Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Amerika'daki Örnek İslami Okul

Çarşamba, 01 Haziran 2005 - (20:36)

Facebook da paylaş

ABD'nin Amherst eyaletindeki İslami okul, Müslümanların yanı sıra Hıristiyanlarından ilgisini çekiyor. Devlet okullarından daha başarılı eğitim veren okula ilgi her geçen gün artıyor. Okulda eğitim Arapça ve İngilizce olarak veriliyor.

Selda Bayrak / İslam Dünyası

 

Amherst Camii'nin ikinci katında eğitim veren okulda öğrencilere, duvarlara asılan çeşitli mesajlar içeren resim ve listelerle, ilimin yanısıra sebat, arkadaşlık, dürüstlük, sevgi, cömertlik ve işbirliği gibi erdemler de aşılanıyor. Farklı etnik yapıya sahip öğrencileri ortak dinleri birleştiriyor. Bayan öğretmenleri ise tıpkı dördüncü ve üst sınıflardaki kız öğrenciler gibi başörtüsü takıyor. Müslüman okulunda katolik öğretmenler de eğitim veriyor. Ebeveynler ise çocuklarıyla birebir ilgilenilmesinden büyük memnuniyet duyuyor. Evrensel okul, bir müslüman ilkokulu ve batı New York'ta türünün tek örneği. Geçen 5 yılda, kapasitesini iki misli artırdı ve şu an yaklaşık 55 çocuğa, 5 yıl süreli anaokulu öncesi eğitimi veriyor. Öğrenciler, ortak din mirasını paylaşmalarına karşın, etnik yapıları itibariyle büyük ölçüde çeşitlilik gösteriyor. Somali, Yemen, Pakistan, Hindistan, Afrikan-Amerikan ve Lübnan'lı öğrencileri ortak din geçmişleri birleştiriyor. Okulda dersler Arapça ve İngilizce olarak veriliyor.

 

Bu okulda taciz yok

 

Katolik mezhebinden İslam'a dönüş yaparak Müslüman olan Okul Müdürü April Arman, kızının da kendisi gibi, dini eğitimin avantajlarından faydalanmasını istediğini, öte yandan birçok diğer müslüman ebeveyn gibi, çocuğunun müslüman olmayan sınıf arkadaşları tarafından tacize uğramasını istemediğini belirtiyor. Arman, Kızı Elena devlet okulunda birinci sınıfta okurken, bir sabah başörtüsünü giyerek sınıfa gitmek için ısrar ettiğinde, ona okul yönetimi tarafından hayır dendiğini ve sonrasında Elena'nın ağladığı zamanı anımsıyor. Arman, kızının sınıfta diğerlerinden ayrılmasını istemiyordu. Okulun ilk yönetim kurulu başkanlığı görevini yapan, kurucu üyelerinden ve aynı zamanda ebeveyn olan Canisius Koleji profesörü Halid Bibi, Müslüman çocukların, sınıf arkadaşları ve öğretmenleri tarafından terörist olarak çağırılması ve yaşıtları tarafından tacize uğraması gibi hadiseler yaşandığını duyduğunu belirterek "Amherst Camii'nin ikinci katında eğitim veren Evrensel Okul'da bu tarz hadiseler yaşanmıyor. Camii'nin ibadet bölümünde dördüncü ve beşinci sınıf öğrencileri, arkadaşlarına, ailelerine ve cemiyetlerine karşı yerine getirmeleri gereken sorumlulukları öğreniyor. Eğitmenler onlara, gönüllü çalışmanın önemini anlatıyor ve bütün öğrencilerden, herbiri cemiyetlerine katkıda bulunmalarını sağlayacak 3 yol içeren ödevler yapmalarını istiyorlar." dedi. Bibi ayrıca evebeynlerin de küçük sınıflardan ve çocuklarıyla birebir ilgilenilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Devlet okullarından daha başarılı

 

Okul, eyaletin eğitim standartlarına uygun ve öğrencilere de, Williamsville Okul Bölgesi'ndeki yaşıtlarına uygulanan, aynı standart testler uygulanıyor ve okulun müdür yardımcısı Katy Ahmed'e göre, buradaki öğrenciler daha yüksek başarılar elde ediyor. Dördüncü ve beşinci kademe öğrencilerinin birlikte eğitim gördüğü bir sınıfa gözetmenlik görevi yapan ve bir Katalolik olan Nicholas Lobene da, düşündüğünden daha fazlasıyla karşılaştığını belirterek, öğrencilerinin bu derece zeki ve disiplinli olmasının kendisini büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Lobene, ''Bir Müslüman okulunda Hristiyan bir öğretmen olmak asla bir problem değil, şu an burada gördüğümden çok daha farklı şeyler görmeyi bekliyordum, oysa yalnızca büyük bir aile gibi, herkes özen gösteriyor ve ekstra zamanlarda bile herkes birlikte vakit geçiriyor. 2000 yılında açılan okul, şu anda 3-4 yaş grubu öğrencilerine eğitim veren iki sınıfıyla onur duyuyor ve gelecek yıl altıncı seviyeye kadar ilerlemeyi planlıyor.

 
Kapasitesi artan okul, para toplamakta zorlanıyor

 

11 Eylül'den sonra hayırseverlerin, yasa'nın 'teröristlerle'' bağdaşlaştırabilmesi muhtemel bir Müslüman gruba para veriyor görüntüsü vermek istemedikleri için bir süreliğine okula bağışta bulunmaktan çekindikleri belirtiliyor. Okul müdürü Arman, profesyonel Müslaman cemiyetinin verdiği büyük desteğe karşın, şu an bile para toplamanın büyük çaba gerektirdiğini belirterek, ''Ailelerin çoğu, her bir öğrenci için yıllık 2,800 USD ders ücreti ödüyor. Fakat her öğrencinin eğitimi 4,500 USD'ye mal oluyor'' dedi. Bununla beraber, okul büyümeye devam ediyor, camii'de eğitim için ayrılan bölüm artık yeterli olmuyor, öğrencilerin yakında taşınması gerekecek dedi. Anaokulu öncesi eğitim alan öğrencileri liseye kadar barındırabilecek bir bina yapılması planlanıyor.

  

 

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.