Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Putin'in serveti ne kadar?

Salı, 25 Aralık 2007 - (11:45)

Facebook da paylaş

Rusya'da 3 Mart seçimlerine aday olamadığından hakkında iktidarı kontrol gücünü hangi koltukla sürdüreceğine dair binbir senaryonun çizildiği Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuşulması tabu olan servetine dair iddialar zuhur etmeye başladı.

Başbakanlığa göz kırpan Putin'in halefi Dmitri Medvedev'den boşalacak Gazprom başkanlığını üstleneceği son 'post-Putin' senaryo olurken, Rus liderin 40 milyar doları aşan gizli serveti olduğu iddia edildi. The Guardian gazetesine konuşan Moskova merkezli düşünce kuruluşu Ulusal Stratejik Enstitü Başkanı Stanislav Belkovski, Kremlin'deki kaynaklara dayanarak Putin'in sekiz yılda 40 milyar doları zulaladığını öne sürdü. Bu da SSCB'nin dağılmasının yarattığı boşluğu fırsat bilip devletin dev şirketlerini haraçmezat kapatan oligarlara savaş açan lider imajıyla prim toplamış Putin'i gizli bir oligarg ve Avrupa'nın en zengin adamı yapıyor.

Belkovski'ye göre Putin Rus petrol ve doğal şirketlerindeki gizli hissselerinin ötesinde İsviçre ve Liechtenstein'deki bankalarda şahsi hesaplana sahip. Putin, şeffaf olmayan offshore şirket ve fonlarıyla önde gelen üç doğalgaz ve petrol şirketinde hissedar. Rus lider, Surgutneftegaz'ın yüzde 37'sini, Gazprom'un yüzde 4.5'ünü ve Gunvor'un en az yüzde 75'ini elinde tutuyor. Putin'in servetinin perdelenmesinde KGB-FSB kökenli silovikiler kilit rol oynuyor. Guvnor, Putin'in KGB'den dostu Gennadi Timçenko'nun İsviçre'de kurduğu gizemli bir petrol şirketi. Ne WEB sayfası ne de Moskova bürosu olan şirket, 2007'de 43 milyar dolar cirodan 8 milyar dolar kar beyanıyla dudak uçuklatmıştı.

'Putin'in ne kadar serveti var' sorusuna "En az 40 milyar dolar. Maksimumunu bilemiyorum. Bazı işlerden şüpheleniyorum ama bilgim yok. Belki bundan fazla, belki çok fazla" yanıtını veren Belkovski ekliyor: "Elbette Putin'in ismi kayıtlarda gözükmüyor. Offshore şirket ve fonların hissedarlarıyla ilgili şeffaf bir tablo da yok."

İddiaya göre Putin'in servetiyle ilgili bilgiler Kremlin'de Medvedev'i tutan liberal klan ile Kremlin genel sekreter yardımcısı İgor Seçin'in başını çektiği siloviki arasındaki güç savaşı nedeniyle sızabildi.

Siloviki'de FSB Başkanı Nikolay Patruşev, yardımcısı Aleksander Bortnikov, Putin'in yardımcısı Viktor İvanov gibi isimler yer alıyor. Liberal klanda ise Putin'in manevi evlat saydığı Chelsea takımının patronu oligarg Roman Abramoviç, federal uyuşturucu kontrol hizmeti başkanı Viktor Çerkesov, Özbek milyarder Alişer Usmanov bulunuyor. Ancak kavga ideolojik değil, tamamen Putin sonrasındaki paylaşıma dair. Problem de Putin'in yeniden millileştirme operasyonu sırasında yakın çevresine aktardığı milyarlarca doların post-Putin dönemde kimin elinde kalacağıyla ilgili. Kremlin dehlizlerinde yeni yönetimin çoğunluğu batıda tutulan bu paraları ele geçirme kaygısı yaşanıyor. İçerdeki kavga kendini geçen ay FSB'nin Çerkesov'un yardımcısı General Aleksander Bulbov'u tutuklatmasıyla kendini ele verdi. Yine bu ayın başında Medvedevci Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak 43 milyon dolar zimmete para geçirmekten hapse tıkıldı. Patronu Aleksey Kudrin bile "O masum" dedi.

Bu ayın başında netameli işadamı Oleg Şvartsman, Kommersant'a demecinde FSB'lilerin 3.2 milyar dolarlık fonlarını yönettiğini ifşa etti. Şvartsman'a göre cüzdan şişirmenin yollarından biri şöyle: Özel şirketler piyasa değerinin çok altında kamulaştırılıp devlet şirketlerine aktarılıyor. Sonra bu varlıklar offshore üzerinden pay ediliyor. Putin millileştirme operasyonuyla bütün dev şirketlerin başına kendi adamlarını getirmişti. Eski liberal milletvekili Vladimir Rzihkov, Gazprom'u Medvedev'e, Rosneft'i Seçin'e, demiryollarını Vladimir Yakunin'e ve Aeroflot'u Valery Okulov'e teslim eden Putin yeni bir oligarşi yarattığını belirtti.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Rusya' Kategorisindeki Diğer Yazılar
Bu kategoride başka yazı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.