Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Öcalan, Çakıcı ve Sezer’i bir yerde buluşturan temeller!
Cumartesi, 01 Nisan 2006 - (10:03)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ancak, üzerinde durulması gereken husus, rejime sahib çıkmak isteyenlerin, Sezer’den, YÖK Başkanı’na, Öcalan’dan Baykal ve Çakıcı’ya ve daha nicelerine kadar, bugünkü iktidara karşı çıkarken kullandıkları argumanların genelde ortak olması.


Bir ‘kanun düzeni ve hâkimiyeti’ istemek, bir rejimin mentalitesini ve fikrî-itikadî, ideolojik değerlerini her zaman sahiblenmek mânasında değildir. Kişi, bir kanun düzen ve hâkimiyetini isterken; hiç değilse, ‘yönetici/ hâkim güc’ün; yönetilen’den, kendisinden ne istediğinin sınırlarını bilmek ister. Böyle durumlarda, yönetilen’in, bazen ‘yöneten güç’ ile fiilî bir paralellik içinde olduğu gibi bir zâhirî görüntü de ortayla çıkabilir, ama bu durum, niyetler farklı olabileceğinden, gerçeği yansıtmayabilir. Çünkü, bir taraf hareket alanı, imkan ve sorumluluğunu düşünürken; diğeri, hükmetme gücünün boyutlarını düşünür.

 

Ancak, birbirine aykırı noktalarda gözükenlerin, bir rejimin temel değer ve kriterleri etrafında birarada buluşması ortada bir garabet olduğuna işaret eder.

 

Meselâ, kanun düzenini istemek noktasında, C. Başkanı Sezer ile aynı noktada buluşurum, ama, rejimin temel değerleri etrafında buluşmak sözkonusu olunca, belki de en zıd noktalarda bulunduğumuz gerçeği de ortaya çıkıverir.

 

Böyleyken, kanun düzeni açısından, ‘suçlu’ durumda gözükenlerin, rejimin temel değerlerine sahib çıkmakta, rejimin tepe noktasında bulunan kişiyle aynı paralellikte buluşması da ilginç bir durum çıkarmakta ortaya..

 

Mesela, rejimin tepesindeki Sezer, kanun düzenini savunmak zorunda olduğu gibi, rejimin kendisine temel edindiği ilkeleri de savunmak zorundadır..  

 

Ama, meselâ, bir Öcalan’ın da, ‘laik rejimin temel kriterlerine bağlılık göstermesi ve mevcud siyasî iktidarı, tarikatçı, nakşibendi kadrolaşması’ vs. ile eleştirmesi ve tarafdarlarınalaik/ kemalist rejime bağlılık’ çağrısı yapması, ‘atatürkçü’ mesajlar vermesi ilginç ve hattâ tuhaf değil midir? (Ki, onun İmralı’da, generaller elinde olduğu da unutulmamalıdır..)

 

Ama, bu tuhaflıklar daha da derinleşiyor. Ülkemizdeki ‘mafiatik’ faaliyetleri yönlendirmekte seçkin bir isim olduğu ileri sürülen -eski ve ünlü Ülkücülerden- Alaattin Çakıcı’nın da, 22 Mart günkü duruşmasında, mevcud iktidarı, tıpkı ‘Öcalan’ gibi, İslamî kadrolaşma içinde olmak’la suçlaması ve ‘laik rejime sahib çıkılması’ mesajları vermesi ve dahası, duruşmada, ‘Ne yazık ki, son günlerde yargı siyasallaşmaktadır. 5 ay sonra bu ülkede Genelkurmay Başkanı olacak bir kuvvet komutanımızın hakkında siyasi otorite tarafından çete suçlamasından iddianame hazırlanmıştır..’ diye KKK. Büyükanıt’a da sahib çıkması ilginç değil mi? Sözkonusu kişi, bunun ardından da, ne ilgisi varsa, ‘Benim de çocuklarımın annesi, anam da, ablam da tesettürlü.. Bunların hepsi abdestinde-namazında..’ diye eklemiş ve sonra da, ‘Türkiye Cumhuriyeti, sosyal, laik, hukuk devletidir. Türkiye'de son 2 yıldır öyle şeyler oluyor ki artık devletin bürokratik kesimleri, İslami kadrolar tarafından siyasallaştırılmak istenmektedir. Kamusal alana asıl bunlar tecavüz etmekte.. Din ve devlet işlerinin ayrı olması gerekir!’ buyurmuş, her ne demekse!!..

 

Çakıcı, bunları söylerken, öyle önemsiz bir kimse olmadığını hatırlatmak ihtiyacını da duymuş olmalı ki, geçmişte, ‘yurtdışından telefonlarla Hükûmet düşüren adam olduğunu’ ve daha da önemlisi ‘emekli olmadığını’ da hatırlatmış; Mahkeme Başkanı’na.. Ayrıca, İçişl. Bak. Aksu ve Başbakan Erdoğan’a da eleştiriler de yöneltmiş..

 

Ancak, üzerinde durulması gereken husus, rejime sahib çıkmak isteyenlerin, Sezer’den, YÖK Başkanı’na, Öcalan’dan Baykal ve Çakıcı’ya ve daha nicelerine kadar, bugünkü iktidara karşı çıkarken kullandıkları argumanların genelde ortak olması ve ‘kanun hâkimiyeti’ anlayışında değil de, rejimin temel ilke ve kriterleri etrafında birleşmeleri..

 

Baykal, bu aynîleşmeye bir şey demezken, Devlet’in ‘kuşatma altına alındığı’ iddiasıyla feryad ediyor, ‘taife-i laicus’un diğer bağlılarını da ‘dolduruş’a getirmeye çalışıyor ve ‘Devlet’in, millet temsilcileri tarafından kuşatılması’nda bir anormallik olmadığını gözönünde bulundurmuyor..

 

Laik /kemalistlerin bu ‘kuşatılma’ korkusu, hattâ ‘fobi’si, taa baştan beri, hep vardı ve bu da, rejimin ‘Cumhûriyet’ ismi üzerine geçirilen ‘elitist/ vesayetçi’ anlayışın kaçınılmaz sonucu.. Bu ‘elit/ mütegallibe taifesi’, Anayasa ve diğer temel kurumları süngüucu zorlamalarıyla oluşturmuş ve topluma ‘hukukun üstünlüğü’ adına bir ‘deli gömleği’ gibi giydirmiştir. Bu durum, özellikle son 150-200 yıldır ârız olan ‘yabancılaşma’nın getirdiği bir anormalliktir.

 

Nitekim, Sezer dün konuşurken, yine ‘hukukun üstünlüğü’ ve ‘rejimin temel değerleri’ gibi klişelere atıfta bulunuyor ve ‘kuşatılmışlık duygusu’nu kırmaya çalışıyordu... Ama, o mantığını ‘başında bulunduğum rejimin adı Cumhûriyet ve bu da, toplumu yöneten iradenin, cumhûr’un, halkın iradesi olduğu rejim demek ise; ben, bu ‘cumhûr’un neresindeyim ve cumhûrla ne kadar müştereklerim vardır?’ diye çalıştırmadıkça, ‘hukukun üstünlüğü’ adına oluşturulmuş despotik bir yapının sözcüsü olmaktan ve zâhiren karşıt gözüktüğü tiplerle, temelde aynı noktada buluşmaktan kurtulamıyacağını hatırlayamıyordu, herhalde.. 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.