Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Irak Hükümeti İşgalcilerin Kalması için Karar Veremez!

Cuma, 18 Ocak 2008 - (10:26)

Facebook da paylaş

Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH) iktidardaki Irak Hükümeti’nin Irak topraklarındaki işgal askerlerinin varlığı ve süresinin on yıl daha uzatılmasıyla ilgili olarak yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde yaptığı basın açıklamasıyla görüşlerini kamuoyuna duyurdu.

Irak’taki Amerikan işgal güçlerinin bulunması ve sürelerinin uzatılmasıyla ilgili olarak yapılan açıklamaların Irak halkının bağlamayacağını ifade eden IMAH yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Irak Dışişleri Bakanı hayati konularda Amerikalılar ile uzun süreli anlaşmalar yaptıklarını ifade etti. Bunu takiben Amerikan başkanı Irak’taki güçlerinin on yıl daha kalmasının mümkün olduğunu söyledi. Yine Irak Savunma Bakanı bu iki açıklamanın ardından Irak’ın on yıl daha Amerikan askerlerine ihtiyaç duyduklarını; zira şimdiki Irak güçlerinin 2018’e kadar ne sınırları koruyabileceğini ne de 2020’den önce herhangi bir iç saldırıya karşı kendini muhafaza edebileceğini söyledi.

Bu tür açıklamalar aslında her iki tarafında da danışıklı bir şekilde olayı “çok önceden pişirdiklerini” göstermektedir.

Bu açıklamalarla ilgili olarak Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH) şunları deklare etmektedir:

1. Herhangi bir ülkede yabancı güçlerin bulunması egemenlerin verdiği bir karar değildir; çünkü bu, ülkenin milli güvenliğini etkileyen bir konudur. Zaten bir ülkeyi işgal eden güçler demek ülkenin altyapısını çökerten, yüzbinlerce insanı öldüren ve zorla göç ettiren güçler demektir ki bunlarla aklı başında birinin bu tür kararlar alıp kararlaştırması mümkün değildir. Böylesi bir durum intihar anlamına gelmektedir. Kaldıki iktidardaki hükümetin temelde işgalcilerce kurulduğunu ve ülkedeki işgal projelerinin bir meyvesi olduğunu da eklemek istiyoruz. Bu durumda hükümetin aldığı herhangi bir karar her ne olursa olsun gayr-i meşrudur, geçersizdir. Irak halkı buna saygı duymak veya yerine getirmek zorunluluğunda değildir.

2. Şimdiki ordunun ülkede barışı sağlamakta başarısız olmasının nedeni, ordu liderlerinin vasıfsız, askerlerin de etnik ve mezhebi esaslara göre seçilmesidir. Bu utanç verici felaket işgalci güçlerin kalmasıyla giderilebilecek bir durum değildir. İşgalciler sadece on yıl değil onlarca yıl da kalsa bu şekildeki küçük düşmüş ve zayıf bir yapı yine başarısız olmaya devam edecektir. Bu güçlerin on yıl daha kalmasını istemek soğuk çeliği dövmeye benzemektedir. Hatta, bu güçlerin ülkemiz topraklarında daha fazla kalmasını istemek Irak’taki krizin genişlemesine ve daha fazla sıkıntının doğmasına sebebiyet vermektedir.

3. Irak’taki güvenlik durumunun en iyi çözümü işgal güçlerinin ayrılması ve etnik, mezhebi esaslara göre değil profesyonel temellere göre düzenlenmiş bir ordunun yeniden tesis edilmesiyle mümkündür. Bu ordu da yetenekli vatan evlatlarının katılımıyla en yüksek seviyede bir etkinliğe sahip, sadece vatanına bağlı bir ordu olacaktır. Nihayetinde bu ordu da belirli bir zaman sonra istenen noktaya ulaşacağından topraklarımızda herhangi bir yabancı gücün bulunmasına ihtiyaç kalmayacaktır.

4. Irak halkı işgalcilere karşı direnişi seçmiştir. Bu tercihleri Irak topraklarında tek bir işgalci askeri kalmayıncaya kadar da devam edecektir. Bu münasebetle iktidar yetkililerinin bu tür anlaşmalar yaparak ateşle oynamaları sadece Iraklıların bunu söndürmek için gösterecekleri gayretleri artıracaktır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Irak' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   ABD'nin saldırısı ve işgalinin Irak'taki faturası 1 milyon dul kadın
   Amerikan vahşeti yine belgelendi
   Dari: ''Uzlaşma Konferansı için geçerli sebep yok!''
   'Irak'ta ölü sayısı 1 milyonu aştı'
   Hamile kadını tekmeleyen Amerikalı askerleri öldürdü
   Irak’ta 3 bombalı saldırı: 40 ölü
   IRAK DAİMİ ASKERİ ÜS İSTEMİYOR
   Talabani sorumluları buldu
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.