Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
'Korsan devlet refleksi' ve suç ortaklığı
Pazar, 30 Nisan 2006 - (11:48)
Akif Emre
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

ABD resmen açıkladığı yeni terörle mücadele stratejisini çoktan uygulamaya koyarak zaten korsan devlet gibi hareket etmeyi temel strateji olarak benimsemiş bulunuyor.


Amerika'nın gittikçe korsan devlet refleksi ile hareket ettiğinin altını çizdiğim Salı günkü yazının ardından açıklanan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) ilgili komisyonunun raporu sadece potansiyel hedef ülkeler açısından değil, ABD müttefiki ülkeler hatta AB için bile kaygı verici olduğunu gösteriyor. AP raporuna geçmeden önce 'korsan devlet refleksi' tanımına neden olan son kararı bir kez daha hatırlatalım: Savunma Bakanlığı'nın terörle mücadele adına geliştirdiği yeni stratejiye göre ABD, doğrudan "savaş halinde olmadığı ülkelerde" büyükelçiliklerin bünyesinde oluşturulacak özel operasyon timleri ile adam kaçırmaktan istihbarat toplamaya kadar pekçok eyleme girişebilecek. Terörle mücadele çerçevesinde soğuk savaş döneminin "kontrgerilla" yapılanmasını hatırlatır biçimde hedef örgüt ve şahıslara yönelik askeri harekat yapacak bu timler CIA'in dışında örgütlenecek. Geçtiğimiz Şubat ayında yayınlanan "Terorle Mücadele İçin Ulusal Askeri Strateji" (National Military Strategic Plan for the War on Terrorism) belgesine göre bu plan hedef örgüt liderlerinin kaçırılmasından, karşı ideolojik propagandaya kadar geniş bir çerçeveye sahip.

Diplomatik temsilciliklerin birer 'askeri operasyon merkezi' haline getirilmesi anlamına gelen bu yeni plan daha tartışılmadan Avrupa Parlamentosu'nun açıkladığı rapor, daha önce gündeme gelen iddialara resmiyet kazandırıyor. Meğer ABD resmen açıkladığı yeni terörle mücadele stratejisini çoktan uygulamaya koyarak zaten korsan devlet gibi hareket etmeyi temel strateji olarak benimsemiş bulunuyor. AP raporu hiçbir kuşkuya mahal bırakmayacak biçimde ABD yönetimini açık ve doğrudan suçluyor. Uluslararası anlaşmaları ihlal ederek "AB hava güvenliği kuruluşu Eurocontrol'den sağlanan verilerin, 2001 yılından itibaren Avrupa toprakları üzerinde bildirimsiz 1000'den fazla CIA uçak seferi yapıldığını gösterdiği'' belirtiyor. Suçlamalar bununla bitmiyor tabii; Avrupalılardan 'gizlenen' 1000 kadar uçuşun muhtevası sorgulanıyor. AP raporunda belirtilen suçlamalar daha önce değişik yayın organlarında ve Avrupa ülkelerinde tartışılmış haberlerin/istihbaratın resmileşmesi anlamına geliyor. Amerikan yönetimi açıkça suçlanarak "terör zanlılarını kaçırdığı, AB topraklarında yasadışı olarak alıkoyduğu ve zanlıları işkence uygulanan ülkelere naklettiği" iddiası gibi aslında AB'yi sarsacak tespitlere yer veriliyor. Dahası Amerika, Avrupa'da gizli cezaevleri kurmak ve burada işkence yapmakla suçlanıyor. Avrupa Konseyi adına iddiaları araştıran İsviçreli parlamenter Dick Marty raporunda da, "ABD'nin, ülke dışında işkence sisteminin mevcut olduğuna işaret eden delillerin" var olduğunu belirtmişti. Raporda, CIA'in gizli cezaevlerinin bulunduğu Avrupa ülkelerindeki yönetimlerin ve istihbarat servislerinin durumdan haberdar olma ihtimalinin yüksek görüldüğü belirtilmişti. Amerika'nın kirli dosyalarından biri gibi geçiştirilen bu iddialar aslında suç ortaklarına da işaret etmesi bakımından önemli.

Şimdi yayınlanan ara raporu hazırlayan Sosyalist gruptan İtalyan Claudio Fava'nın sunduğu ilk ara raporda, "kimi olaylarda AB ülkeleri topraklarında terörist oldukları iddia edilenlerin yasadışı olarak alıkonmasından açıkça sorumludur'' denilerek daha önceki iddialar doğrulanmış oldu.

Amerikan istihbaratının, özellikle uluslararası operasyonlarının Soğuk Savaş döneminden beri ne kadar kirli işlere bulaştığını bilmeyen yok. Burada söz konusu olan yeni durum, buna artık resmi boyut kazandırılarak, Amerika'nın kendi koyduğu hükümlerin adeta "terörle mücadele"adına standart hale getirilme tehlikesini taşıyor olmasıdır.

ABD'nin Ortadoğu'yu işgaline en azından siyaseten karşı durduğu izlenimi veren AB ülkelerinin bu tür kirli operasyonlara (şimdilik) gizli destek vermeleri işgale karşı muhalefetin anlamı üzerinde düşünmeyi gerektirmektedir. Amerikan politikalarına en sert biçimde karşı çıkan Fransa'nın NATO içinde terörle mücadele adına bu ülkeye en fazla maddi destek veren ülke olmasının anlamı işgal sonrası paylaşımdan kimin ne pay aldığına bakarak belki daha iyi anlaşılabilir.

Rice'ın Türkiye ziyaretinin ardından açıklanan AP raporuna imza atan 46 parlamenterin temsil ettikleri ülkelerin büyük kısmı NATO gayrı resmi toplantısı için Bulgaristan'da bir araya geldiklerinde bu rapor gündeme gelecek mi dersiniz?

Yeni Şafak Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Akif Emre'in Son 10 Yazısı
   Annapolis'ten yeni bir savaş çıkabilir
   Derin kitle yahut derin millet
   Milli şairi sürgüne giden ülke…
   Papa'ya yazılan 40 yıllık mektup
   Toplumsal şizofreni
   Savaşlar olmasın ya da yaşasın zalimler
   Sadece İsrail mi suçlu?
   Toynbee'den Cansever'e ''vahşi batı''yorumu
   Seküler ahlak mümkün mü?
   İsrail'in ''daimi sınırları'' nereden geçer?
   Medyatik laiklik ya da toplumun sekülerleşmesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.