Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘Kültürler çatışması’ değil, ‘gücetaparlar’ın küstahlığı!.
Salı, 21 Mart 2006 - (22:04)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İnancımıza saldıranlar dün Çanakkale’deydi, bu gün her yerde.. Okulda, iş’te, yolda, evimizin içinde ve, beyin ve kalblerimizde.


Adnan Dindar yazıyor: ‘Karikatür krizi’yle ilgili olarak, ünlü alman yazarı Günter Grass’ın, İspanyol ‘El Pais’ gazetesinde 9 Şubat günü yayınlanan mülakatının (Die Welt’)den tercümesini gönderiyorum, işinize yarayabilir..’

Emperyalistler, daha bir zayıflatmak istedikleri toplumları hassas yerlerinden vurup, onların tepkilerini kendi istedikleri alanlara çekmek için bu gibi şeytanî hilelere her zaman tevessül etmektedirler.. Biraz heyecanlı ve de kanlı gösterilerden sonra, her şey sanki hiçbir şey olmamış gibi yatıştı..

İlginç mülakatı özetleyerek veriyorum.. İlgi ve zahmetiniz için teşekkürler..

Soru: Karikatürlerin böylesi bir polemik fırtınası koparması sizi şaşırttı mı?
Grass: Hem evet, hem hayır! İslam dünyasında Allah ve ‘Peygamber’in resimlerle gösterilmesini yasaklayan yazılı veya yazılı olmayan bir kanunun var olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu olay, bir Danimarka gazetesinin bilinçli ve planlı bir provakasyonudur. Bu gazete bir karikatür yarışması için çağrıda bulunmuş, ancak bazı kimseler böyle bir resimlemenin bir ‘tabu’ olduğu uyarısını yaparak, katılmayı reddetmişlerdir. (…)Ancak gazete yetkilileri, yabancı düşmanı olduğu için, herşeye rağmen yarışmayı devam ettirdiler.

Soru: Şiddet eylemleri sizi şaşırttı mı?
Grass: Bir şiddet eyleminin bir diğerini izlediği bir zamanda yaşıyoruz. İlk şiddet eylemini Batı, Irak’a müdahale ederek gerçekleştirdi. Bugün artık Irak’a müdahale ile uluslararası hukukun çiğnendiğini biliyoruz. Savaş, Bush’un, ‘bu savaş (iyi) ile (kötü)nün savaşıdır’, şeklindeki fundamentalist argümanları esas alınarak yürütüldü. Bugün, fundamentalist bir eyleme verilen fundamentalist bir cevaptır. Yaşanan, kesinlikle kültürler çatışması değildir.. (…)

Soru: Buna karşı ne yapılabilir?
Grass: (…)Batı’da kendini beğenmiş bir edayla basın özgürlüğüne sahip olduğumuz temelinde bir tartışma yürütülmekte. (…) Batı hangi küstahlıkla, insanların neyi yapıp neyi yapamacağını belirleme hakkını buluyor kendinde? Herkese, karikatürlere dikkatlice bakmalarını öneriyorum. Nazi döneminin meşhur gazetesi ‘Stürmer’deki yahudi düşmanı karikatürleri hatırlatıyor.(…)

Soru: Gelecekte de yine bu tür şiddetli kavgalar yaşanacak mı?
Grass: Korkarım evet. (…) Genel olarak tüm fakir ülkelerde yaralar oldukça derin. Batı, bu ülkeleri eşit muhatablar olarak kabullenmekte zorlanıyor. (…)

Soru: Sizin, hoşgörüsüzlükle ilgili tecrübeleriniz oldu mu?
Grass: ‘Blechtrommel’i yayınladığımda hem komünist ülkelerde, hem de İspanya ve Portekiz’de kutsal değerlere hakaret ve pornografi suçlamasıyla davalar açıldı. (…) Bence herşey üzerine konuşulabilir, (…) yeter ki karşıdakinden beklediğimiz hoşgörüye önce kendimiz sahip olalım..(...)’

Şahin Özdaş (ASDER/ Adaleti Sav. Der. Başk.) yazıyor: ‘Ülkemizin bugün iki önemli mes’elesi vardır.. 1- Her etnik grup gibi, kendisini kürd bilen kitlelerin  etnik kimliğinden de korkmadan; kürd halkını, ülkenin aslî unsurlarından birisi görmek ve bu yolla teröristlerin silahını ellerinden almak.. 2- TSK’yı millî iradenin kontrolüne sokarak, devleti iki başlı görüntüden kurtarmaktır.. Düşman, ülkemizdeki bu iki yanlış uygulamanın da devamını ister.

Tesbitlerinize katıldığımı belirtip, aktarmakla yetiniyorum.

Abdulkerim Karaağaç yazıyor: ‘İnsanımızı iyiye yönlendirmek için herkes elinden geldiğince uğraşmalıdır diye düşünüyorum ve çabalarım bu yönde. 

Yazı ve şiirlerinizden istifade ediyorum.. Ancak, bu sütunun hacmi sınırlı.. Belirttiğiniz gibi, ‘Rasulullah (S)’in Taif’te taşlatılmasını hatırlarsak, biz, vazifemizi nasıl söyleyebiliriz? İnancımıza saldıranlar dün Çanakkale’deydi, bu gün her yerde.. Okulda, iş’te, yolda, evimizin içinde ve, beyin ve kalblerimizde.

Râmiz Kılıççıoğlu yazıyor: ‘Erdemir’i alan OYAK’ın, namaz kılanları tasfiye için ‘mescid’leri bile gizlice gözlettirdiği ortaya çıktı.. Kahredici bir durum.

Başka özelleştirmelere ’çılgın türklerin gücü’ adına itiraz edenler, ‘OYAK, ulusal kuruluş..’ diye, sessiz kalmışlardı. Şimdi aynı çevreler, inancımızın ‘ulusalcı duygular’dan daha önemli olup olmadığını kendilerine sormalılar.

Hasan Timuroğlu yazıyor: ‘Halebçe Katliâmı’nın 18. yıldönümünde o cinayeti bir daha anmayı bile unuttuk.. İslam ülkeleri ise, hâlâ uyuyor.

Evet, Amerikan emperyalizminin Irak’daki barbarlığı, Halebçe’de kuklaları Saddam’a işlettikleri korkunç cinayeti bile gölgede bıraktı ve Çeçenistan, Filistin, Keşmir ve hattâ Bosna trajedisi bile gölgede kaldı.. İslam ülkelerinin uyumasına gelince.. Müslüman halkların büyük bir kısmı, emperyalizmin belirlediği kadro veya onların belirlediği ilkelere göre hareket ediyorlar.. Yani, o iktidarları al-aşağı etmedikçe, kurtuluş o kadar kolay olmaz.. Bunu, ümidsiz olmak için değil, çetinliğini bilerek mücadeleye atılmak gerektiğini hatırlatmak için belirtiyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.