Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hedef Sadece HAMAS Değil Tüm İslami Hareketler
Pazartesi, 15 Mayıs 2006 - (14:43)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

HAMAS'ı Başarısız Kılma Çabalarının Amacı İslâmî Hareketlere Mesaj Vermektir


HAMAS'ın ileri gelenlerinden ve Siyasi Birim üyesi Yahya Musa Internet'teki önemli haber portallarından olan Islam Online'a yaptığı açıklamada, ABD'nin HAMAS'ı başarısız kılma çabalarındaki amacının aynı zamanda muhtelif İslâmî oluşumlara mesaj vermek olduğunu dile getirdi. Yahya Musa, ABD'nin söz konusu oluşumlara: "İktidara geldiğiniz zaman ABD ile birlikte ve onun direktifleri doğrultusunda çalışmak zorundasınız, aksi takdirde başarısızlığa mahkûm edilirsiniz" mesajı vermeyi amaçladığını vurguladı. Yahya Musa konuyla ilgili açıklamasında: "Sürekli demokrasi şarkısı söyleyenler HAMAS'ın iktidara gelmesine karşı duranların ve ona düşman olanların başında yer aldılar. Onlar da ABD, İsrail ve bu ikisiyle işbirliği içindeki Batı ülkeleridir. Onlar kendi arzularına ve isteklerine hizmet eden, planlarına uyan demokrasi istiyorlar. HAMAS onların arzularına boyun eğmeyi reddedince, görevini icra etmesi imkânsız hale getirildi. Sonra başarısız kılınması için, her taraftan kuşatmaya alınması ve boğazının sıkılması çalışmaları başlatıldı. ABD, HAMAS'a yönelik baskıların sona ermesi için kendisinin tüm isteklerinin kabul edilmesini istiyor. Amerika HAMAS'ı veya genelde İslâmî hareketi iktidara taşıyan bir demokrasi istemiyor. Onun bütün bu baskıları aynı zamanda tüm Arap rejimlerine de mesajdır. Bu rejimlerin kendisinin tüm direktiflerine ve isteklerine uymasını istiyor."

Aynı zamanda Filistin özerk yönetim parlamentosuna HAMAS'ın listesinden girmiş olan Yahya Musa açıklamasında Arap rejimlerine, İslâmî hareketlerden korkmalarına gerek olmadığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Çünkü bu hareketler meşruiyetlerini halklardan almaktadırlar. Dolayısıyla ümmeti kalkındırma amacıyla mevcut yönetimlerle işbirliği yapmaları durumunda bu yönetimleri daha da güçlendireceklerdir."

Yahya Musa asıl tehlikenin halkın desteğiyle işbaşına gelmiş bir yönetimin düşürülüp gücünü ABD baskılarından ve maddi desteğinden alan yönetimin iş başına getirilmesiyle ortaya çıkacağını vurgulayarak şöyle konuştu: "Kitlenin tercihine rağmen ve dış baskılara dayanarak iş başına gelen bir yönetimin hiçbir meşruiyeti olmayacaktır… HAMAS'ın Filistin yönetimine gelmesi Arap dünyasında bir tek tecrübedir. Bu tecrübenin başarısız kılınmasından tüm İslâmî hareketler etkilenecektir. Çünkü o zaman Batı'nın demokrasi ile kastettiğinin İslâmî hareketi düşürme ve onunla savaş olduğu kesin bir şekilde ortaya çıkacaktır. Seçim sandıkları bir İslâmî hareketi iş başına getirdiğinde bunun sonucu, bütün yollarla onun kuşatmaya alınması ve başarısız kılınması için kendisiyle savaşılması olacaktır. Dolayısıyla böyle oy sandıklarıyla iş başına gelen bir kadro ya kendisine dayatılanlara boyun eğip istenenleri yerine getirecek ya da çekip gitmek zorunda kalacaktır."

Yahya Musa, HAMAS'ın bütün baskılara rağmen yoluna devam etmekte ve İslâmî hareketin başarılarına tahammül edemeyen güçlere boyun eğmemekte kararlı olduğunu da vurgulayarak bu konuda şu ifadelere yer verdi: "HAMAS, geceyi gündüze katarak sürekli ve planlı bir çalışma yapmak suretiyle hükümetini güçlendirmeye gayret ediyor. Yürüttüğü çalışmalarla vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya, problemlerine çözüm bulmaya çalışıyor."

Yahya Musa, karşı karşıya oldukları tüm zorluklara rağmen gelecek için ümitli olduklarını da dile getirerek şöyle konuştu: "Birkaç yıl sonra Allah'ın izniyle durumumuz çok daha iyi olacaktır. Çünkü siyonist plan vakıa ve fikri temel açısından sürekli bir gerileme ve çöküş içindedir. İşgal devletinin ırkçı ayırım duvarı inşa etme ve tek yönlü sınır çizme yoluna gitmesi de bu gerilemenin dışa yansımasından başka bir şey değildir."

Yahya Musa son günlerde gündeme gelen 1967'de işgal edilmiş topraklar üzerinde devlet kurulmasını HAMAS'ın kabul etmesi konusuna da açıklık getirdi. Musa, HAMAS'ın 1967'de işgal edilmiş topraklarda bir Filistin devleti kurulmasını geçici siyasi çözüm olarak kabul edebileceğini ama bunun siyonist işgali meşrulaştırma anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Ürdün'ün HAMAS'ı yıpratma amacıyla gündeme getirdiği iddialara ve iftiralara da cevap veren Musa bu konuda da şu ifadelere yer verdi: "Bu iddialar, HAMAS ile Ürdün halkı arasına psikolojik engeller koyma amacına yöneliktir. Bu, aynı zamanda İslâmî hareketin imajını ve hayatı yönlendirme konusundaki etkinliğini yıpratma, halkların İslâmî yönetime güvenlerini sarsma amaçlı boş bir çabadır. Ürdün yönetiminin ABD ve İsrail işgal devletinin komploları doğrultusunda gündeme getirdiği iddialara Suriye yönetimi de karşı çıktı. Suriye tarafından yapılan açıklamada Ürdün emniyet teşkilatının gündeme getirdiği iddiaların tamamen asılsız ve tutarsız olduğu dile getirildi.

Ürdün yönetimi işgalci siyonistler tarafından hazırlandığı tahmin edilen bir senaryoya göre bazı tutuklamalar yapmıştı ve tutuklanan kişilerin HAMAS adına Ürdün'de eylemler düzenlemeye hazırlandıklarına dair itiraflarda bulunduklarını iddia etmişti. Oysa HAMAS işgal altındaki Filistin toprakları dışında herhangi bir şiddet eylemine başvurmamayı ilke edindiğini daha önce de değişik vesilelerle ortaya koymuş ve bu ilkesine sürekli bağlı kalmıştı. İktidar öncesinde bu ilkesine bağlı kalan HAMAS'ın, özerk yönetim iktidarını aldıktan sonra böyle bir şeye başvurmayacağını herkes tahmin ettiğinden Ürdün yönetimi tarafından gündeme getirilen iddialar sadece güldürücü bulunmuş ve ABD ile siyonistlerin hazırladığı senaryolara dayandığı düşünülmüştü.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.