Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Afgan siyasetinde dengeler
Salı, 18 Nisan 2006 - (23:19)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Taliban sözcüleri bahar saldırılarına başladıklarını ve bunlara devam edeceklerini açıklamış bulunuyorlar. İşte bu sebeple de önümüzdeki günlerde daha çok Taliban saldırısı ve bunlara verilecek karşılıklarla Afganistan’daki güvenlik durumunda önemli gelişmeler yaşanacağını şimdiden söyleyebiliriz.


Baharın gelmesiyle birlikte Afganistan’da hükümet ve koalisyon güçlerine karşı yapılan saldırılar artmaya başladı.

Bu saldırılar daha çok ülkenin Pakistan sınırları boyunca yer alan Helmand, Kandahar gibi güney eyaletlerinde meydana geliyor. Nitekim, geçen cuma günü Kandahar yakınlarındaki Sangisar köyü civarında saldırı hazırlığı yapmakta olan Taliban güçleri ile Afgan ordu ve polis birlikleri arasında yaşanan ve Amerikan saldırı helikopterlerinin de yer aldığı son haftaların en büyük çatışmasında 41 Taliban, 6 Afgan polisi ölürken onlarca kişi de yaralanmış bulunuyor.

Bu çatışma son çatışma olmayacak şüphesiz; zira Taliban sözcüleri bahar saldırılarına başladıklarını ve bunlara devam edeceklerini açıklamış bulunuyorlar. İşte bu sebeple de önümüzdeki günlerde daha çok Taliban saldırısı ve bunlara verilecek karşılıklarla Afganistan’daki güvenlik durumunda önemli gelişmeler yaşanacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Diğer taraftan, Afganistan, bu güvenlik durumuna paralel olarak bir de siyasi durum bakımından başka bir gelişme yaşıyor. Bu da ülkenin yeni hükümeti ile ilgili son derece önemli bir siyasi gelişme. Afgan Parlamentosu’nun alt kanadı olan temsilciler meclisi ya da Afganların deyimiyle Volesi Jirga, 4 Nisan’dan bu yana Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin onaylanması için sunduğu yeni hükümetin üyelerini, yani yeni bakanları, kılı kırk yararcasına her yönden araştırıyor, inceliyor; bu bakanların yeni hükümette yer alıp almamaları konusunda karar vermeye çalışıyor.

Esasen Karzai, 25 bakandan meydana gelen yeni hükümeti Jirga’ya sunduğunda Jirga’nın bu hükümeti fazla incelemeden, rahatça onaylamasını bekliyor, hükümet işini kısa zamanda bitirmeyi umuyordu. Ne var ki, işler ve gelişmeler Karzai’nin umduğu gibi gelişmedi. Jirga, özellikle de başkanı Yunus Kanuni’nin teşebbüsleri ve usta siyasi manevraları sonucu Karzai’nin hükümet listesinin tamamını bir kerede tek onayla kabul etmesi isteğinin tam tersine bütün bakanları tek tek incelemeye almış, her bakan için ayrı onay şartını resmen kabul ettirmiş bulunuyor ve bu yüzden de hükümetin onayı uzayıp duruyor. Bugün bu onay sürecinin de bu ayın sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Karzai’nin sunduğu hükümet listesinde eski hükümetten sadece Herat eyaletinin eski valisi İsmail Han yerini korurken diğer üyeler tamamen yeni isimlerden meydana geliyor. Etnik ve bölgesel dengenin eskiden olduğu gibi korunmaya çalışıldığı yeni hükümetteki en sürpriz isim Karzai’nin dışişleri bakanlığı için önerdiği, adı sanı fazla duyulmayan Rengin Dadfar Spanta. Karzai’nin dış politika danışmanlığını yapan Spanta’nın bugünkü bakan Dr. Abdullah Abdullah’ın yerini alması bekleniyor; ama bunun o kadar kolay olmayacağı, belki de Kanuni’nin çabaları sonucu Spanta’nın adaylığının reddedileceği de söyleniyor. Dr. Abdullah’ın kendisi de açıkça söylemese bile hem bakanlıktan oluşundan ve hem de Spanta’nın adaylığından hiç memnun değil; Karzai’nin kendisini bakanlıktan niye aldığını hâlâ anlayamadığını söylüyor. Dr. Abdullah, Taliban’ın 2001 yılı sonlarında devrilmesinden bu yana Afgan hükümetinde yer alan güçlü ve nüfuzlu ‘Tacik Üçlüsü’nün son adamı sayılır. İçişleri Bakanı Yunus Kanuni ve Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Fehim ile birlikte Afgan hükümetindeki en güçlü bakanlıkları ellerinde bulunduruyor, ülkenin kaderine hükmediyorlardı.

Bugün ne Yunus Kanuni içişleri bakanı, ne de Muhammed Fehim savunma bakanı; çünkü Karzai bu ikisini geçen yıl hükümet dışı bırakmayı başarırken şimdi de anlaşılan ‘Tacik Üçlüsü’nün son adamı Dr. Abdullah’ı devre dışı bırakarak hükümetteki Tacik nüfuzunu azaltmaya çalışıyor. Bunu daha da netleştirirsek, Dr. Abdullah ve diğerleri Taliban’ı ABD ile birlikte deviren Kuzey İttifakı’nın Şûra-i Nazar blokunun üyeleriydi ve her biri bu şûranın üç ana eğilimini temsil ediyorlardı. Sonuçta Dr. Abdullah’ın muhtemel hükümet dışı bırakılmasıyla bu şûranın nüfuz ve gücü de sıfırlanmış olacak bana göre.

Jirga’da halen devam etmekte olan onay süreci sonunda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak söylemesi zor; ama herhalde Afgan siyasetindeki başkanlık ve hükümet arasında bugüne kadar başkanlık lehine olan dengenin değişeceğini, Jirga’nın Afgan siyasetinde bundan sonra daha etkin bir rol kazanacağını, kısacası yeni bir dengenin ortaya çıkacağını bugünden tahmin edebiliriz.

Zaman Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Kosova'da son aşamaya girilirken...
   Skyshield 35
   Rafsancani'nin dönüşü...
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Kosova’da son gelişmeler...
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   İsrail-Hindistan ve ötesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.