Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

İran ve UAEK arasında “Kirliliğin Kaynağı- source of contamination” müzakereleri devam ediyor

Salı, 11 Aralık 2007 - (13:21)

Facebook da paylaş

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumunda dün başlayan Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve İran heyetleri arasında “Kirliliğin Kaynağı- source of contamination” müzakerelerinin devam ettiği haber verildi.

İran ve UAEK arasında geçen ağustos ayında varılan anlaşma gereği taraflar İran nükleer faaliyetleri geri kalan meseleleri ele almaya başlanmış ve bu doğrultuda İran-UAEK heyetleri arasında gerçekleşen görüşmelerin devamında UAEK heyeti “Kirliliği Kaynağı- source of contamination” konusunu ele almak için geçen gün Tahran’a gelmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yardımcılarından Muhammed Saidi ile birlikte UAEK heyetiyle Tahran’da müzakerelere katılan İran’ın UAEK Temsilcisi Ali Asgar Sultaniye İRNA muhabirine yaptığı açıklamada, UAEK heyetiyle yarına kadar müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

Konuyla ilgili verilen haberde, UAEK İran’da bir üniversitede kirlilik nedenleriyle ilgili resmi yazıyla Tahran’a başvurmuştu.

İran ve UAEK varılan anlaşma gereği P1 P2 santrifüjleri dosyasının kapanması ardından iki hafta içinde kirliliğin nedenleri konusunu ele almayı planlamıştı.

UAEK Başkanı Elberadei 15 Kasım’da UAEK Yönetim Kuruluna sunduğu son İran raporunda İran’ın UAEK’na nükleer faaliyetleriyle ve P1 P2 santrifüjleriyle ilgili verdiği bilgi ve belgelerin UAEK’nun bilgi ve belgeleriyle örtüştüğünü ilan etmişti.

UAEK 23 Kasım’da İran’a gönderdiği resmi yazıyla P1 P2 santrifüjleriyle ilgili dosyanın kapandığını ilan etmiş ve anlaşma gereği diğer müzakere başlığı olan kirliliğin kaynağı (source of contamination) konusunun görüşülmeye başlamasını istemişti.

Bugüne kadar İran ve UAEK arasında olumlu ve yapıcı işbirliği çerçevesinde İran taahhütlerine tam uyarak plütonyum, P1 P2 santrifüjleri, metal uranyum belgesi ve Kerec kentindeki kirlilik arzeden konteynırların dosyasını sonlandırmıştır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'İran' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   Kudüs'te Siyonistlere Buldozerli Saldırı
   İran'da Seçimlerin Galibi Muhafazakarlar
   Şafakta on gün
   ''Rapor ABD Hükümetini Sıkıntıya Soktu''
   İslam Ülkeleri ''Yargı Gücü İşbirliği'' Birliği kuruluyor
   İran 5+1 grubu öneri paketine yanıt verdi
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.