Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Dünyanın Ölüm Kalım Savaşı

Çarşamba, 08 Haziran 2005 - (16:04)

Facebook da paylaş

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) hazırladığı yeni dünya atlasında, yeryüzünde yaşanan coğrafi trajediye dikkatleri çekti. Dünya Çevre Günü dolayısıyla hazırlanan atlas, 80 farklı bölgenin 30 yıl boyunca çekilmiş fotoğraflarını kapsıyor. Bir kuşağın macerasını yasıtan karaler, dünyanın nasıl kaçınılmaz bir tehlike ile yüzyüze olduğunu tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor. UNEP Genel Başkanı Topfer, dünyayı muhakkak kazanılması gereken bu savaşa çağırıyor.

Defne Bayrak / İslam Dünyası

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Dünya Çevre Günü'nün anılması amacıyla düzenlediği konferansta 30 yılda hazırladıkları dünya atlasını piyasaya sürdü. Yeni atlasta resimlerle gösterilen nüfus artışı, iklim değişikliği, artan sıcaklıklar ve buzulların erimesi yeryüzündeki değişiklikleri ortaya koyuyor. “One Planet, Many People” (Bir Gezegen, Pek Çok İnsan) adıyla yayımlanan atlas, Birleşmiş Milletler'in 80 farklı bölgenin 30 yıl boyunca çekilmiş fotoğraflarını da kapsıyor. UNEP'in hazırladığı fotoğralarin çoğu gökyüzünden çekilmiş âlemin görüntülerini yansıtıyor. Uzaydan manzara şöyle: "30 yıl arayla çekilmiş fotoğraflarda İspanya'nın güneyini sarmaşık gibi saran, gözalabildiğince uzanan seraların, Çin'in devasa Sarı Nehir'inin taşıdığı miller yüzünden nehrin ağzında “devasa bir gölge kukla tiyatrosunu andıran” bir yarımadanın ortaya çıkması, kutuplarda ve dağların doruklarında buzulların eriyip gitmesi, Afrika'da Sahra'nın güneyinde her bir yana yayılan orman yangınları, Asya ve Latin Amerika'da mangrov bahçelerinin kıyılarında, uzaydan bile seçilebilecek irilikte karides çiftlikleri, Irak'la İran arasındaki Şattülarap Yarımadası'nda sadece 30 yıl içinde sayıları 18 milyondan 4 milyona inen hurma ağaçları, Paraguay'da soya fasulyesi ve mısır tarlaları tarafından sadece 30 yıl içinde tamamen teslim alınmış benzersiz yağmur ormanları, ve sadece 30 yılda destan boyutlarında büyüyen, azmanlaşan şehirler..." Çevre Ajansı, çevrenin korunmasına yardımcı olacak bazı düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu. Bunların en önemlileri ise şöyle sıralanıyor; bilgisayar gibi elektrikli cihazların kullanılmadıkları zamanlarda açık bırakılması yerine tamamen kapatılması, diş fırçalama esnasında muslukların kapatılması, pisliklerin denize atılarak deniz kirliliğine yol açılmasındansa poşetlere atılması.

Savaş kazanılacak mı, kaybedilecek mi?

UNEP Genel Başkanı Klaus Topfer, konferansta yaptığı konuşmada "San Francisco ya da Londra gibi şehirlerde yaşayanlar, ormanların yok oluşuna ya da Kuzey Kutbu buzlarının eriyişine ilişkin bu görüntülere bakıp, bunların kendileri ile ne ilgisi olduğunu sorabilirler. Bu değişimlerin, kendilerinden yüzlerce, binlerce kilometre uzakta yaşayan başka insanların hayat tarzları ve tüketim alışkanlıklarının sonucu olduğunu düşünebilirler. Oysa, yanılıyorlar. Şehirler muazzam kaynak çekiyor... ve çok büyük miktarlarda atıklar bırakıyorlar. Bunların etkisi fiziksel sınırların ötesine geçiyor, ülkeleri, bölgeleri ve bir bütün olarak gezegeni içine alıyor. Dolayısıyla, çevre bakımından daha istikrarlı, daha âdil ve daha sağlıklı bir dünya yaratacak sürdürülebilir kalkınma mücadelesi, büyük ölçüde kentlerde kazanılacak ya da kaybedilecek" dedi.

Daha Detaylı bilgi için UNEP'in sitesine başvurabilirsiniz:

http://www.na.unep.net/OnePlanetManyPeople/index.php

 
 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kültür-Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ Turizm bakanları toplantısı
   Zihniyet kuraklığı sanatla dini ayrı düşürdü
   ''1990 Kuşağından Şair Çıkmaz''
   Aktör Ömer Şerif'e ölüm tehdidi
   Uluslararası El-Aksa Kur'an Yarışması Gazze'de Başladı
   'Hollywood'a Unesco darbesi
   Hakan Albayrak Türkiye-Suriye Belgeselini Hazırladı
   Suriye'de Kurtlar Vadisi'ne büyük ilgi
   Irak savaşı beyazperdeye aktarıldı
   Suriye, Türkiye, İran ve Afganistan Mevlana anısına ortak pul bastılar
   Müslüman Barbie: Fulla Bebek
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.