Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Çin zulmünün belgesi

Cuma, 18 Ocak 2008 - (10:35)

Facebook da paylaş

Doğu Türkistan, Moğolistan ve Tibet’te yaşayan Müslümanlar, Çin yönetiminin zulmü altında islâm’ı yaşayamıyorlar.

Çinliler camilerin kapısına astıkları listelerde kimlerin ibadethaneye girip-giremeyeceğini belirliyor.

1 milyar 300 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de farklı din ve etnik kökene mensup insanlara inanılmaz haksızlıklar yapılıyor. Çin’in üç özerk bölgesinde; Doğu Türkistan, Moğolistan ve Tibet’te yaşayan Müslümanlara yapılan haksızlıklar yürekleri sızlatıyor.

Özellikle Doğu Türkistan’da yapılan insanlık dışı uygulamaları Çin hükümeti hep inkâr etti. Ekonomisini liberalleştirirken yönetiminde hâlâ tek parti diktatoryasının devam ettiği Çin’de Müslümanların ibadetlerini yaptıkları camilerin giriş kapılarına asılan yazılar, yasak ve baskıların boyutunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

Doğu Türkistan’ın önemli şehirlerinden olan Hoten’e 30 km uzaklıktaki Lop ilçesi Merkez Camii’nin kapısında, camiye girmesi yasak olanların listesi asılı. Bu liste, çok göz önünde olduğu için ve yabancıların dikkatini çekeceği için büyük şehirlerdeki merkezi camilerin kapılarında yok. Ama daha küçük şehirlerdeki camilerin giriş kapılarında mermer levhada yazılı.

Camilerin giriş kapılarına asılan levhada kimlerin camiye giremeyeceği liste halinde sıralanmış. Buna göre; ülkede neredeyse camiye kimse giremiyor. Kurban kesmek için bölgeye giden İnsani Yardım Vakfı (İHH) ekibi tarafından çekilen fotoğraf Çin’i zor durumda bırakacak nitelikte.

“Aşağıdaki kişilerin mescide girip dini faaliyette bulunmaları yasaktır” denilen levhada camiye girmesi yasak olanlar şöyle sıralanıyor:

1- Partiye girmeye namzet öğrenciler,

2- Devlet memurları, işçileri ile emekliler ve izne ayrılmış olanlar,

3- 18 yaş altındakiler,

4- Kent yöneticileri ve memurları,

5- Kadınlar.

Çin hükümetinin insanlık dışı uygulaması fotoğrafla da belgelendi. İçeri girmesi yasak olan gruptaki kişiler, caminin avlusuna bile giremiyorlar. Lop’taki caminin avlusuna açılan giriş kapısının önünde bir kadın namaz kılıyor. Aslında bu kadın cami avlusuna bile giremiyor. Yasak olduğu için sadece avluya açılan kapının önünde daha doğru bir ifadeyle sokakta namazını eda etmek zorunda kalıyor.

Çin Anayasası’nın 36. maddesinde ise kağıt üstünde dini ve etnik ayrım yapmaksızın bütün insanlara ibadet özgürlüğü tanındığı belirtiliyor.

MECBURİ KÜRTAJ

Çin, Doğu Türkistan’da yıllardır baskı uyguluyor. Oradaki Müslüman nüfusa terörist gözüyle bakılıyor. Uygur Türklerinin, yurtdışına çıkışına bile izin verilmiyor. Müslümanların sadece iki çocuk sahibi olmasına izin verilirken, üçüncü çocuk kürtajla alınıyor.

Vakit - KEMAL GÜMÜŞ
İSTANBUL

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Asya' Kategorisindeki Diğer Yazılar
   Çin Müslümanları ÇARESiZ
   Malezya'da sel, Karayipler'de fırtına
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.