Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

İsrail'e göre Hizbullah nasıl zayıflatılır?

Cuma, 25 Ocak 2008 - (11:16)

Facebook da paylaş

Vedi Avavde, Al Jazeera.net için yazdığı makalede İsrail ve Hizbullah arasında yaşanan psikolojik savaşa dikkat çekiyor. Hizbullah’ın Genel Sekreteri Hasan Nasrullah’ın bu psikolojik savaş içerisindeki konumuna dikkat çeken makale, İsrail tarafından hazırlanan raporun Hizbullah’ı zayıflatmak için atılmasını istediği adımlardan bahsediyor:

İsrail araştırmalarında Hizbullah’ın zayıflatılması

İsrail’deki bir araştırma raporu Hizbullah’a karşı “gizli savaş” yürüterek Genel Sekreteri Hasan Nasrullah’ın öldürülmesini tavsiye ediyor. Yaşanan psiokolojik savaşta Nasrullah’ın üstünlüğünü kabul eden rapor ancak böyle bir suikastle “gülün başının koparılabileceği”ni savunuyor.

Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nde hazırlanan “Gülün Başı Koparılabilir mi?” başlıklı araştırma Hizbullah’ın sürecini inceliyor; güçlü ve zayıf noktalarını İsrail gözüyle ele alıyor. Hizbullah’ın zayıflatılması ve bölgesel denklemlerden çıkarılması için bazı tavsiyelerde bulunan rapor bu projelerin bir an önce başlatılmasını zira zamanın Nasrullah lehine işlediğini savunuyor.

Lübnan ve Suriye uzmanı tarafından hazırlanan rapor, İsrail ve uluslararası
toplumun Hizbullah’ı Lübnan’daki siyasi sisteme entegre etme yahut boyun eğdirme amacıyla verdiği mücadelenin Hizbullah’ı zayıflatmadığını belirtiyor. Rapor bu nedenle Hizbullah’ın kaynaklarının kurutulması şeklinde yeni bir çalışma başlatılmasını tavsiye ediyor.

Hizbullah’la mücadelenin uzun süreceğini belirten rapor, Hizbullah’ın kendi isteğiyle yöntem değişikliğine gitme ihtimalinin olmadığını vurguluyor. Rapor, Hizbullah’la mücadelenin Lübnan’da veya bölgede büyük bir kaosa yol açabileceğine de dikkat çekiyor.

Rapor Hizbullah’ın zayıflatılması için gerek şartları da sıralıyor: Bunların başında İran’la ilişkilerinin hedef alınması ve Suriye’nin Hizbullah’a dönük politikasının değiştirilmesi gekliyor. Hizbullah’ın Şiilerle ilişkilerinin de bozulması tavsiye edilen raporda gizli bir savaş yönetmiyle Hizbullah’ın lider kadrosu, elindeki mallar ve kaynakların da hedef alınması gerektiği belirtiliyor.

Rapor Hizbullah’ın İran’la ilişkilerinin zayıflatılması için İran’daki hükümetin uluslararası siyasi ve ekonomil baskılarla devrilmesi ve İran silahlarının şiddetli gözetime tabi tutulması gerektiğine dikkat çekiyor. Rapora göre İran içerisinde stratejik bir değişiklik gerçekleştirmenin zayıf bir ihtimal olduğu belirtiliyor.

Suriye’nin yol haritası

Amerika’nın Ortadoğu politikasını değiştirmesini tavsiye eden Baker-Hamilton tarzında hazırlanan rapor Suriye’nin Hizbullah politikasının değişitirilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Rapor bunun için Suriye’ye uygulanan uluslararası baskının artırılmasını, böylelikle Lübnan politikasının değiştirilmesini hedefliyor. Suriye için hazırlanan “yol haritası planı”na göre Golan tepelerinin geri verilmesi karşılığında Şam yönetimi’nin Hizbullah’a verdiği desteğin kesilmesi öngörülüyor.

Rapor, Hizbullah’ın Şii toplumla ilişkisinin zayıflatılması için uzun süreye ihtiyaç duyulduğu ve ek şartlar gerektiğinin altı çiziliyor. Rapor bu noktada laik Emel Hareketi gibi alternatiflerin gözetilmesi tavsiye ediliyor ancak İsrail’in böyle bir faaliyete direk giremeyeceği vurgulanıyor.

Hizbullah’a karşı gizli savaş yürütmenin öneminden bahseden rapor, Hizbullah’ın kurum ve binalarının hedef alınmasını; bilgisayar ve iletişim ağına sızılması gerektiğine işaret ediyor. Böylelikle Hizbullah’ın çalışmalarının karıştırılması ve karşı koyma gücünün zayıflatılması planlanıyor. Bunun klasik askeri yöntemlerle gerçekleştirilemeyeceğine dikkat çeken rapor, ekonomik, elektronik yöntemlerin kullanılması ve Nasrullah’ı tasfiye edilmesi merkezi yönetimin bozulması ve bilinç durumunun hedef alınması tavsiyelerinde bulunuyor.

İsrail’in Arap liderleri hedef alma tecrübelerine işaret eden araştırma, uluslararası bir cephe kurulmak suretiyle İran’a ve Suriye’ye baskı yapılarak Hizbullah’ın zayıflatılmasının önemini tekrar ediyor. Uluslararası baskının Suriye ve Lübnan cephelerinde birtakım ilerlemeler kaydedebileceği belirtiliyor.

Kişisel cazibe

İsrail’in Hizbullah’la mücadelede kontrolü kaybetmemesini salık veren rapor İsrail’in güçlenen örgüt karşısında yeni mücadelelere de hazır olması gerekitğini savunuyor.

İsrail’in nükleer İran ve Filistin sorunu gibi konularda da sorunlar yaşadığını belirten rapor, “İsrail’i yıkmaya çalışan” Hizbullah tehdidinin çözülmesinin diğer tehditler karşısında da mesafe kazandıracağını ifade ediyor.

Hasan Nasrullah’ın 1992 yılında Hizbullah’ın yönetimine 32 yaşında geldiğini hatırlatan rapor, Nasrullah’ın örgüt karakterinin belirginleşmesindeki merkezi rolünü vruguluyor.

Rapor, Özel kararlar, şahsi karizma ve güçlü örgütlenme aracılığıyla Nasrullah’ın bir Lübnanlı örgüt komutanından çok ileri gittiğini hem Şiileri hem de Lübnan’ı aşan bir etki alanının oluşturduğunu vurguluyor.

Araştırmaya göre Hizbullah, savaştaki gücünü bilinçli bir şekilde kullanıyor; profesyonel anlamda silahlanan örgüt İsrail’le mücadelede güçler dengesini bölge düzeyinde etkileyecek şekilde genişletmiş durumda ve İsrail bu örgüte karşı halen başarılı olabilmiş değil.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Ortadoğu' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Lübnan'daki Komplo İfşa Edildi
   Siyonist ideoloji çöküşte
   Hizbullah: ''Hükümet bize savaş ilan etti''
   İsrail’de “Golan” krizi!
   Nasrullah: ''Tüm kırmızı çizgileri çiğnediniz, sınırsız bir savaş istiyorsanız biz hazırız ''
   Hizbullah orduya iki gün süre verdi.
   33 gün savaşının artçı şokları
   Beyrut kaosa sürükleniyor.
   Bush'tan sonra siyasi suikast endişesi
   İsrail İstihbaratı: Hizbullah Eskisinden de Güçlü
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.