Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Apo'nun İç Yüzünü Anlatan Kitap Türkiye'de

Cuma, 29 Nisan 2005 - (19:55)

Facebook da paylaş

“Hollanda'da bir evde öldürülen Mehmet Çimen'in cesedi, bir banyo küvetine atılıyor. Küvet asitle dolduruluyor. Yaklaşık iki saat sonra küvetin tıkacı çıkarılınca saç ve kemik dâhil hiçbir şey kalmıyor...”

Selim Çürükkaya eski bir PKK'lı. O da ezilen bir ulusun özgürlük savaşçısı olmak adına PKK'ya katıldı. 12 Eylülde yakalandı, vahşetin çemberinden geçti, yılmadı; 11 yıl cezaevinde yattı. Yattığı dava uğruna kitaplar, romanlar yazdı. Ne var ki tüm bunlar onu Abdullah Öcalan nezdinde “bir kaçkın, hain” olmaktan kurtaramadı. Çünkü Abdullah Öcalan'ın Bekaa'da kurduğu saltanat her türden saf ve temiz duyguların ötesinde; her türden ideali ve insan kişiliğini hiçleştiren bir tiranlıktı... Bu tiranlıkta 'Başkanın' varlığı kutsaldı, erişilmezdi, tüm militanlar bu kutsal varlığın sayesinde yaşayan cücelerdi. Cüce olmaya razı olmayanlar ya buharlaşıyor, ya taşaltı ediliyor ya da uyduruk bir mahkemeyle yargılanıp kurşuna dizliyordu. Apo bu tiranlıkta, kendi adamlarına aşkı, sevgiyi, aile ilişkilerini yasaklayıp, karşı cinslerin birbirine gösterdikleri bir anlık bir bakışı bile “zina” deyip en ağır bir şekilde cezalandırırken, kendisi ise, emrindeki güzel kızları kendi hareminde topluyordu.

Selim Çürükkaya, namı diğer Tilki Selim, 1991'de Bekaa vadesine gittiğinde, Abdullah Öcalan'ın kurduğu veya ona kurdurulan sistemi çok yakından görüyor. İlk etapta fazla sesini çıkaramıyor, hatta bir dönem Abdullah Öcalan'a savcılık yapıyor; o da kendi halef ve selefleri gibi, kendi arkadaşlarını sorguluyor, idam edilmeleri için onay veriyor. Selim bir ara 'Ulusal Meclis' başkanlığına da terfi ediliyor. Ama gün geçtikçe, Selim, çemberin kendi etrafında daraldığını, savcıyken sanık sandalyesine oturmanın an meselesi olduğunu görüyor derken; nihayetinde yakalanıp gözaltına alınıyor.

O güne kadar Apo'nun kurduğu tuzaklardan hemen hemen kurtulan hiç olmamıştı. Ama Apo, bu defa 'Tilki' lakaplı birisiyle karşı karşıyaydı. İşte bu 'Tilki', 1993'te Temmuz başında, bir yolunu bulup gözaltından kaçıyor ve Beyrut'ta saklanıyor; Beyrut'ta kaldığı iki ay içinde, deyim yerindeyse, Apo'nun kurduğu tiranlığın temeline kibrit suyu dökecek bir kitap yazıyor. Kitaba da “Apo'nun Ayetleri” adını veriyor. En sonunda Selim, Apo'nun kurduğu bütün tuzakları aşarak Almanya'ya sığınıyor. Kendi imkânlarıyla “Apo'nun Ayetleri”ni Almanya'da yayınlıyor. Kitap, Salman Rüşdü'nün “Şeytan'ın Ayetleri” adlı kitabın Humeyni rejiminin üzerinde yarattığı etkinin çok fazlasını Apo'nun üzerinde yapıyor. Apo bütün “müritlerine”, “Selim'i öldürün, kitabı imha edin, okuyanları da cezalandırın” şeklinde bir talimat veriyor. Bu talimata bağlı olarak Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde onlarca saldırı gerçekleştiriliyor. Selim de, adeta ömür boyu saklanacak kişi konumuna düşüyor.

İşte bu kitap, bir ek bölümle birlikte şimdi Türkiye'de Doz Yayınları tarafından yeniden yayınlandı. Türkiye'de ve Kürdistan'da herhangi bir kitapçıda bu kitabı, bulabilmek mümkün artık. Dünyanın en korkak, en merhametsiz ve en erdemsiz adamı, Apo denilen kişinin, eliyle Kürt ulusal davasına karşı nasıl haince bir tuzağın kurulduğunu ve nasıl kirli-pis bir oyunun oynandığını iyi anlamak bakımından bu kitap vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu kitabı, yüksek gerilimli bir kaçış romanı havasında da okuyabilirsiniz. Ama bu, mümkün değil; çünkü her satırı gerçek ve söz konusu olan sadece bir veya birkaç kişinin hayatı da değil. Bu, milyonlara karşı kurulan haince bir tuzaktır. Bu tuzakta, bir milletin en dinamik neslinin nasıl berhava edildiğini, varlığı ve geleceğinin nasıl ortadan kaldırıldığını görüyorsunuz.

Apo'nun dünyasında, iyiler yoktur. Hainler, kaçkınlar, düşkünler vardır; iyi olanlar sadece ölü olanlardır.

Kitaptan rast gele bir kaç satır:
“...yalnız 1992 yılında, önderlik çizgisine uymadığı gerekçesiyle mahkeme kararları ve ulu önderimizin kararıyla kurşuna dizilenlerin (ben bu kadarını biliyorum) sayısı 141 kişidir.” (s. 163)


“Uygulanan çizginin sonuçları, 1992 bölge raporlarına şöyle yansıyordu: 'Dersimde parti içinde cezalandırılanların sayısı 17, şehit düşenlerin sayısı 23'tür. Amed'te parti içinde cezalandırılanların sayısı 38, şehit düşenlerin sayısı 42'dir. Botan'da parti içinde cezalandırılanların sayısı 17...” Evet bu rakamların sayası uzayıp gidiyordu.” (s.176)

“Botan gerilla komutanı telsizle ulu önderimize: 'Başkanım, Botan'da bizden önceki yönetim tarafından çok sayıda arkadaş yargılanıp öldürülmüş, aileleri durumu öğrenmişler, gelip bize soruyorlar verilecek yanıt bulamıyoruz'. Ulu önderimiz şu yanıtı veriyor: O ailelere deyin ki, sizin çocuklarınız devrimciydi. İçimize sızan özel savaş ajanları tarafından katledildiler. Biz, çocuklarınızı öldürenleri kısa zamanda ortaya çıkararak intikamlarını aldık. Ne yapalım savaştır, oluyor deyin'...” (s.178)

“Hollanda'da bir evde öldürülen Mehmet Çimen'in cesedi, bir banyo küvetine atılıyor. Küvet asitle dolduruluyor. Yaklaşık iki saat sonra küvetin tıkacı çıkarılınca saç ve kemik dâhil hiçbir şey kalmıyor...” ve Mehmet Çimen buharlaşıyor. (s. 251)

Koca bir milletin bütün umudunun buharlaşmaması dileğiyle.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.