Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Viyana'da ''Çoğulcu Dünyada İslam'' Konferansı

Salı, 15 Kasım 2005 - (20:45)

Facebook da paylaş

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, "İslam'ın çoğulcu sistemin öncüsü olduğunu" söyledi.

İhsanoğlu, Viyana'da devam eden "Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansın bugünkü oturumunda yaptığı konuşmada, İslam'daki sınırsız toleransa ilişkin, Osmanlı döneminden örnekler verdi ve İstanbul'un 1453'te Fatih Sultan Mehmet tarafından alınmasından sonra kentteki Yahudi ve Hıristiyanların dini vecibelerini engelsiz yerine getirdiklerini, hatta bazı konularda Müslümanlardan daha fazla hakka sahip olduklarını anımsattı.

Fransız arşivlerinde bulunan ve 18. yüzyıla ait resmi bir belgeden alıntılar yapan İhsanoğlu, Fransız belgesinde, "Yahudilerin tüm haklarını kullanabildikleri dünyadaki ender ülkelerden biri Türkiye'dir" ifadesinin yer aldığını bildirdi.

Konuşmasında katılımcılara, "diyalog sözde kalmamalıdır" çağrısında bulunan İhsanoğlu, "Karşılıklı güven, birbirimize saygı ve anlayış göstermeliyiz. Diğerinin sahip olduğu değerleri reddetmemeliyiz. Tarihten ders almalıyız. Bizler ortak sınırlara sahip komşularız. Birlikte yaşamamızın önündeki engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalıyız. Burada özellikle basına önemli görevler düşüyor" diye konuştu.

"Aramızdaki anlaşmazlıkları, köküne inerek ortadan kaldırmak için çalışmamız gerekir" diyen İhsanoğlu, "Bizler, öyle bir hedefe ulaşmalıyız ki bütün dünya bundan yararlanabilsin" dedi.

"Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansta, "Birleşmiş Milletler'den (BM) sonraki dünyanın ikinci büyük uluslararası örgütünü temsil etmekten onur duyduğunu" belirten İhsanoğlu, "Konferansın tüm insanlığa barış getirmesi" dileğinde bulundu.

Konferansta konuşmacıları takdim eden dış politika uzmanı ve yazar Prof. Heinz Nussbaumer, Prof. İhsanoğlu'nu tanıtırken, "İslam Konferansı Örgütü'nün tarihinde ilk kez seçimle göreve gelen Prof. İhsanoğlu, aynı zamanda Türkiye gibi çoğulcu demokrasinin uygulandığı bir Müslüman ülkenin vatandaşıdır ve din adamı değil bilim adamıdır" ifadelerini kullandı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in himayesinde ve Hammer Purgstahl Şark Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlenen "Çoğulcu Dünyada İslam" konulu konferansın bugün öğleden sonraki oturumunda ise Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın da katılacağı bir panel yapılacak.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ise konferansın yarınki son oturumunda yapılacak panele katılacak.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Askeri-Politik' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İsrail'de üst düzey ilk istifa
   Biliks: İran nükleer silah üretmiyor
   Uluslararası Af Örgütü: İsrail’in bilerek Lübnan’da sivil hedeflere saldırdı
   İran Arapların düşmanı değil
   Fransa'da İsyan Dur Durak Bilmiyor
   CIA İspanya'nın Havayollarını Gizlice Kullandı mı?
   Hillary Seçim Öncesi Ağlama Duvarı'nda
   Avusturya'da İslam konferansı
   Fransa'da olağanüstü hale rağmen olaylar sürüyor
   Hükümet, gurbetçilerle buluştu
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.