Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

MAZLUMDER'DEN KONGRE SONRASI AÇIKLAMA

Pazartesi, 10 Aralık 2007 - (23:20)

Facebook da paylaş

MAZLUMDER Genel Kongresinde Genel Başkanlığa seçilen Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, yeni döneme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu'nin yaptığı basın açıklamasının metni

İNSAN HAKLARINDAKİ AYRIMSIZ MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

İnsan hakları alanında çalışan bir derneğin mozaik farklılığındaki bir Ülke’de farklı kesimlerin uğradığı haksızlığa karşı adaletli bir ses yükseltmesinin zor bir iş olduğunu biliyoruz. Fakat yapılması gereken en erdemli faaliyet olduğunu da biliyoruz. İnsan hakları ve mazlumlar için dayanışma kavramlarını adında barındıran derneğimiz kuruluşundan itibaren ne demek istediğini bilmiş ve gereğini yapmaya çalışmıştır.

Son kongremizden sonra medyada eksik ve yanlış anlaşılmaya müsait ifadeler yer almıştır. MAZLUMDER genel merkezinde ve her şubesinde tüzüğümüzde yer alan ilkeler doğrultusunda İnsan haysiyeti ve şerefi ile bağdaşmayacak her türlü zulme karşı duruşunu devam ettirdi ve ettirecektir. MAZLUMDER insanlık tarihinden süzülen her erdemli fikir ve davranıştan faydalanmayı sürdürmüştür ve sürdürecektir. İnsan’ın yaratılışı itibariyle sahip olduğu ve olması gerekenden bir milim eksiği veya fazlasını hak olarak kimse için talep etmemiştir ve etmeyecektir. Hak talep etmenin şerefli insanın varlığının olmazsa olmaz koşulu olduğunu bilmektedir. Tarihsel mücadeleyi görmekte ve doğru okumaktadır.

MAZLUMDER her şubesi ile her türlü insan hakkı ihlaline karşı durmuş ve duracaktır. Hak ihlallerinde ayrım yapmamış ve yapmayacaktır. Derneğimizin mazisi bunun iftihar edeceğimiz net örnekleri ile doludur. Her şubemizde de farklı ırklardan gönüldaşlarımız hizmet vermiş ve verecektir.

Ülkemizde uzun yıllardır önemli insan hakları ihlallerine yol açmış olan Kürt sorunu konusunda da mentalitesinde bir değişim bulunmamaktadır. Ülkeyi kendi zihniyetine göreşekillendirmeyi esas almış ve jakoben karakterdeki bir sistemin Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğü alanında büyük rahatsızlıklar oluşturmasına yol açtığı gibi kimlik haklarının tanınmamasından dolayı Kürt sorunu oluşturduğu da apaçık ortadadır. Doğuştan kendi ırkını seçme kabiliyeti olmayan her insanın temel haklarda eşit haklara sahip olması gerektiğini söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Kürt sorununun çözümünde tüm insanımızı saran savaşın ateşine rağmen hakkaniyeti teslim etmede her şubemizle yanılmadık ve yanılmayacağız. Kürt sorununun Ülkenin en batısında da yaşasanız adil bir şekilde çözülmesi gereken bir sorun olduğu apaçık ortadadır. Ateşin değmediği bir il, ilçe hatta köy dahi kalmamıştır. Bölgesel nedenlerle başkasının uğradığı acıyı ve dışlanmışlığı tam olarak hissedemeyebilirsiniz. Ama bu Türk milliyetçiliği veya Kürt milliyetçiliği ile sorunu çözebileceğiniz anlamına gelmemelidir. Her kesimden insanın sivil toplum için de düşüncesini ifade etme, örgütlenebilme hakkını savunan MAZLUMDER can yakıcı bu sorun karşısında da her şubesi ile özgün duruşunu bozmayacaktır. Kim tarafından nasıl algılanırsa algılansın derdi olan Türk’ün de Kürt’ün de ve diğerlerinin de her zaman tüm şubeleri ile adaletli bir şekilde yanında olacaktır. Hak ihlaline uğrayan mazlumun dininin, mezhebinin, siyasi görüşünün ve ırkının farklı olup olmadığına bakmamıştır ve bakmayacaktır. İnsanımızın maddi ve manevi yaşam çıtasını yükseltmek isteyen tüm siyasi, kültürel grupların, gayretlerin insan hakları ile ilgili taleplerinin ortak zemini olmaya devam edecektir.

Hak ihlallerinin Dünya’da ve Türkiye’de iyice yoğunlaştığı günümüzde MAZLUMDER görevinin bilincindedir. Tüm üyeleri, gönüldaşları ve adaletten sapmayan tüm insan hakları savunucuları ile birlikte yürüyüşünü devam ettirecektir. Bunun tarihi bir sorumluluk olduğunun bilincindedir. Derneğimize yakın, uzak destekleyici ve muhalif her kesim de bunu unutmamalıdır.

Şu ana kadar derneğimizde kuruluşundan itibaren görev almış tüm yönetici ve çalışanların hizmetlerini ve fedakarlıklarını unutmuyoruz. Kendilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. Adalet mücadelesinde bayrağı devralan yeni yönetim kurulumuzun yapması gereken somut fiiller olduğunun bilincindeyiz. Hakkaniyet ölçülerinde yapılan tüm uyarıları dikkate alıyor ve yapıcı eleştirilere kapalı olmadığımızı beyan ediyoruz. Polemiğin, demagojinin olmaması gereken bir düzlemde olduğumuzu da unutmamamız gerekiyor. Adalet talep eden bu sesi zaafa ğratmamak ve kuvvetlendirmek, güzel yaşanılabilir bir Dünya özleyen her kesimin görevi olmalıdır.

Saygılarımla

Ömer Faruk Gergerlioğlu

MAZLUMDER Genel başkanı

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Siyaset' Kategorisinde Son 10 Yazı
   AKP: İslamcı Değiliz
   KKTC hükümeti güven oyu aldı
   KKTC'de güvenoylaması yarın
   KKTC'de yeni hükümet
   KKTC'de koalisyon görüşmeleri
   El Kaide'den ''Cihat''a devam kararı
   Talat'ın hükümet arayışı yorumu
   ''Bağlantısızlar'' zirvesinden mesaj
   BM Genel Sekreterliği seçimi yapılacak
   KKTC'de hükümet arayışı başladı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.