Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Bağımsızlık sonrası Karadağ
Perşembe, 25 Mayıs 2006 - (23:54)
Fikret Ertan
Zaman Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Orta Asya cumhuriyetlerinin tanınmaları konusunda birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye’nin de şartları iyi kollayıp Karadağ’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birisi olmasını da bizim temennimiz olarak buraya ekleyelim.


Karadağ artık resmen bağımsız sayılır. Ülkenin seçim komisyonunun geçen pazar günü yapılan referandumdan bağımsızlık kararının çıktığını resmen açıklamasından sonra şimdi bu bağımsızlık kararının ülke parlamentosunda da resmen onaylanması gerekiyor ve bundan sonra da ülke tam anlamıyla bağımsız oluyor.

Haberlere göre, Karadağ Parlamentosu da en geç iki hafta içinde toplanarak kararı onaylayacak ve bundan sonra ülke birkaç mecrada çeşitli müzakerelere başlayacak.

Bu mecraların ilki şüphesiz artık tek başına kalan Sırbistan ile olacak. Sırbistan ile var olan birlikten ayrılma kararı alan Karadağ, bu ülke ile birlik içinde ortak sahip oldukları çeşitli mal-mülk ve kurumların tasfiyesi için masaya oturacak. Bunların arasında da en başta ortak orduya ait çeşitli mülkler, karargâhlar, tesisler ve birliğe ait diplomatik mal-mülk ve misyonlar bulunuyor.

Karadağ, Sırbistan ile olan birlikten ayrılma kararı aldığı için birliğin tek başına kalan üyesi Sırbistan, birliğin Birleşmiş Milletler ve diğer milletlerarası kurumlardaki temsilciliklerini otomatikman üstlenmiş oluyor. Bu da Karadağ’ın bağımsız devlet olarak hem Birleşmiş Milletler’e ve hem de diğer milletlerarası kurumlara kendi adına yeniden başvurmasını gerektiriyor. Yalnız bunun olabilmesi için Karadağ’ın diğer ülkeler tarafından tanınması gerekiyor. Karadağ’ın bu tanınma sürecini de Sırbistan ile yapılacak müzakereleri tamamlamasının ardından önümüzdeki aylarda başlatması bekleniyor. Yine haberlere göre, Karadağ’ın Birleşmiş Milletler’e yeni üye olarak önümüzdeki eylül ayında başvurmayı planladığı söylenirken ülkenin esas önceliğinin Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tanınma olduğu belirtiliyor.

Bu da şüphesiz çok normal ve olması gereken bir öncelik; zira bağımsızlık referandumunu ve şartlarını Karadağ’a adeta dikte eden Avrupa Birliği’ydi. Şimdi Karadağ, AB’nin talep ve şartlarını yerine getirdiği için Avrupa Birliği’nin de çok fazla zaman geçirmeden Karadağ’ı tanıması gerekiyor. Bu da Karadağ’ın bundan sonra takip edeceği ikinci mecra oluyor. Bu tanınmadan sonra bağımsız Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne üye olmak için kendi başına başvuracağı da bugünden belli olan bir husus. Bu da Karadağ’ın bundan sonra takip edeceği üçüncü mecra. Yalnız Karadağ bu başvurusunu artık Sırbistan’dan ayı bir devlet olarak yapacak ve Avrupa Birliği’nden artık daha farklı muamele talep edecek.

Hatırlanacağı gibi AB, Sırbistan-Karadağ birliği ile mevcut olan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması (SAA)’nı Sırbistan’ın savaş suçluları Ratko Mladiç ve Radovan Karadziç’i Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi’ne zamanında teslim etmediği için bu ay başlarında askıya almış, görüşmeleri dondurmuştu. Şimdi, Karadağ bağımsızlık ve Sırbistan’dan ayrılma kararı aldığına göre, söz konusu anlaşmanın hükümleri de ortadan kalkmış, ortada yeni bir durum belirmiş oluyor ve bu da şüphesiz Karadağ’ın pozisyonunu güçlendirmiş bulunuyor.

Diğer yandan, Karadağ bağımsızlık kararıyla sadece Avrupa Birliği nezdinde değil Sırbistan nezdinde de elini güçlendirmiş oluyor. Bağımsızlık kararıyla açık denizlere serbestçe açılma imkanını kaybeden Sırbistan, bu imkanı bundan sonra da serbestçe kullanabilmek için Karadağ’a birtakım tavizler vermek, bu ülkeyle ilişkilerini de iyi götürmek zorunda artık. Karadağ’ın bu avantajı Sırbistan’ın sağlık, emeklilik, üniversite gibi imkanlarından faydalanan Karadağlıların bu imkanları bundan sonra da kullanabilmeleri için masaya süreceği de bugünden kolaylıkla söylenebilir.

Karadağ’ın bağımsızlık sonrasında yapacakları kısaca böyle özetlenebilir. Orta Asya cumhuriyetlerinin tanınmaları konusunda birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye’nin de şartları iyi kollayıp Karadağ’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birisi olmasını da bizim temennimiz olarak buraya ekleyelim. Karadağ, çeşitli potansiyel ve tarihî, dinî, kültürel bağlarımızdan dolayı bizim de bugünden dikkate almamız gereken küçük; ama önemli bir bağımsız ülke olarak tarih sahnesine çıkıyor. Bu fırsatı şimdiden değerlendirmeyi mutlaka düşünelim...

Zaman Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fikret Ertan'in Son 10 Yazısı
   Kosova'da son aşamaya girilirken...
   Skyshield 35
   Rafsancani'nin dönüşü...
   Srebrenitsa’yı unutturmayalım
   Kosova’da son gelişmeler...
   Zarkavi, Drone’lar ve ötesi...
   Şanghay zirvesi
   Bağımsızlık sonrası Karadağ
   Afgan siyasetinde dengeler
   İsrail-Hindistan ve ötesi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.