Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Tuvale Yansıyan Ebu Garib İşkenceleri

Perşembe, 28 Nisan 2005 - (09:55)

Facebook da paylaş

“Bu tablolar, dünyanın vicdanını Ebu Garib’te yaşananlar için yanıp tutuşturacak; tıpkı Pablo Picasso’nun İspanya iç savaşında yaşananları yansıtan tabloları gibi.”

- İSLAM DÜNYASI

Kolombiyalı ressam Fernando Potiro, Ebu Garib hapishanesinde yaşanan korkunç vahşeti, işkencelerden iham alarak tuvale yansıtan ilk sanatçı oldu.

Potiro, 16 Haziran’da Roma’da sergilenecek eserlerinde, Ebu Garib zindanında tutsakların uğradığı insan hakları ihlallerini yaratıcı sanat ruhuyla canlandırıyor.

Alman Der Spiegel dergisi, “Her ne kadar dayak, işkence ve cinsel aşağılama resim yapmak için güzel bir konu olmasa da”  yorumunda bulunduktan sonra sanatçı Potiro’nun, bunları “çok önemli ve belirleyici konular” olarak gördüğünü aktarıyor. Potiro, ünlü tabloları yeniden resmetmekle tanınıyor ancak tablodaki kahramanları kendi tuvalinde daha bir hacimli ve iri cüsseli yansıtıyor.  

73 yaşındaki Potiro, ABD işgali altındaki Irak’ta bulunan Ebu Garib hapishanesinde yaşanan işkence skandalından çok etkilenmiş. Hemen ABD askerlerinin Iraklılara uyguladıkları işkence ve cinsel aşağılamaları tablolarına yansıtmaya başlamış.

Potiro  duygularını şöyle ifade ediyor: “Bu vahşi uygulamaları görünce şok yaşadım. Özellikle de Amerikalı askerlerin, ABD’de duygu ve şefkat timsalleri olarak sunulmalarından dehşete düştüm. 

Potiro, tablolarını “Ebu Garib” diye adlandırıp 50’ye kadar numaralandırmış. Tablolarda öne çıkan Iraklılar, sanatçının ayırt edici özelliğine paralel olarak dolgun ve iri cüsseli olarak tasvir edilmiş. Ancak bu kez resimdeki kahramanların gözleri bağlı ve çıplak; işkence altında insan tepecikleri… Dünya basının manşetlerinde çıkan resimlerin bolluğu neticesinde, her ne kadar biz bu korkunç manzaralara alıştıksa da; gerçekte yaşananların etkisi, resim teknikleri kullanılarak büyük ölçüde tuvale yansıtılmış.

Potiro tablolarıyla ilgili duygularını şöyle yansıtıyor: “Bu tablolar, dünyanın vicdanını Ebu Garib’te yaşananlar için yanıp tutuşturacak; tıpkı Pablo Picasso’nun İspanya iç savaşında yaşananları yansıtan tabloları gibi.” 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.