Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘İktidar koltuğu’ndan önce ‘dârağacı’ göze alınmadıkça, bu oyunlar sürer!
Perşembe, 04 Mayıs 2006 - (18:20)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Siyasette daha sıcak bir döneme giriliyor.. Üç ay sonra, Temmuz sonunda, Gen. Kur. Başkanlığı’na kimin geleceği belirlenecek.. Başbakan Erdoğan, ‘TSK tayin ve rütbe yükselmelerinde kurallara riayet edileceğini’ açıklamıştı, geçen ay; Org. Yaşar Büyükanıt’la ilgili tartışmaların iyice ayyuka çıktığı ve ‘Şemdinli İddianamesi’nin Türkiye gündemine bomba gibi düştüğü günlerde..

Ancak, ‘kurallara riayet edilecektir’ cümlesi çok geniş.. Çünkü, Hükûmet, Org. Özkök’ün hizmet süresini bir yıl daha uzatırsa, bu da ‘kural ve yetkiler içinde’ olacaktır, geçmişte de olduğu üzere.. Kaldı ki, Merkez Bankası’nda 5 yıllık hizmet süresini doldurmuş olan S. Serdengeçti’nin değiştirilmesinde, ‘başarılı bir Başkan’ın hizmet süresi niye uzatılmadı?’ diye medyada ciddî eleştiriler olmuştu. Aynı eleştiriler, Org. Özkök’ün hizmetin süresinin uzatılmaması halinde de sözkonusu olabilir.

Gerçi, Org. Özkök, ‘benim öyle bir beklentim yok..’ diyor, ama, o nihayet, bir ‘asker’dir; Hükûmet emredince, o ‘emre uymaya ve ülkenin savunma güçlerinin başında bulunmaya’ mecburdur. Ancak, Özkök’ün hizmet süresinin temdid olunması/ uzatılması durumunda, Org. Büyükanıt’ın otomatik olarak emekli olması gerekecek.. Bu da, Büyükanıt’ın ‘Şemdinli İddianamesi’yle yakıldığı gibi iddiaları gündeme getirecektir.. Ancak, Büyükanıt, ‘Şemdinli İddianamesi’ ve onu takibeden anormal müdahaleler sırasında meydana gelen bunca tartışmalardan sonra, Gen. Kur. Başk.lığı’na getirilirse, o zaman da, kamuoyu önünde yargıdan kurtarılmış ve amma, üzerinde sual işaretleri bulunan birisi durumunda olacaktır. Keşke, Büyükanıt, ilk çıkışında yaptığı gibi, ‘Gider, kendimi aslanlar gibi savunurum, avukata bile gerek duymam..’ sözüne uygun bir yolun açılmasını zorlasaydı..

Demirel’in son konuşmasındaki Şemdinli İddianamesi’ ile, ordunun, ‘Mustafa Muğlalı psikozu’na düştüğü’ne dair sözü üzerinde durulmalıdır.. (Menemen Hadisesi’nden sonraki askerî mahkemenin de başkanı olan Mustafa Muğlalı, 1943’de Van-Özalp’ta, İran sınırında hayvan kaçakçılığı yapan 33 insanı kurşuna dizdirmek iddiasıyla ve îdâm talebiyle yargılanan, orgeneral rütbesinde bir kişi olup, 1951-52’lerde, cezası Temyiz’deyken ölmüştür ve onun heykeli, Gen. Kur. bahçesinde ‘Kahraman Kumandanlar’ arasında hâlâ da teşhir olunmaktadır.)

Bu ‘Mustafa Muğlalı psikozu’nun etkilerinin Temmuz sonunda, Yüksek Askerî Şûrâ’daki gizli oylamaya yansımıyacağını kimse iddia edemez. (Generaller arası yükselme mücadelelerinin perde gerisi hep ilginç ve de şaşırtıcı olagelmiştir. Osman Pamukoğlu, genç bir tümgeneral iken, meslekdaşları tarafından nasıl emekliye sevkedildiğini kitabında etraflıca anlatır. Keza, 28 Şubat’ın anlı-şanlı generallerinden Erol Özkasnak da, kendisini alkışlayan nice generallerin diğer taraftan da ayağını nasıl kaydırdıklarını sonradan fark etmiş olmanın hüsranını dile getirmiştir.. Yine, hatırlayalım.. 1978’de, Demirel Hükûmeti, Gen. Kur. Başk.lığı’na KKK. Org. Ali Fethî Esener’in getirmeyi kararlaştırmıştı.. C. Başkanı Korutürk ise, başkasını istiyor ve kararnameyi imzalamıyordu.. İki taraf da kararında ısrar ettiğinden, 30 Ağustos 1978’e ulaşıldığında, 4-5 orgeneralin her birisi, yaş haddinden, otomatik olarak emekli olmuş ve aklında bile yokken Ken’an Evren’in yolu açılmış ve o da, iki sene sonra Demirel’e askerî darbe yapmıştı.) Yani, Ordu’daki yeni vazifelendirmelerde, Hükûmet ile C. Başkanı Sezer arasında, Merkez Bankası’nda olduğu gibi, yine bir ihtilaf yaşanabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.

Bu arada, AB kriterlerine uygun olması için, Gen. Kur. Başk.lığı’nın Başbakanlık’tan ayrılıp, -1960 Askerî Darbesi öncesindeki gibi- Savunma Bakanlığı’na bağlanması yönünde de adım atılabileceği ve Özkök’ün Gen. Kur. Başkanlığı’ndan Savunma Bakanlığı’na getirilerek, komuta kademesinde rahatsızlık meydana getirmeden Gen. Kur.’ın Sav. Bakanlığı’na bağlanabileceği de çeşitli mahfillerde konuşuluyor.

Sıcak gelişmelerin bir diğer kaynağı da, C. Başkanı Sezer’in süresi 11 ay sonra dolacak olması.. Anayasa Mah. Başkanı iken, ‘C. Başkanlığı’nın sorumsuzluğu ve yetkilerinin genişliği’ni eleştirmiş olan Sezer’in, o makamı en sorumsuzca ve en akıl zorlayan yetki varsayımlarıyla nasıl kullandığı ortaya çıktı.. Şimdi, laik-kemalist çevreler, bu yetkilerin, yarınlarda istemedikleri bir C. Başkanı tarafından da kullanılabileceğini düşünüyor ve kâbuslar görüyorlar..

Her ne kadar, ‘daha zaman çooook..’ denilse de, C. Başkanı’nı AK Parti’nin seçmesinin yolunu kesmek için, gelecek 11 ayda, ‘her’ entrika sergilenebilir. Nice ‘Şemdinli’ tertibleri, terör ve bombalama eylemleri, suikasdler, muhtıra söylentileri, protesto gösterileri, vs.. Çünkü, o makamın, belli bir dünya görüşü istikametinde kullanılmak istendiğinde nasıl etkili olduğu, Sezer’le daha bir görülmüştür. Bu makamın özellikle bir Erdoğan, Gül veya Arınç gibi simalara geçmesi istenmez..

Geçmişte, ‘şeriat’ten habersiz çevrelerin, hattâ ‘hamam tellakları’ndan oluşan ‘ayak takımı’nın bile ‘şeriat elden gidiyor!’ diye sergilediği gösteriler, şimdilerde, bir takım -sözde-aydın/ zorbalar takımı’ nca ‘laiklik elden gidiyor’a, daha bir dönüştürülebilir.

Bu hadiseler içinde, Tayyîb Bey ve arkadaşlarının ‘kimseyle dikleşmiyeceğiz, ama daima dik duracağız..’ sözlerine uygun hareket etmeleri ve çağdaş ‘yeniçeri bozuntuları’nca geliştirilmek istenen entrikalara karşı, gerektiğinde, dârağacını göze alarak dik durmaları ve oyunların ancak o zaman etkisiz hale getirilebileceği tekrar hatırlatılmalıdır.. Esasen, toplumu yönetmeye tâlib olanların, hele de İslam toplumlarındaki geleneğin de etkisiyle, sadece iktidar koltuğunu gözetlemeleri ve ‘dârağacı’nı taa baştan göze almamaları ve ‘asılma’ korkusunu aşmayı, geçmişteki bazı siyasetçilerin yaptığı gibi ‘ucuz kahramanlık gösterisi’ zannetmeleri halinde, kendilerine de, millete de kötülük yapmış olurlar. ‘Milletin emanetini korumak’ kararlılığı, ‘ucuz kahramanlık’ sayılmamalıdır..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.