Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Şeyh Şamil'in köyü kuşatma altında

Salı, 18 Aralık 2007 - (20:41)

Facebook da paylaş

Kafkas direnişinin efsane ismi İmam Şamil'in köyü olarak asırlardır itibarını koruyan Gimri, günlerdir bini aşkın Rus asker ve polisinin kuşatması altında.

Dağıstan'ın Untsukul bölgesindeki Gimri köyü, Dağıstanlı milletvekili Gazimagomed Magomedov'un öldürülmesinin ardından tam ablukaya alındı. 16 Aralık'ta başlayan ve aylarca sürmesinden söz edilen operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kafkas direnişinin efsane ismi İmam Şamil'in köyü olarak asırlardır itibarını koruyan Gimri, günlerdir bini aşkın Rus asker ve polisinin kuşatması altında. Tepelere keskin nişancılar yerleştirilirken tank, BRT zırhlıları ve toplar da köye karşı mevzilendi. Gece 22.00'den sabah 6.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulayan askerler, bu saatler arası evden çıkanın vurulacağı uyarısı yapıyor. Evlere tek tek baskınlar düzenleyen kamuflajlı askerler, şu ana dek en az 50 kişiyi gözaltına alıp sorguladıktan sonra 40'ını bıraktı. Gözaltında tutulanlara evlerinde yasadışı silah bulundurma suçlaması yöneltiliyor. Ancak bir köy sakini suçun düzmece olduğunu, güvenlik güçlerinin belli kişileri suçlayabilmek için evlere bizzat silah ve patlayıcı yerleştirdiğini söylüyor. Olağanüstü durum nedeniyle köyün okulları da kapalı durumda. Köylüler gıda sıkıntısı çekmeye başladıklarını söylerken köyden sadece askerlerin özel izin verdiği kişiler ayrılabiliyor. Ayrıca köylüler her an bombalanacakları korkusu yaşıyor. Köye kesinlikle gazeteci sokulmuyor.

Gimrı muhtarı Abdullah Magomed ise köyde durumun gerçekten gergin olduğunu, ancak geniş çaplı askeri harekât beklemediklerini kaydetti. Operasyonu yürüten Rusya İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Departmanı Başkan Yardımcısı General Sergey Çençik ile yapıcı diyalog kurmaya çalıştıklarını söyleyen muhtar, askerlerin 'suçlara karışan' kişilerin teslim edilmesini istediklerini, ancak kesin bir isim vermediklerini kaydetti. Magomed operasyonun birkaç ay sürebileceğine işaret etti.

Dağıstan İçişleri Bakan Yardımcısı Abdullatip Abdullatipov köyde görülse de Dağıstan İçişleri operasyonun tamamen Rusya Milli Antiterör Komitesi kararıyla yürütüldüğünü belirtiyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Kafkasya' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   Şamil'in Alla Dudayev'e Yazdığı Mektup
   Dağlık Karabağ'a Özerklik Statüsü
   Umarov, Çeçen-İçkerya'yı feshetti
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.