Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Amerikan entrikaları ve Baykal’ın ‘ıvır-zıvır’ ‘inci’leri..
Cumartesi, 27 Mayıs 2006 - (17:56)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bir Kanada gazetesi ‘National Post’, 19 Mayıs günü, İran İslamî Şûrâ Meclisi’nde (İİC parlamentosu’nda) ‘Okullarda, müslüman olmayan öğrencilerin tanınması için, hangi dinî azlık mensubu olduklarını belirten kurdelalar takması gerektiğine dair bir kanunun kabul edildiğini’ bildiriyordu. Buna göre; hristiyanlar (kırmızı), yahudiler (sarı), zerdüştler (mavi) kurdelalar takacaklardı.. Halbuki, bu bir yalan haber idi ve

Türkiye’deki laik çevrelerce de çok itibar olunan ve Şah zamanı’nda, İran gazetelerinden Kayhan’ın Genel Yy. Md. olan ve yazdıklarıyla Batı’da bir otorite gibi görülen Emîr Tâhirî (Amir Taheri)'nin bir makalesine ve Kanada'da yaşayan iki İranlıya dayandırılıyordu. Bu yalan iddia, hemen bütün dünyada yayınlandı..

Kanada gazetesi, 25 Mayıs günü ise, ‘haberinin yanlış olduğu’nu belirterek özür diliyordu. Ama, bu özür, o yalan habere göre hüküm verenlerin her birine ulaştı mı?

Bu haber üzerinde niçin mi durmak gerekiyor?

İİC ve USA arasındaki muhtemel bir ‘askerî savaş’ için, ‘psikolojik zemin’ hazırlanmaya çalışılıyor. Herkes de, bu zeminde üzerine düşeni yapmaya çalışıyor.

Nitekim, Kanada gazetesiyle aynı gün, İran’da da, ‘İran’ isimli bir gazetede, (ki, bu gazete, aynı zamanda bir resmî kurumun ‘İRNA’ -İslam Cumhûriyeti Haber Ajansı-’nın yayın organıdır ve yüksek tirajlıdır) İran’daki temel etnik unsurlardan birisi olan azerîleri alay konusu yapan bir karikatür yayınlanıverdi..

Karikatür çirkindi.. Karikatürde, bir ‘hamamböceği’ idi ve farsça sözlere azerîce cevablar veriyor ve bu sözler çirkin- iğrenç mânaları içeriyordu..

Bu durumda, İran nüfusunun dörtte birini oluşturan azerîlerin tepki vermesi tabiîydi..

Nitekim, yaygın gösteriler oldu.. Cumhurbaşkanı Ahmedînejad da bu yayına tepki gösterdi ve bu işin arkasında ‘Amerikan emperyalizminin ve şeytanî güçlerin bulunduğunu’ belirtti. Refsencanî de, Azerîlerin, İran tarihinin ve İran’daki özgürlük mücadelelerinin en temel ve ayrılmaz unsurlarından birisi olduğunu ve İran halkını birbirine perçinleyen bağların etnik değil, inanç temeline dayandığını’ vurguladı.. (Kaldı ki, İİC sisteminin en üst noktası olan ‘Velâyet-i Faqih’lik makamında bulunan Âyetullah S. Ali Khameneî de Tebriz’in güneyindeki Khamaney kasabasından bir azerîdir.. 9 yıl başbakanlık yapan Mîr Huseyn Musevî de aynı kasabadan bir diğer azerî türküdür.. İİC Yargı kurumunun başında 10 yıl bulunan Abdulkerîm Musevî Erdebilî de Erdebil’li bir azerî idi.. Ve bu ülkede insanların kavmî-etnik kökenlerine göre bir ayırım yapılmayıp, Kürdistan; Belûcistan, Azerbaycan, Gülistan ve Khuzistan eyaletlerinde kürdçe, beluçca, azerice,Türkmence, arabca radyo-tv. ve mahallî dillerden gazete yayınları yapılabilmekte, insanlar farsça bilmedikleri takdirde, resmî dairelerde ve mahkemelerde kendi ana dilleriyle konuşabilmekte ve devlet onlara tercüman sağlamaktadır..)

Böyleyken, İran’daki bir gazetede, bir karikatürist, haydi en hafif tabiriyle ahmak çıktı, onun sorumlusu o karikatürü nasıl taşımıştı sahifelerine?

Tepkiler yükselince, gerçi gazete özür diledi, ama, bununla yetinilmedi ve İİC makamları derhal gazeteyi kapattılar; karikatürist ve Yazı İşl. Md. de tutuklandılar..

Bu arada, kendisini ‘Dünya Azerîleri Federasyonu’nun Başkanı olarak tanıtan ve TC medyasında da yalan haberleriyle sık sık boy gösteren Ali Nejad isimli birisi, ‘İran’daki gösterilerde 20’den fazla azerînin öldüğü ‘ iddiasını ortaya attı ve bu iddia, ajanslarca teyid olunmamışken, Türkiye’de, kitlelere gerçekmiş gibi duyuruldu!.

Demek ki, oyunun uluslararası boyutları ve arka planı her an karşımıza çıkabilmekte..

Nitekim, bütün bölgenin temel problemi haline gelen ‘Kürd Mes’elesi’ etrafında nice oyun ve iddialar da emperyalist odaklarca kotarılıp tezgahlanmıyor mu?

Ve 24 Mayıs günü, B. Amerika’daki güçlü yahudi lobisinin ve Bush Beyaz Sarayı üzerindeki etkinliğiyle de ünlü ‘Neo-Con (Yeni Muhafazakâr)’ların sözcüsü durumundaki ‘Washington Times’ gazetesinde Nicholas Birch imzasıyla, Türkiye’deki alevî müslümanlarla ilgili bir iddia yayınlanıverdi.. Bu haber-yoruma göre ‘Türkiye, alevîleri sünnîleştirmeye çalışıyor ‘ ve Diyanet İşl. Bşk. Ali Bardakoğlu da -güyâ-,alevîler oruç tutmalı..’ diyordu.. Haberi Hürriyet de 'Alevîler oruç tutmalı' başlığıyla ve aynı kışkırtıcı mantıkla yayınlıyordu, vurgulu ara başlıklarla..

Bardakoğlu, bu iddianın doğru olmadığını açıklasa da; tahrik olup haberin kaynağına bakmadan ve tahkik etmeden, internet sahifelerinde en sert ve düşmanca duyguları dile getirenler ‘Bu haberi kim veriyor?’ diye düşünmediler bile, genelde..

Halbuki, Kur’an-ı Kerîm bize, ‘Bir fâsıkın getirdiği haberi tahkik etmeden, araştırmadan kabul etmemeyi’ emrediyor; Hucûrât sûresi, 5-6. âyetlerde..

USA emperyalizmi müslüman halklara oyun kurarken, daha uyanık olmak zamanıdır.

-Ve, benzer ‘ıvır-zıvır’ oyunlar, içerde de..-

Danıştay Saldırısı’nın geldiği nokta karşısında, Baykal mutsuz, yüzünden düşenler bin parça.. Hele bu saldırının Susurluk’la veya Küre ve Sauna operasyonlarıyla irtibatları ortaya çıktıkça küplere biniyor, ‘kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiğini’ iddia ediyor; bu ciddî ve ağır iddiaları ‘ıvır-zıvır..’ olarak niteliyor..

M.Tekin isimli bir eski yüzbaşıyla Danıştay eylemcisinin irtibatları, ‘ıvır-zıvır!..’

‘Yurtseverler Güç Birliği..’ isimli acaib karanlık teşkilatla da ilgisi, ‘ıvır-zıvır!..

İşbu Muzaffer T’nin, Susurluk ‘kahramanları’ndan, eski polis şeflerinden İbrahim Şahin ve Susurluk Dâvası’ndan 6 yıl hapse mahkûm olan ve kamuoyunaefsane..’ olarak takdim olunan em. yarb. Korkut Eken’le irtibatı da; ‘ıvır-zıvır!.

-Susurluk’un, muhakeme edilemiyen’lerinden- em. gen. Veli Küçük’ün M. Tekin’e elini öptürürkenki resimleri de, ‘ıvır-zıvır!.’

Küre , Sauna operasyonlarında ele geçirilen ve nedense çoğu em. subaylar etrafında dönen karmaşık ve belki de şeklî hukuk açısından suçlanamıyacak ve hepsi de, ‘laikliğin korunması’ adına kurulan karanlık ilişkiler de, ‘ıvır-zıvır!.’

Deniz Bey, bu kadar ‘ıvır-zıvır’, sizi de birşeylere döndürmez mi?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.