Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Muhammed Hamidullah anıldı

Pazar, 17 Aralık 2006 - (09:25)

Facebook da paylaş

Beyan Yayınları'nın ev sahipliğinde ve öğrencilerinden Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın koordinasyonuyla Cemal Reşit Rey Konferans Salonu'da gerçekleştirilen 'Uluslararası Muhammed Hamidullah' başlıklı sempozyumda katılımcılar Hamidullah'ın hayatı, kişiliği, ilmi yönü ve eserleriyle İslam'a olan katkılarını anlattı.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı'nın başkanlık yaptığı oturumda konuşan Prof. Dr. Abdüllatif Alsabbagh, Hamidullah'ın Uluslararası İslam Hukuku alanında çok derin bir ilme sahip olduğunu, ilmi değeri çok yüksek kitaplar yazdığını ifade ederek 'Hamidullah'ın hayatı İslam davasına adanmış bir hayattı" dedi. Alsabbagh, Hamidullah'ın kişiliğini anlatırken onun çok sakin, uyumlu ve uysal fakat cesaretiyle bir aslan kalbine sahip olduğunu söyledi.

Saidi Nursi gibi yaşam

Prof. Dr. Şerafettin Gölcük ise, Hamidullah'ın adeta bir sahabe hayatı yaşadığını belirterek, Türkiye'de ilmihal kitaplarının hakim olduğu bir zihniyet döneminde Hamidullah'ın, İslam'ın ilmihal kitaplarında yazılan ibadetten ibaret olmadığını, bir hukuk, siyaset, ekonomi ve sanat anlayışı olduğunu öğrettiğini anlattı. Muhammed Hamidullah'ın, mütavazı bir hayat sürmesini Said Nursi'nin hayatına benzeten Gölcük, onun Paris'te asansörsüz bir apartmanın 6. katında hatta bir çoğumuzun kalmayacağı çok mütevazı bir evde 50 yıl boyunca yaşadığını anlattı. Gölcük, "Hamidullah Hoca'nın tek başına ümmeti temsil eden bir duruşu vardı" dedi.

Sempozyumun konuşmacılarından eski Fazilet Partisi Milletvekili Merve Kavakçı, Muhammed Hamidullah'la ilgili anılarını anlattı.

Ailem onun talebesi

Muhammed Hamidullah Hoca'yı anmak üzere Türkiye'ye gelmiş olmak ve İstanbul'a kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek sözlerine başlayan Kavakçı, "Ben Hocayı farklı bir gözle gördüm. Hocanın talebesi olan anne babanın evladı olarak bir çocuk gözüyle tanıdım. Hamidullah Hoca deyince ilk aklıma gelen, akademik kişiliğinin dışında, bize geldiğinde bana Paris'ten getirdiği pembe şekerler, doğum günümde bana hediye ettiği kadife elbise ve Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandığımda bana Türkçe olarak 'Kızımızın İslami ilimler almasını beklerdik' şeklinde yazılan sitemkar mektubudur. Çocukken çok fazla kıymetini anlayamadım ama büyüyünce onun ne denli hayatıma yön verdiğini fark ettim. Hamidullah Hoca, garip yaşadı ve garip öldü. O her zaman Hayrabad'ı özledi ve kendisini hiç bir zaman Hindistanlı görmedi" diye konuştu.

Konuşmacılardan Dr. Ahmet Bakcan ise medeniyetler arasında hoşgörü köprüsünü ilk kuranlardan birinin Muhammed Hamidullah olduğunu belirterek, "Hocamız toplumsal barışın sağlanması açısından önemli adımlar atmıştır. Bize Hıristiyan ve Yahudilerle yumuşak bir üslupla tartışmamızı ve dinler arasındaki ortak hususlara dikkat çekmemizi tavsiye ederdi. Hocamız bu tutumuyla adeta bir İslam diplomatıydı" dedi.

Katılım ve ilgi büyüktü

Hamidullah'ı anma toplantısına, yerli ve yabancı ilim adamları büyük ilgi gösterdi. Sempozyumda ayrıca, Prof. Dr. Mehmet Sait Hatipoğlu, Prof. Dr. Abdüllatif Al Sabbah, Prof. Dr. Nazif Şahinoğlu, Prof. Dr. Salih Tuğ, Dr. Ahmet Bakcan, Mehmet Beşir Eryarsoy, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Prof. Dr. Halil Çiçek, Prof. Dr. Malika Dif, Prof. Dr. İnayatullah Baloch da konuştu. Bugünkü oturumda ise Prof. Dr. İsmail Kara, Raşit Benaissa, Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Ali Bulaç, Prof Dr. Vecdi Akyüz, Dr. İbrahim Haidara, Mustafa İslamoğlu gibi isimler konuşmacı olarak katılacak.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Düşünce' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Seyyid Kutub: ''Müslüman’ın Milliyeti İnancıdır''
   Erdoğan'ın Lübnan ziyareti gerilimi aşmak için fırsat
   Ali Şeriati: ''Bir Kez Daha Ebu Zer''
   Hacı Bayram-ı Veli, II. Manuel Palaiologos ve Papa XVI. Benedikt
   Bir imparatorluğun çöküş emareleri
   Ruhban okulu artık açılmalı
   İran-Suriye ittifakına düşmanlık, zincirleme savaşa yol açacak
   Türkiye ile ABD arasındaki sorunların düzelmesi kolay değil
   Nasrallah'ın çağrısı umut verdi
   Komplo kuramları ve iç düşmanlar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.