Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

İran Güvenlik Konseyi'ne Sevkedilmiyor

Cuma, 23 Eylül 2005 - (12:27)

Facebook da paylaş

AB, nükleer programla ilgili sorunun BM'ye götürülmesini talep etmişti. Ancak Uluslararası Atom Enerji Dairesinin Viyana'daki olağanüstü toplantısında Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin'in itirazı üzerine karar değiştirdi. Böylece Avrupa Birliği, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun, hemen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne götürülmesi talebinden vazgeçti.

Avrupa Birliği ülkelerini temsilen İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından yenilenen karar tasarısında, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Başkanı Muhammed El Baradey'in İran konusunda bir rapor hazırlayarak, kurumun İdare Konseyi'ne sunması isteniyor. Hazırlanan yeni taslakta, İran için Güvenlik Konseyi'nin yaptırım uygulamasından söz edilmiyor. Ancak Tahran, Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi'nin taleplerini reddetmeye devam ederse Konsey'e rapor edileceği ifadesine yer veriliyor.

Amerika tarafından desteklenen ilk taslakta ise İran'ın, nükleer silah üretme çabalarını gizlediği gerekçesiyle hemen Güvenlik Konseyine havalesi öngörülüyordu. Ancak Rusya ve Çin ile birlikte daire üyesi en az 10 ülke taslağa karşı çıktı. Rusya, Avrupa Birliği'nin Tahran ile sürdürdüğü görüşmelere daha fazla zaman tanınması gerektiğini savunuyor.

3 Avrupa ülkesi, hafta başından bu yana dolaştırdığı karar tasarısıyla Tahran'ı nükleer yükümlülüklerini ihlal etmekle suçlayarak, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu'nu, konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne götürmesi için ikna etmeye çalışıyordu. Ancak bu girişime başta Rusya olmak üzere, Çin ve bağlantısız ülkeler karşı çıkıyor. 

İran'ın Nükleer Dosyası, Avrupa'yı Parçaladı!

Haber kaynaklarının Vinaya'da BM Güvenlik Konseyi'nin merkezinden verdikleri habere göre, İran Dosyası'nın Güvenlik Konseyi'ne götürülmesi için büyük çaba veren Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Amerika'nın siyasetlerini takip eden Avrupalı ülkeler ile bu duruma karşı çıkan Avrupalılar arasında ihtilaf çıktı.

AB üyesi ülkelerinin çoğunun İran dosyasının Güvenlik Konseyi'ne götürülmesine karşı çıktığı anlaşılırken,  Avrupalı diplomatların, Üç Avrupa ülkesinin İran'la ilgili tekliflerine şiddetle karşı çıktıkları anlaşılıyor.

Bu arada alınan haberlere göre, İran'ın Güvenlik Konseyi'ne götürülmesine destek veren ülkelerden Almanya'nın bu sefer tutum değiştirerek, bu doğrultudaki bir karara destek vermeye yanaşmadığı gözleniyor.

Öte yandan İran'a karşı baskıcı siyasetlerin izlenmesinden yana olan Amerika, şimdilik Avrupa'nın değişen tutumuna tepki göstermedi.

Bush İran'ın Avrupa ile müzakereye dönmesini istiyor

Beyaz saray basın işlerinden sorumlu sözcüsü Skat Meklan George Bush'un İran'ın Avrupa ile müzakere masasına geri dönmesi gerektiğine inandığını söyledi. Meklan dün Amerika'nın İran'ın tutumlarıyla ilgili kaygılarını açıkladığını söyledi. Meklan BMT nin İran aleyhinde girişimler için ikna olması için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü Adam Arli ise hedefimiz İran aleyhine kapsamlı bir çoğunluk toplamaktır dedi.

Arli İran'ın nükleer dosyasının güvenlik konseyine gönderilmesi tehdidinin geçerli olduğu ve meselenin dosyanın güvenlik konseyine gönderilip gönderilmemesi değil bu girişimin zamanı olduğunu söyledi.Arli ayrıca İran'ın nükleer dosyasının kapanması seçeneğinin de seçeneklerde biri olduğunu belirtti.

İran: 'Konuyu Güvenlik Konseyi'ne taşıyanlar kazanamaz'

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran nükleer dosyasını Güvenlik konseyi'ne taşınması girişimlerini bir oyuna benzetti ve: “Öyle bir oyun ki sonuçları Avrupalılar için de olumlu olmayacak. İran dosyasının Güvenlik Konseyi'ne taşınmasını destekleyenler bu oyunu kazanmış olmazlar.” açıklamasında bulundu.

Annan'dan 'Nükleer Güç' Uyarısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nı imzalayan, ancak onaylamayan ülkeleri eleştirdi.

Genel Sekreter, nükleer silahsızlanma konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 9 yıllık müzakerelere rağmen anlaşmanın, hala taraf ülkelerce onaylanmadığı için yürürlüğe konmamış olmasının üzüntü verici olduğunu belirtti. Annan, bu durumun dünya barışını tehdit ettiğini de kaydetti.

Her türlü nükleer denemeyi yasaklayan anlaşma, 194 ülke tarafından imzalanmıştı. Annan, tüm ülkelere, anlaşma yürürlüğe girene kadar, nükleer testleri dondurmaları çağrısında da bulundu. İsrail elindeki nükleer silahlara rağmen bu anlaşmayı imzalamaya yanaşmıyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Petrol 12 ayın en alt seviyesinde
   OPEC üretimi kısıyor
   Çinde Alternatif Enerji Konferansı
   Fransa'da laiklik yeniden gözden geçirilecek
   Mitterrand Türkiye'yi ''su'' konusunda suçladı
   Chavez: Dünya petrol krizine doğru gidiyor
   İslam Ortak Pazarı kurulmasının gerekliliği
   Kuzey Kore'nin Nükleer Şartı
   Ahmedinecad İran nükleer dosyası projesini açıkladı
   Chavez: Bush kadar konuşacağım
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.