Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Hükümet, gurbetçilerle buluştu

Pazar, 13 Kasım 2005 - (15:34)

Facebook da paylaş

Almanya'nın Köln şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) düzenlediği panele katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, vatandaşlara hükümetin son icraatlarını anlattı ve durum değerlendirmesi yaptı.

DİTİB Konferans Salonu'ndaki panele DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır, Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Asım Temizgil ve 400'e yakın vatandaş katıldı.

DİTİB Genel Başkanı Rıdvan Çakır, konuşmasında, "Siz vatandaşlarımızı ve hükümetimizi karşı karşıya, göz göze, söz söze getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Devlet Bakanı Şahin, soru soran vatandaşların isimlerini not alarak, soruların bir kısmını cevapladı, bir kısmını da yetkili bakanlıklara ileteceğini belirtti.

Sorularda emeklilik, çifte vatandaşlık, oy kullanma hakları, izin yolculuğundaki sorunlar ile anadilde eğitim ve din dersi konuları ağırlıktaydı.

Sorunların kendi kuralları çerçevesinde çözüleceğini ifade eden Bakan Şahin, "Sizler AB'nin en güçlü ve kalabalık ülkesi olan Almanya'da yaşıyorsunuz. Sorunlarınızı çözmek için hükümet ve devlet olarak bizim de sorumluluklarımız var. Ancak sorunlar kendi kuralları çerçevesinde çözülür. Almanya bağımsız bir devlettir. Türkiye de aynı şekilde, biz iç işlerine karışamayız, karışmayız. Bunlar müzakere ederek, konuşarak yapılır. Yıkarak, dökerek değil" diye konuştu.

Fransa'daki şiddet olayları hakkında da "Hiçbir sorunun kırarak, dökerek, yakarak çözüldüğü görülmemiştir. Fransa'daki olaylardan Türkiye'nin çok üzüntü duyduğunu ifade etmek istiyorum" diyen Şahin, "Bu olayların bir an önce bitmesini diliyorum. Otobüs ve arabaları yakarak ne kendilerine yarar sağlayabilirler, ne de menfaat sağlayabilirler. Orada huzur ve saadetin sağlanmasını diliyorum" ifadesini kullandı. Devlet Bakanı Şahin, bu tip olayların Almanya'da da yaşanması konusunda da, "Vatandaşlarımızın bu tip yasadışı olaylar içerisinde olacaklarına ihtimal vermiyorum. Benim vatandaşım bunu düşünmez. Eğer otobüs ve araçlar yakılmışsa bunun bir provokasyon olduğunu sanıyorum. Bunları Türk ve Müslümanları zor durumda bırakmak için marjinal grupların yapabileceğine inanıyorum. Almanya hükümeti ve yetkililere olayların üzerine bu yönüyle de gitmelerini öneriyorum" dedi.

Kendisinden sonra milli takımın Almanya'ya gelmek için yola çıkacağını belirten Şahin, "Kaliteli bir takım oluşturdular. Skor tahmini yapamıyorum ama iyi bir skorla döneceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Şahin, hükümet olarak hedeflerinden birinin düşünce, fikir ve inanç özgürlüğünü genişletmek olduğunu ifade ederek, "Başlı başına küçültülmüş bir türban sorunumuz yoktur. Fikir, düşünce ve özgürlük çerçevesi içinde kendileri bu kılık kıyafet içinde rahat ediyorsa, bunun bir insanlık hakkı olduğu inancındayım. Ancak ülkeler kamu kurum ve kuruluşlarında görevlilerin kılık kıyafetleri konusunda düzenlemeler yapabilir. Bunlar bizim ülkemizde de vardır. Orada çalışacaklar bunlara uymak zorundadır" dedi. Üniversitelerde başörtüsü ile okuyup okunamayacağı konusunun Anayasa Mahkemesi önüne de geldiğini belirten Bakan Şahin, "Mahkeme, türban veya başörtüsüyle okunamayacağı yorumunu yaparak bir değerlendirme yapmıştır. Anayasa, Yüksek Mahkeme'nin aldığı kararın herkesi bağladığını söyler. Bazı çözümler zaman içinde olacaktır. Türkiye'nin başında ekonomik sıkıntılar var. Bunun önüne başkalarını getirerek gerginliğe yol açarız. Çözülmesi gerekenleri çözülemez hale getiririz. Verilen karar eleştirilebilir, farklı yorumlanabilir. Üniversitede okuyanlar oranın personeli değildir, oradan eğitim alanların kılık ve kıyafetine karışılmaması gerektiği düşüncesindeyim" şeklinde konuştu.

Bu arada Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, cuma namazı için gittiği Aachen DİTİB Yunus Emre Camii'nde Aziz Özmen adlı vatandaşın cenaze namazına katıldı. Bakan Şahin, namazın ardından cemaatin derdini dinledi ve Aachen'a yeni yapılması planlanan camiye çok sevindiğini ifade etti.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Askeri-Politik' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İsrail'de üst düzey ilk istifa
   Biliks: İran nükleer silah üretmiyor
   Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in bilerek Lübnan’da sivil hedeflere saldırdı
   İran Arapların düşmanı değil
   Fransa'da İsyan Dur Durak Bilmiyor
   CIA İspanya'nın Havayollarını Gizlice Kullandı mı?
   Viyana'da ''Çoğulcu Dünyada İslam'' Konferansı
   Hillary Seçim Öncesi Ağlama Duvarı'nda
   Avusturya'da İslam konferansı
   Fransa'da olağanüstü hale rağmen olaylar sürüyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.