Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Martin Luther Vizyonda

Cuma, 29 Nisan 2005 - (13:15)

Facebook da paylaş

Sinema, başkaldırılamaz sanılan düzenlere isyan eden ve dünyanın kaderini değiştiren Gandhi, Spartacus ve Braveheart gibi yürekli kahramanlara her zaman ilgi duymuştur. Cesur ve ilkeli bir din adamı olan Martin Luther'i, Spartacus ve benzerlerinden ayıran belki de en önemli özellik, düşmanlarını silahla değil, fikirleriyle alt etmesinde yatıyor.

İSLAM DÜNYASI

Katolik Kilisesi'ne karşı boy gösteren bir başkaldırış ve tarihteki önemli isimlerden birinin etkileyici yaşam öyküsü Luther'de anlatılıyor.

16. yüzyılda Avrupa'daki Katolik Kilisesi'nin kurmuş olduğu düzen, inançlarından asla taviz vermeyen Martin Luther'in yapacağı devrimin tetikleyicisi olmuştur.

Halkın inançlarını sömürerek zenginleşen Katolik Kilisesi yeni liderin her geçen gün artan taraftar sayısından rahatsızlık duymaya başlar. Çünkü o güne kadar sakin işleyen kurulu düzen, meraklı ve inatçı biri tarafından sorgulanmaktadır. 

Haftanın en önemli yapıtı Luther, Hıristiyanlığın reformist rahibi ve Protestanlık mezhebinin kurucusu Martin Luther'in hayatını konu alıyor. Eric Till'in yönettiği Alman yapımı Luther, bağlı olduğu Katolik kilisesinin inançlarını olabilecek en sert şekilde eleştiren ve fikirlerini hayatı pahasına savunan genç rahip Martin Luther'in yaşam öyküsünü anlatıyor. Filmde genç rahip Martin Luther'i Joseph Fiennes canlandırırken, Luther'i ruhani anlamda en çok etkileyen kişi olan Johann von Staubitzi'e, geçtiğimiz haftalarda vizyona giren yine bir Alman yapımı Downfall / Çöküş filminde Hitler'i canlandıran Bruno Ganz hayat veriyor.

Kilisede siyaset

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa II. John Paul'ün ölümü ve ardından yeni Papa'nın seçimi ile dünya gündemine oturan Vatikan'ın 16. yüzyılda karşılaştığı en önemli 'sorun', yani Martin Luther'in hayatı ve kiliseye 'ettikleri' bu hafta sinemanın gündeminde. Luther adıyla vizyona giren yapım, Martin Luther'in hayatını ve söylemlerini aktarırken, asıl olarak kilisenin Katolik Hıristiyanlar ve Avrupa devletleri üzerindeki manevi otoritesini siyasete nasıl alet ettiğini anlatıyor. Film, halkın yoksulluk ve hastalıklarla mücadele ettiği, sınıfsal ayrımların toplum üzerindeki etkisinin üst seviyede yaşandığı, küçük prensliklerin ve devletlerin Osmanlı'nın saldırılarından ölesiye korktuğu bir dönemde, kilisenin içe kapanıklığına ve mevcut düzeni devam ettirmekteki ısrarına eleştiriler yöneltiyor. Yönetmen Eric Till, bu dönemi ışık ve renklerin yardımıyla kasvete boğarken, 'aydınlanma'yı romantizme kaçan bir bakış açısıyla aktarıyor.

Aforoz korkusuna rağmen

Filmin konusu 16. yüzyıl Almanya'sında geçiyor. Genç bir hukuk öğrencisiyken Tanrı'ya verdiği bir söz yüzünden rahip olmaya karar veren Martin Luther, teoloji eğitimi almak için kiliseye girer. Avrupa'daki siyasi havaya egemen olan kilisenin yaptıklarına ve din sömürüsüne eleştirel bir gözle bakan Luther, var olan düzenden rahatsız olur ve inancı ile ilgili ikileme düşer. Roma'ya yaptığı bir dini ziyaretin sonucunda papalık düzeninin kitleleri sömürmeye odaklanmış olduğuna ikna olur. Eleştirilerini çevresindeki insanlara aktarıp taraftar toplarken Almanya Kardinali'nin dikkatini çeker ve sert uyarılar alır; ancak bu uyarıları dikkate almadığı için Vatikan'ın aforozuyla karşı karşıya kalır. Can güvenliğinin olmadığı dönemde kendisine inananların koruması altında İncil'i Almanca'ya çevirir. Böylelikle İncil'de ne yazdığını aracıya gerek kalmadan öğrenen insanlar Vatikan'ın etkisinden çıkarlar. Ama o güne kadar 'bağışlanma ve cennet tapuları' satarak güç ve zenginlik elde eden Katolik kilisesi, bu isyan sesini bastırmak için elinden geleni yapmaya kararlıdır.

Filmin Adı: Luther
Gösterim Tarihi: 22 Nisan 2005
Yönetmen: Eric Till
Senaryo: Camille Thomasson, Bart Gavigan
Yapım: 2003 / Almanya / 113 dk.
Tür: Drama / 121
Oyuncular: Joseph Fiennes, Jonathan Firth, Alfred Molina, Claire Cox

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.