemlerde, ‘halkın iradesinin bazı güç odak ve kurumlarınca temsil edildiği’ nazariyesi öne çıkar. ‘Değiştirilmesinin teklif dahi edilemiyeceği’ süngü zoruyla kabul ettirildiğinden ‘keenlemyekûn (bütünüyle yok) sayılması gereken ‘anayasa’lardaki bir takım ‘ilke’lerin üzerine bile, ‘millî irade’ yaftası yazılır.

Kutsal gibi sunulan yargı’ kurumunun nasıl çalıştırıldığının son bir örneği, son ‘Şemdinli İddianamesi’yle ‘maslahat’ gereği denilerek; karşımıza çıkıyor. Bu müdahaleler yapılırken de, ‘kanunun da hedefi, toplumun maslahatını korumaktır, o halde, maslahat için gerekirse, kanun da yeni yorumlarla te’vil edilir..’ görüşü, yani, ‘kitabına uydurmak..’ gündeme gelir. Hemen herkes, kanun ve maslahatı kendi anlayışına göre şekillendirir. Şimdi, ‘delilsiz iddiaları iddianamesine aldığı’ gerekçesiyle Van Savcısı’na soruşturma açılıyor; sanki iddianameler hep delilli olurmuş gibi.. Çünkü, suçlananlardan birisi, KKK. Büyükanıt.. Diyelim ki, Büyükanıt, Gen. Kur. Başk. oldu; o zaman, o dâvânın -şeklî kurallara uygun olsa bile,- adâlete uygunluğu nasıl iddia edilebilecek?

Bu özel ve şeklî hukuk zorlamalarının yapılabilmesi için, illâ da ‘general’ filan mı olmak gerekiyor; bunun cevabını Ad. Bak. C. Çiçek verebilir mi?

Halbuki, 9 Kasım 2005 günü, Şemdinli’de patlayan bombada, ‘bazı asker kişilerin eli’ neredeyse kesinlik kazanınca, 10 Kasım 2005’te, Gen. Kur. Bşk.lığı, ‘…bu üzücü olaya bazı askerî şahısların da karışmış olabileceğine dair iddialar ortaya atılmaktadır. Söz konusu olay her yönüyle adlî makamlara intikal etmiş olup gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Soruşturma safhasının gizliliği dolayısıyla gelişmeler hakkında yapılacak müteakip açıklamalar adlî makamların takdirinde olacaktır..’ açıklaması yapılıyordu.. Yani, takdir, -olması gereken şekilde- yargı organlarınındı.

11 Kasım 2005 günü de, Başbakan Erdoğan, ‘…Devletle milleti karşı karşıya getirme gayreti içinde olanlar bunun bedelini muhakkak ödeyecektir, ödemelidir. Bizden kimse bir kayırmacılık, bir korumacılık, yürütme olarak beklemesin, yargı üzerine düşeni en ideal bir şekilde yapacaktır..’, ve Dışişleri Bakanı Gül de; … bu konu eskiden olduğu gibi kapalı ve karanlıkta kalmayacak. Kimsenin tereddütü olmasın, ne olursa olsun açığa çıkarılacak, Türkiye artık eski Türkiye değil, bunu herkes bilsin..’ diyorlardı..

Şimdi ise, bu dosya üzerinde ‘alicengiz oyunları’ oynanıyor gibi, âdetâ.. ‘Elit-egemen’ güçler, sözcüleri konumundaki CHP aracılığıyla her türlü şirretliği yapıyorlar. Meclis Komisyonu’nun bazı bilgilerinin, -sanki, medyaya verilmiş gibi-, C. Savcısı’na verilmesi bile suçlanabiliyor. Yani, ‘jandarma’ bile, ‘Çankaya’da dahi istihbarat çalışması yapabileceğini’ söyleyecek; ama, Savcı, Meclis Komisyonu’ndan bilgi isteyemiyecek!.. (Kaldı ki, bu bilgiler, M. A. Altındağ isimli bir kişinin, Savcı’ya, ‘ yüzleşmeye hazırım..’ diyerek, gerekli açıklamayı Meclis Komisyonu’na da yaptığını da söylemesi üzerine istenmiştir..)

Buna rağmen, belli çevrelerin sözcülüğüne soyunanlar, ‘Hiçbir dayanağı olmayan, deli saçması iddialar’la, ‘Org, Özkök’ün Büyükanıt için soruşturma açılması izni vermemesi gerektiği’ni bile yazabiliyorlar. (F.A., 9 Mart, Sabah) Mantık da (sanki, suçlananların, suçlayanlar aleyhine tazminat dâvâsı açma imkanları yokmuş gibi) şuna dayandırılıyor: ‘Bugün Büyükanıt, yarın Başbuğ ve öbürgün Türkeri, benzer mesnedsiz iddialarla karşılaşabilir..Ama, bu mantık, siyasetçiler için de geçerli değil midir?

Van Savcısı’nın iddianamesi, bu konulara da ışık tutuyor: ‘Günümüzde olduğu gibi, menfaatlerin çatışmaya düştüğü dönemlerde, farklı grupların kendilerine has üslupla birtakım operasyonlar gerçekleştirdikleri ve birbirlerini tasfiye etmeye uğraştıkları görülmektedir. Bu gruplardan kimisi bürokrasideki üstünlüğünü kullanırken, kimisi de demokratik mekanizmaları kullanmaktadır. Olayların gelişimine ve olup bitenlere bakıldığında, iç içe halkalardan oluşan bir zincirleme reaksiyon mekanizmasının -yasadışı yapılanmanın- medyada ifade ediliş şekliyle çetenin kurulduğu anlaşılmaktadır. (Sh.91-94)

Başbakan Erdoğan, açık ki, son derece çetrefilli ve tehlikeli bir konuyla karşı karşıya; ama, bu durumu atlatmak için, ‘adâleti maslahata fedâ etmek’ gibi bir yanlışa düşüp düşmeyeceğini sergilemek gibi hassas bir noktada bulunmaktadır.. Umulur ki, ölçü unutulmayıp, maslahat değil, adâlet ön planda tutulur.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.