Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Kolestrol tezi tarihe mi karışıyor?

Çarşamba, 29 Ağustos 2007 - (13:11)

Facebook da paylaş

Yüksek kolesterol sağlığın en büyük düşmanlarından biri olarak bilinir. Bu, tıbbın tartışmasız gerçeklerinden biri olarak geçerliliğini korusa da öne sürülen iddialar, ezberleri bozmaya aday.

Uzman biyolog Mevlüt Durmuş, 'Çarmıha Gerilen Molekül ve Modern Bilimin Kolesterol Masalları' adlı kitabında, kolesterol sorununun çözümünde, yerleşik yaklaşımların terk edilmesi gerektiğini savunuyor. Durmuş, kanda doğrudan kolesterol diye bir molekül olmadığı, 'lipoprotein' adlı, kolesterolü taşıyan lipid taşıyıcı proteinler olduğundan yola çıkıyor:

"Kanda kolesterolünüz yüksek, diyorlar. Fakat kanda kolesterol diye bir şey yok, lipidleri taşıyan partiküller var. Bu partiküller üzerinde kolesterol dahil birçok lipid türevi var. İnsanlar yaşlandıkça bu partiküller de total anlamda küçülür. Küçülmeyi engelleyebilmenin tek yolu partiküller üzerindeki eksik lipidleri tamamlamak. Eksikleri tamamladığınızda insan ömrünü uzatmanız mümkün, bunun çalışmaları yapıldı. Kitapta da matematiksel denklemle verdik."
Durmuş, kolesterol ilaçlarının, küçülmüş partiküllerin daha da küçülmesine yol açtığına dikkat çekiyor: "Küçülmenin kalp kasını zayıflattığı kanıtlandı. Albert Einstein Tıp Koleji'nden Dr. Nir Barzilai'nin araştırmasıyla küçük lipoprotein partiküllerinin ömrü kısalttığı, büyük lipoprotein partiküllerininse uzattığı görüldü. Yapısı küçülen lipoprotein partikülündeki kolesterole değil, onu oluşturan tüm bileşenlere bakmak gerek. Kalp hastalıklarına yalnız kolesterol değil, partiküldeki diğer yağların eksikliği de neden olabilir. Küçülen lipoprotein partikülündeki eksiğin bulunması sorunu çözer. Beslenme alışkanlıkları düzenlenerek kaliteli partikül oluşumu için gerekli yağların alınması, çözüme katkı sağlar."

'Düzgün yağ alımı önemli'

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın da, "Kolesterol içeren gıda alınınca kolesterolün artacağı ve kalbin tıkanacağı" tezinin yanlış olduğu fikrinde: "Kolesterol ilaçlarıyla lipoprotein partikülleri küçültülmemeli, bu partiküllerin büyümesi sağlanmalıdır. Bunun için düzgün yağlar alınmalıdır."

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'nden Doç. Dr. Ahmet Temizhan kolesterol değerlerinin son yıllarda farklı parametrelerle ölçüldüğünü söylüyor: "Total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL değerlerine bakılır. Bilim gelişiyor. Geçmişte 'normal' tanımlanan değerler düşüyor."

AA

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Yaşam' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Demokratlar: İran siyaseti değişsin
   Boks efsanesi 65 yaşında
   Akdeniz'de 4,9'luk deprem
   'Türkçenin çocukları' binleri ağlattı
   Çağrı Filminin Yönetmeni Akkad, Öldü
   Küresel Isınma Tehdit Ediyor
   Vietnam'da kuş gribi can alıyor
   Bahreyn'de ilk özel radyo kuruldu
   Bilgisayar Taşıyan Hızlı Tren Raydan Çıktı
   ''Tavuk eti riskli değil''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.