Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İşgal, İnsanlığa Karşı Suçların En Büyüğü
Cumartesi, 25 Haziran 2005 - (11:13)
Richard Falk

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bu savaş, dünyanın her yerindeki insanlara karşı yapılan bir saldırıdır ve her yerde ona karşı çıkılmalıdır. Evrensel barış ve adalet arayışındaki, insan haklarının korunmasından yana olan her ülkeden kişileri bu hayati göreve katılmaya çağırıyoruz.


Irak Dünya Mahkemesi, tarihi öneme sahip bir girişim. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen, Irak Savaşı'nın hukuki boyutlarıyla ilgili mahkeme oturumlarının oluşturduğu sürecin son noktası.

Dünyanın duyarlı insanlarının gerçekleştirdiği bu kadar kendiliğinden bir girişim daha önce hiç olmamıştı.

Irak Dünya Mahkemesi, savaş ve barış meselelerinde hiçbir devletin veya liderin hukuktan üstün olamayacağı inancıyla hareket eden, "ahlaki küreselleşme" denilebilecek bir ifadeyi temsil ediyor.

Ayrıca bütün dünyadaki insanların, Irak Savaşı'nın uluslararası hukuk ve ahlaka aykırı olduğuna dair çok güçlü duygularını ifade ediyor. Biz burada konuşurken Irak'ta her gün insanların ölüyor ve acı çekiyor olması, bu girişime aciliyet kazandırıyor.

Hukukun anlamını bulmak için akademik bir toplantı yapmıyoruz. Bu mahkeme öncelikle halk demokrasisinin bir ifadesi, dünya politikasında neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair bir ahlaki vicdan muhasebesi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dünya hakimiyeti denildiğinde anladığımız şeylere karşı bir direniş.

Irak Savaşı sadece bir başlangıç. Irak Dünya Mahkemesi'nin daha genel anlamdaki kaygısı, dünyanın birçok yerinde tehlike, şiddet ve sömürü getiren ABD'nin küresel hegemonya hırsı.

Vicdan süzgecinden geçirilen gerçekler

Bir devlet veya onun liderlerinin savaşla ilgili yasal sorumluluğu üzerine hüküm verme amacıyla bir mahkeme kurma fikri yeni değil. II. Dünya Savaşı'ndan sonra muzaffer hükümetler Nüremberg ve Tokyo 'da mahkemeler kurup Alman ve Japon liderlerini sorumlu tuttular.

Ünlü Nüremberg Hükmü 'nde, en büyük suçun saldırı savaşı, yani "Barışa Karşı İşlenen Suç" olduğu ilan edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nda bu, fikir geliştirildi ve meşru müdafaa amacıyla veya BM Güvenlik Konseyi'nin onayıyla yapılmayan savaşların yasadışı savaşlar olduğu, dolayısıyla Barışa Karşı İşlenmiş Suç teşkil ettiği belirtildi.

Irak Dünya Mahkemesi; Irak Savaşı'nın bu tip bir yasadışı savaş olduğu, ABD ve Birleşik Krallık liderlerinin savaşın başlaması ve Irak işgaline eşlik eden Savaş Hukuku ihlallerinden şahsen ve cezai bir şekilde sorumlu olduğu görüşünü paylaşan, farklı ülkelerin yurttaşları tarafından başlatıldı.

Mahkeme çalışanları İddia Heyeti ve Vicdan Jürisi olarak ikiye ayrıldı.

İddia Heyeti'nin rolü, suçlamaları analizler ve tanıklıklar yoluyla inandırıcı biçimde belgelemek ve dünyanın her yanından gelen ahlaki itibar sahibi saygıdeğer kişiliklerin oluşturduğu Vicdan Jürisi'ne başvurarak, savaştaki aktörler ve bu aktörlerin yaptıkları hakkında uluslararası hukuk ışığında bir hüküm geçmesini sağlamak.

Gerçekleri duyurmak

Irak Dünya Mahkemesi'nin infaz gücü bulunmayan bir mahkeme olduğunun farkındayız.

Daha ziyade duyarlı, bağımsız, tarafsız ve dürüst insanların gerçekleştireceği bir "soruşturma" bu.

Irak Savaşı'nı destekleyen hükümetlerin, hareketlerinin bir şekilde yasal, ahlaki ve politik açıdan kabul edilebilir olduğu yönündeki iddialarının uluslararası hukuk nezdinde ne kadar itibarı olabileceğini değerlendirmek istiyoruz.

Irak Dünya Mahkemesi, Irak Savaşı'nın her boyutu hakkındaki gerçekleri olabildiğince net ve güçlü bir şekilde duyurmak için tasarlandı.

Neticede, demokrasi politik otoritenin gerçek meşru temeliyse, özellikle savaş ve barış gibi konularda Hukukun Üstünlüğü ilkesini hayata geçiremeyen liderler sorumlu tutulabilmelidir.

Eğer hükümetler ve Birleşmiş Milletler hesap sormayı beceremiyor ve istemiyorsa, yasadışı bir savaşa ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırı davranışlara dur demek sivil toplum adına hareket eden yurttaşların görevidir.

Irak'ın işgali tüm insanlığa yapılan bir saldırı

Nihayetinde, Birleşmiş Milletler Şartı 'nda geçen şu meşhur sözleri hatırlatmak isterim:

"Biz bu dünyanın halkları... bizden sonraki nesilleri savaşın felaketlerinden korumaya kararlıyız".

Irak Dünya Mahkemesi bu sözleri harekete geçme çağrısı olarak görüyor. Bugün bu Mahkeme'ye katılan bizler, saldırı savaşlarına ve ABD Hükümetinin, diğer devletlerin egemenlik ve bağımsızlığını çiğnemeye yönelik daha geniş çaplı faaliyetlerine direnen küresel hareketin bir parçası olan "dünya yurttaşları" olarak Türkiye'deyiz.

Irak Dünya Mahkemesi olarak, evrensel barış ve adalet arayışındaki, insan haklarının korunmasından yana olan her ülkeden kişileri bu hayati göreve katılmaya çağırıyoruz.

Saldırı savaşlarının artık sadece belirli devletler arasındaki mücadele olmadığını anlama zamanı geldi. Bu savaş, dünyanın her yerindeki insanlara karşı yapılan bir saldırıdır ve her yerde ona karşı çıkılmalıdır.

Saldırı savaşı sadece Barışa Karşı Suç değil, aynı zamanda İnsanlığa Karşı Suçların en büyüğü haline geldi.

Irak Dünya Mahkemesi saldırı savaşına, savaş suçlarına ve insanlık suçlarına karşı çıkıyor.

Hükümetlere veya Birleşmiş Milletlere karşı çıkmıyor. Hatta, asıl işleri güçsüz devletleri ve onların nüfuslarını bu tür yasa dışılıklara karşı korumak olan hükümetleri ve BM'yi kanunlara saygılı olmaya teşvik edecek tabandan bir basınç yaratmayı umut ediyor.

Böyle bir korumanın da ötesinde, halkların ve hükümetlerin oluşturduğu dünya çapındaki hareketin insani bir küreselleşmeye ulaşması gerektiğini savunuyoruz.

Bu küreselleşme dünya ekonomisi açısından eşitlikçi, bütün herkesin insan haklarını gözetmesi bakımından meşru olmalı ve her şeyin ötesinde, dünya üzerindeki bütün uluslar için adalet temelinde sürdürülebilir barışın şartlarını oluşturmalıdır. (RF/EÜ)

* Richard Falk'un 22 Haziran 2005'te, Irak Dünya Mahkemesi'nin basın konferansında yaptığı konuşma.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Richard Falk'in Diğer Yazıları
   ABD stratejik ortağını neden darağacına gönderdi?
   Lübnan savaşından sonra dünya düzeni
   Yeni dünya düzeni iflasın eşiğinde
   İsrail çıldırdı, dünya kaygılı!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.