Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Zorunlu Misafirler
Pazar, 26 Haziran 2005 - (11:26)
Dahr Jamail

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ürdün'ün başkenti Amman'a yolumuz düştüğünde, burada birçok Iraklı mülteci ile karşılaşıyoruz. Amman'da kalacak yerleri ve düzgün bir işleri olmayan bu Iraklıların ortak talebi, işgal askerlerinin çekilmesi.


Son günlerde Irak vatandaşlarını, Ürdün'ün başkenti Amman'da görmek mümkün. Son birkaç yılda Amman sokaklarına doluşan Iraklıların ülkedeki sayısı yarım milyon olarak ifade ediliyor. İş bulabilmek ve Irak'ta kalan yakınlarına para gönderebilmek için gelen Iraklıların, barınacak evleri dahi yok. ABD vahşetinden kaçan ve yaşamına Ürdün'de devam eden Iraklılardan 52 yaşındaki Macid İbrahim, “ABD askerleri ülkeye, Iraklıların çıkarı için gelmedi. Aksine onlar, mallarımız yağmaladı ve paralarımızı çaldı. Bizim bütün problemlerimiz, işgalcilerden kaynaklanıyor” diyor. Ürdün'e 4 ay önce gelen İbrahim, Irak hükümetini de işgal güçlerine engel olamadığı için eleştiriyor.

Kaçak çalışıyorlar
 
Cuma günü erken saatlerde İbrahim ile birlikte Amman'ın merkezindeki Amman Meydanı'nın önündeyiz. Burada iş bulabilmek için bekleyen onlarca Iraklı'nın arasında sohbet ediyoruz. İbrahim, “Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye, sorunlarımızı nasıl çözmeyi düşündüğünü sormak istiyorum. Hükümet bence başarıya ulaşamayacak. Bu hükümetin bizim için yapabileceği hiçbir şey yok!” diyor. Bağdat'ta iş olmadığı için Ürdün'e geldiğini söyleyen İbrahim, buradaki binlerce Iraklı gibi çalışma izni alabilmek için uğraşmak zorunda. Ürdün hükümetinden alacağı “çalışabilir” belgesinin kendisi için hayati önemi olduğunu vurgulayan İbrahim, ancak bu şekilde ülkede yasal olarak kalabileceğine işaret ediyor. İbrahim, “Benim durumumdaki yaşlı biri için bu belgeyi almak oldukça zor. Bu yüzden de Ürdün polisi ile her gün karşı karşıya geliyoruz” dedikten sonra cebindeki Birleşmiş Milletler Mülteci Komisyonu'nun verdiği tanıtım kartını gösteriyor: “Bu, Amman'da siyasi mülteci olarak kalmamıza yarıyor. Ancak çalışma izni sağlamıyor. Şimdilik bir demircide yasadışı olarak çalışıyorum. Bu yüzden de elime çok az para geçiyor.”
 
Bağımsızlık ve devrim
 
Iraklıların, kendilerini temsil edecek bir hükümete ihtiyaç duyduklarını söyleyen İbrahim, “Irak'ın bir altüst oluşa, yani devrime ihtiyacı var. Irak ancak işgalci defedilip, bağımsızlığa kavuştuğunda ve halkçı bir devrim yapıldığında refaha kavuşabilir. Ben de ülkeme geri dönebilirim” diye anlatıyor. İşgalci askerlere olan nefretini her fırsatta dile getiren İbrahim, Saddam rejiminin bile şimdiki durumdan daha iyi olduğunu söylüyor.
 
İşgalin vahşetinden kaçıp iş bulabilmek için Amman'a gelen bir başka
 
Iraklı ise Şii kökenli Muhammed Galip. Amman'a gelmeden önce Nasiriye'de halıcılık ile uğraşan 42 yaşındaki Iraklı, yaşadığı kentteki güvenlik sorunlarından ve ölüm tehlikesinden dolayı Amman'a gelmeyi seçenlerden. Tıpkı İbrahim gibi 'koalisyon' güçlerine derin bir nefret besleyen Galip, “İşgalciler, vakit kaybetmeden Irak'ı terketmeli. Sözde bizim özgürlüğümüz için geldiler, ama ülkemizin kaynaklarını sömürmekten ve Iraklıları köle gibi kullanmaktan başka birşey yapmıyorlar. Onların, ülkemizde kalmaları için hiçbir sebep yok” diyor. İbrahim gibi kaçak çalışan Galip, “Şii olmama ve Saddam'ın bir zamanlar halkıma karşı zalim davranmasına rağmen onu işgalciye tercih ederim” derken yanında duran arkadaşı Ali Hasan söze karışıyor: “Burada hiçbirşey yapmamıza izin verilmiyor ve Irak pasaportumuz da bir işe yaramıyor. Eski pasaportlarımız ile eskiden istediğimiz Arap ülkesine gidebiliyorduk. Ama yeni yönetimin verdiği pasaportların hiçbir değeri yok. Çünkü hiçbir ülke bunu yasal bir belge olarak kabul etmiyor.”
 
'Saddam daha iyiydi'
 
Amman'ın dışındaki küçük bir köyde ise şehir merkezinden çok daha fazla Iraklı mevcut. Ve bu insanlar, Ürdün polisinin saldırılarına daha çok maruz kalıyorlar. Bunlardan biri de 15 yaşındaki genç İsmail. Irak direnişinin ateşli bir savunucusu olan İsmail, yakılan evinin bulunduğu Bağdat'a bir daha dönmeyebileceğinin kaygısını taşıyor. Sigarasını yakarken direnişin tek çözüm yolu olduğunu söyleyen genç Iraklı, “Direnişi tüm kalbimle destekliyorum. Onlar mert ve cesur insanlar. ABD'li askerler, ülkemize ilk girdikleri andan itibaren ölmeyi hak ediyorlar” diyor. Konuşurken yüzündeki çoçuksu gülümsemeyi gizleyemeyen İsmail, en kısa zamanda ülkesine dönüp direnişe katılmayı düşündüğünü ekliyor. Köyün çarşısında bulduğumuz İsmail, “Buraya oldukça az gelmeye çalışıyorum. Biliyorsunuz, Ürdün polisi her an peşimizde. Ama bugün gelmemin oldukça farklı bir anlamı var. Bu fotoğrafı almak için çarşıya geldim.” Genç Iraklı'nın elinde duran fotoğraftaki adam, Saddam Hüseyin'den başkası değil..! Anlık şaşkınlığımız gören İsmail, “Bu fotoğrafı almayı uzun bir süredir istiyorum. Çünkü Saddam, ABD'lilerden çok daha iyi” diyor.
 

(dahrjamailiraq)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Dahr Jamail'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.