Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Laiklik, demokrasi ve asker
Pazartesi, 22 Mayıs 2006 - (10:16)
Taha Akyol
Milliyet Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

DANIŞTAY'DA yapılan katliam girişimini, bir ucu "Sauna Çete"sine kadar uzanan tuhaf bir çetenin yaptığı anlaşılıyor. Gerisinde kimler var? Bunun cevabı henüz meçhul ve her türlü komplo teorisine açıktır!

Cinayetin en çok AKP iktidarını sıkıntıya soktuğu ve ülkedeki kamplaşmayı korkunç boyutlara tırmandırdığı belli.

Tipik bir olay, TV'lerde seyrettim: Başı şehirli usulü kapalı bir kadın, "Ben de Atatürkçüyüm, cinayeti kınamak için geldim" diyor. Fakat laik kadınların çok sert tepkisiyle karşılaşıyor. Baskılar karşısında kendisinin "mürteci" olmadığını göstermek için başını açıyor. Laik kadınlar 'vecd' halinde, sevinç gözyaşları içinde onu alkışlıyorlar, kucaklıyorlar...

Bu psikolojiyi iyi anlamak lazım. "Sapkın" bir kadın başını açarak "hidayete ermiş"ti, veya bir "iç düşman" ihanetinden vazgeçip "bizim saflarımız"a katılmıştı!

Türban ya da şehirli usulü başörtüsü bir "aymazlık, sapkınlık, hayınlık, irtica" işareti ise, o kadının "aydınlanıp" başını açması elbette böyle vecd halinde bir sevinçle karşılanır!

Bu gidiş nereye?

Cinayeti kınamak ve laikliğe sadakati ifade etmek elbette sağlıklı. Medeni toplumlar tepki veren toplumlardır. Fakat "hain hükümet" sloganları?!.. Medeni bir tavırla oraya gelmiş bakanlara yapılan çirkin saldırılar?!.

Peki AKP'ye karşı etkili bir muhalefet yapan Erkan Mumcu'nun suçu neydi ki ona da çirkin hareketler yapıldı? Suçu belli, Mumcu AKP'ye karşı ama "bizden" değil, liberal!
"Biz"i bu kadar dar tanımlayan bir laiklik anlayışı, nasıl "birleştirici" olacak?!
Genelkurmay Başkanı'nın, protestolardaki haklılık ile çirkin taşkınlıklar arasında ayrım yapmadan, bunların "her gün sürdürülmesini" istemesi ne kadar kutuplaştığımızı gösteren işaretlerin en anlaşılmazıdır!

Şeref tribününde türbanlı kadın var diye bir jandarma albayının 19 Mayıs törenini terk etmesi ayrımcı, dışlayıcı, aşağılayıcı bir tavır değil mi?!

Cumhurbaşkanı Sezer, şehit annelerini Çankaya'da ağırlayarak gönüllerini alabilir mi?!
Bu gidiş nereye?

Dönüp dolaşıp yine 1950'lerden beri gelen "atanmışlar-seçilmişler" çatışmasına mı sürükleneceğiz?!

En hakiki mürşit

Başbakan Erdoğan'ın laik kesimde gerilim yaratan sözlerini elbette eleştirmek gerekir. Ama beri taraftan, vatandaşların büyük bir bölümüne yıllardan beri sürekli olarak "hayın, aymaz, mürteci" diye bakan, hakaret eden, anneyi üniversitede çocuğunun diploma törenine veya orduevindeki düğününe katılmaktan men eden bir anlayış da toplumu germektedir; üstelik devlet gücüyle!

83 yıllık Cumhuriyet'imizin 57 yılını sıkıyönetim, OHAL ve siyasi istikrarsızlıklar içinde geçirdiğimizi dikkate alarak herkesin tansiyonu düşürmesi, herkesin işine bakması gerekiyor.
Laiklik konusunda sürekli gerilim yaratmak, bunu yapan hangi 'kanat' olursa olsun, her şeyden önce ülkenin istikrar içinde yönetilmesini zorlaştırarak Cumhuriyet'e zarar veriyor.
"Hayatta en hakiki mürşit ilim" ise, duygularımız, korkularımız, vecd ve coşkularımız "mürşit" olamaz. Laik Cumhuriyet'in güçlenmesinin yolu, korkuları ve duyguları tırmandırmak değildir!
Sağduyudur, siyasi istikrardır, ekonominin, eğitimin, sağlığın gelişmesi, sosyal sorunların çözüm yoluna girmesidir. "Sürdürülmesi" gereken budur.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Taha Akyol'in Diğer Yazıları
   Kemalizmden anayasaya
   İsrail ve Nazi taktikleri
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.