Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
‘İran artık büyük güç’
Pazartesi, 08 Mayıs 2006 - (11:10)
Hüseyin Revaşada

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İran’ın dersler alması bekleniyor. Irak’la Humeyni’nin tanımıyla ‘zehirli kaseden içmeye’ benzer şekilde son bulan bir savaşa girdi. ABD’nin Afganistan ve Irak’taki iki işgalini yakından yaşadı. Her iki deneyimde de askeri zayıflık, savaşçı inancın ve halk kenetlenmesinin yokluğu, yenilginin sebebiydi.

Yetmişli yılların sonlarında patlak veren İslâm devriminden bu yana Batılı endişelerin en büyük kaynağı olan İran gibi bir ülkenin işgal edilmesini veya saldırılmasını engelleyebilecek tek güçlü silaha sahip olmanın elzemliğini düşünmek için bu açıklamalar yeterli olsa gerek. ABD, İran’ı Afganistan’dan sonra ikinci hedef olarak seçebilirdi ancak Irak’ın askeri ve siyasi zayıflığı İran da dahil bölge üzerinde hegemonya kurmanın öncüsü olarak Bağdat’ın işgal edilmesine sebebiyet verdi. Her halükarda Amerikan planı, Tahran’ın devrim mutfağından hiç de uzakta değildi. Irak’la sekiz yıl süren savaşının bitmesinden itibaren İran, gücünü sağlamlaştırmaya ve nükleer silahının ilk tuğlalarını koymaya başladı. Ustaca bir kıvraklıkla Kuveyt’in işgalinden başlayarak ve şer ekseni içine konuluşuna kadar etrafında yaşanan olaylarla ilişkiye geçti. Medeniyetler diyaloğu girişimleri başlatarak bu durumu aşma noktasında Hatemi’ye bel bağladı. Siyasiler, Hatemi’nin girişimini devrimin niyetlerini süslemek için dünyanın karşısına çıkardılar. Ulema ve askerler de füzeler ve nükleer silahları caydırmakla start alan bir başka ‘diyalog girişimi’ başlattılar. Kum ve Tahran’dan start alan ve devrimi, komşu ülkelere pazarlamaya son verme yönündeki çabalar ardından artık gerçeği ortaya koyma zamanı gelmişti. İranlıların zihninde bu düşün gerçekleşmesi sonrası hiçbir tepkinin Tahran’ın bölgenin en güçlü devleti olarak belirmesini etkilemeyeceği gerçeği yer etti. İran artık saldırı ve işgalden korunabilecek ve devrim ihraç edebilecektir. Fakat daha etkili, zeki ve faydalı araçlarla..

Beklenen bütün senaryolar ne boyutta olursa olsun İran bugün göz ardı edilemez bir blok ve ilişki kurulması gerekli zor bir isim. Hesaptaki askeri operasyonlar maceradan başka bir şey değil artık. Beklenen ambargo ise İran’dan önde Batının faturasını ağır ödeyeceği ekonomik bir felakete götürür dünyayı. İşgal deneyiminin tekrarının, Irak’taki maceranın fiyaskoyla sonuçlanması sonrası Amerikan ajandası bir yana Batılı ajanda da dahi yeri yok. İran endişe ve güveni aynı anda yaşıyor. Tahran, ABD’nin dünyanın faturasını ödeyeceği bir ahmaklık işlemesinden ve Batının yeni gerçekleri kabullenme fırsatını zayi etmesinden endişeli. Fakat İran bu tercihinden, geleceğinden, kendi gerçeğinden, birçok kartla oynama gücünden dolayı kendinden oldukça emin.

(Ürdün’de yayımlanan El Düstur gazetesi, 4 Mayıs 2006) Vakit Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hüseyin Revaşada'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.