Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Erdoğan'ın Lübnan ziyareti gerilimi aşmak için fırsat

Cumartesi, 30 Aralık 2006 - (23:19)

Facebook da paylaş

Türkiye başbakanı, ülkesinin geniş ilişkiler ağını diyaloğu artırmak ve bölgesel barış ve istikrarı ileriye taşımak için sonuna kadar kullanacağını söylerken doğru bir şey yapıyor.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 3 Ocak'ta Lübnan'a gelip üst düzey Lübnanlı yetkililerle görüşecek ve Güney Lübnan'daki Türk barış gücü askerlerini ziyaret edecek. Türk başbakanı yerel liderlerle ülkesinin UNIFIL'e ve Lübnan'ın yeniden inşasına yaptığı katkıyla, Türkiye'nin Lübnan'ın hükümet krizinin aşılmasına nasıl yardım edebileceğini istişare edecek. Bu yüzden Erdoğan'ın ziyareti, yerel liderlere değerli bir fırsat sunuyor.

Türkiye'nin, Lübnan'ın mevcut krizden çıkış yolu bulmasına yardım etmek açısından nasıl yapıcı bir rol oynayabileceğini görmek kolay. Erdoğan, giderek kutuplaşan bir dünyada geniş bir yelpazedeki küresel aktörlerle iyi ilişkiler yürütmeyi becerebilen pek az uluslararası liderden biri. Sadece geçen yıl bizzat Erdoğan veya iktidardaki AKP'nin üst düzey üyeleri, ABD Başkanı George W. Bush'tan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e, oradan Hamas lideri Halid Meşal'e kadar herkesle görüşmeler yürüttü.

Erdoğan, diğer ülkelerin 'terörist' diyerek kara listeye aldığı yetkililerle bağlarını sürdürme kararını savundu; eleştirilen bir adımdı bu. Türkiye başbakanı, ülkesinin geniş ilişkiler ağını diyaloğu artırmak ve bölgesel barış ve istikrarı ileriye taşımak için sonuna kadar kullanacağını söylerken doğru bir şey yapıyor. Türkiye'yi bölgede bir arabulucu ve sorun çözücüye dönüştüren şey, tam da Ankara'nın ihtilafları gidermek yönünde yumuşak gücü ve diplomatik etkiyi kullanmaktaki mahareti. Ve bu durum Erdoğan'ın Lübnan ziyaretini hem zamanında hem de memnuniyet verici kılıyor.

Elbette Erdoğan Lübnan'a, ülkenin sorunlarını bir anda çözecek hazır bir reçeteyle gelmeyecek. Fakat tarafları dinlemeye, diyaloğu teşvik etmeye ve mevcut çıkmazı aşmak için yaratıcı yollar önermeye hazır bir halde geleceğine kuşku yok. Başka önemli meselelerin yanı sıra, Lübnan'daki duruma dair İran ve Suriye'de yaptığı görüşmelere dair önemli ve ilk elden bilgiler de getirecek. Lübnanlı liderler, Türkiye'nin Lübnan'a böylesine kritik bir dönemde hem siyasi hem de ekonomik bakımdan destek verebilmesini sağlayacak yolları saptamaya başlayarak kendilerini Erdoğan ziyaretine hazırlamalı.

(Lübnan'da İngilizce yayımlanan gazete, başyazı, 29 Aralık 2006)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Düşünce' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Seyyid Kutub: ''Müslüman’ın Milliyeti İnancıdır''
   Muhammed Hamidullah anıldı
   Ali Şeriati: ''Bir Kez Daha Ebu Zer''
   Hacı Bayram-ı Veli, II. Manuel Palaiologos ve Papa XVI. Benedikt
   Bir imparatorluğun çöküş emareleri
   Ruhban okulu artık açılmalı
   İran-Suriye ittifakına düşmanlık, zincirleme savaşa yol açacak
   Türkiye ile ABD arasındaki sorunların düzelmesi kolay değil
   Nasrallah'ın çağrısı umut verdi
   Komplo kuramları ve iç düşmanlar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.