Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
İran alerjisini bırak, Amerika'ya bak!
Salı, 18 Nisan 2006 - (22:48)
Akif Emre
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ve sanılanın aksine bu strateji 'neocon'ların maceracı politikalarından kaynaklanmıyor; dünya sistemi adına hareket eden bir devasa yapının gerileyen gücünü takviye etmek ve muhtemel rakipleri karşısında suyun başını tutmayı önceleyen bir devlet stratejisini öne çıkarıyor.


İran'ın nükleer inadı, önümüzdeki dönem Ortadoğu'da muhtemel bir savaşa, bölgenin kana bulanmasına yol açacak. Saddam'ın yolunu izleyen, dünyadaki gelişmeleri okumaktan aciz İran'ın lideri, bölgeyi ve ülkesini Irak savaşından çok daha büyük bir felakete itiyor. Radikal dinci gruplar medeni dünyayı kana bulamak için şimdiden ölüm yemini ediyorlar. Buna benzer ifadeler şimdiden gazete manşetlerınde yerini almaya başladı.

Kullanılan dil doğrudan Amerika'nın saldırısını savunmak yerine İran gibi "bağnazlık ülkesi"nin Amerikan saldırısını nasıl kışkırttığını, medeni dünyanın (yani Batı'nın hatta sadece Amerika'nın) dünya barışı korumla uğruna 'müdahale'sini hakettiğini bilinç altına işlemeye çalışıyor. Psikolojik savaş aygıtları muhtemel bir saldırının altyapısını hazırlarken mazlumu peşinen "kötülük odağı" olarak gösterip dolaylı olarak, binlerce cana mal olacak saldırıyı meşrulaştırmaya, daha güvenli bir dünyada yaşamamızın gereği olarak savaşı kabul etmeye zihnimizi hazırlıyorlar.

İran'ın nükleer enerji elde etme çalışmalarında haklı olup olmadığı bir yana sorulması gereken soru şudur: İran nükleer çalışmalara başlamasa idi, Amerika'nın tavrı değişecek miydi? Muhtemelen, Amerika terörle mücadele adına, teröre destek verdiği iddiasıyla hatta daha da evrensel bir meşruiyet gerekçesi bularak Ortadoğu'nun demokratikleştirilmesi projesi çerçevesinde müdahale hakkını kendinde görecekti. Eğer sorun sadece nükleer çalışmalardan kaynaklanmış olsaydı, halihazırda nükleer çalışma yapmak bir yana nükleer silah üreten Kuzey Kore çoktan işgal edilmiş olurdu. Veya tüm uluslararası nükleer anlaşmalara rağmen nükleer silah deposu durumunda olan İsrail'e diplomatik dille bile olsun bir uyarı verilirdi.

İran, Amerika'nın baskısıyla nükleer enerji elde etmeye yönelik çalışmaları askıya almış olsa bile mevcut rejim bahane edilerek Amerika bu ülkeyi uluslararası platformda sıkıştırmaya, sistem dışına itmeye çalışacaktı. İran'daki rejimin demokratik olmadığı, uluslararası terörü beslediği gibi iddialarla rejim değişikliğine gitme bahanesiyle baskı uygulamak isteyecekti. Tıpkı Suriye'ye yaptığı gibi.... Bu noktada Amerikalıların stratejilerini her ne pahasına olursa olsun İran'la kavga etmeye dayandırmış olmalarının nedeni sadece İran alerjisine dayandırılamayacağı açık.

Burada ikinci olarak şu sorunun sorulmasının önemli olduğunu düşünüyorum: Amerikalılar gerçekten İran'la savaşmak mı istiyorlar? Soruyu açalım; Amerikalıların asıl niyeti gerçekte İran, Suriye gibi ülkelerle savaşmak mı? Nükleer bahane olmasa bile rejim sorununu bahane edeceği aşikar olan bir saldırı stratejisinin temelinde yatan bire bir bu ülkelerin ne olduğu değil. Asıl sorun bir bahane ile Amerika'nın bu bölgedeki askeri, siyasi gücünün, tahakkümünün sürekli kılınmasıdır. Amerikan gücü denilen "yeni imparatorluk sistemi" gücünü koruyabilmek için bölgedeki askeri varlığını meşrulaştıracak gerekçelere ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç, zevale eren bir gücün zenginliğini, gelirini sürdürebilmesi için stratejik olarak askeri tehdit yöntemine ihtiyaç duyacak hale gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu stratejinin orta ve uzun vadede Amerika için gerekliliğini anlayabilmek için dünyada yükselmekte olan yeni güç merkezleri karşısında Amerikan gücünün durumunu karşılaştırmak bile yeterlidir. Ancak o zaman neden İran'la veya o olmazsa başka bir Ortadoğu ülkesiyle savaş gerekçeleri üreterek bölgede kalışını meşrulaştıracak gerekçeler üretmek ihtiyacını hissettiğini anlayabiliriz.

Ve sanılanın aksine bu strateji 'neocon'ların maceracı politikalarından kaynaklanmıyor; dünya sistemi adına hareket eden bir devasa yapının gerileyen gücünü takviye etmek ve muhtemel rakipleri karşısında suyun başını tutmayı önceleyen bir devlet stratejisini öne çıkarıyor.

Soğuk savaşın bitimiyle beliren ama Irak savaşıyla birlikte açık biçimde kendini hissettiren bir husus da şu: Türkiye'nin stratejik kaygıları ile gelecek dönem Amerikan stratejileri arasında temel bir ayrışma, çatlak oluşmuştur. Türkiye ya bu yeni imparatorluk sisteminde değnekçilik yaparak kendini inkar edecek ya da stratejik öncelikleri ile birlikte uzun vadeli stratejik müttefiklerini de yeniden gözden geçirmek durumunda kalacaktır. Medyadaki İran alerjisinin kime hizmet ettiğini bu açıdan yeniden düşünmeli.

Yeni Şafak Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Akif Emre'in Son 10 Yazısı
   Annapolis'ten yeni bir savaş çıkabilir
   Derin kitle yahut derin millet
   Milli şairi sürgüne giden ülke…
   Papa'ya yazılan 40 yıllık mektup
   Toplumsal şizofreni
   Savaşlar olmasın ya da yaşasın zalimler
   Sadece İsrail mi suçlu?
   Toynbee'den Cansever'e ''vahşi batı''yorumu
   Seküler ahlak mümkün mü?
   İsrail'in ''daimi sınırları'' nereden geçer?
   Medyatik laiklik ya da toplumun sekülerleşmesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.